Weź udział w konkursie ekologicznym

Ruszyła druga edycja konkursu ekologiczno-edukacyjnego EduPak Polska. Akcja jest skierowana do wielkopolskich uczniów i przedszkolaków. Jej celem jest zwiększenie świadomości w zakresie segregacji i recyklingu opakowań szklanych. Patronat honorowy nad konkursem objął Prezydent Miasta Poznania.

Ruszyła druga edycja konkursu ekologiczno-edukacyjnego EduPak Polska
Ruszyła druga edycja konkursu ekologiczno-edukacyjnego EduPak Polska

EduPak Polska to projekt realizowany przez Friends of Glass Polska, organizację non profit. W tym roku tematyka konkursu została ukierunkowana na ideę Zero Waste (w dosłownym tłumaczeniu "brak śmieci" lub "brak marnowania"). Jej istotą jest uświadomienie, że małe zmiany dokonywane na co dzień przez każdego z nas, w swoim otoczeniu, skutkują ograniczaniem odpadów w skali globalnej i optymalnym wykorzystaniem dostępnych zasobów.

- EduPak Polska to wyzwanie, które podejmowane jest przez coraz większą liczbę uczestników. To powód do zadowolenia. Sam konkurs ma być jedynie pretekstem do zajęć przybliżających proekologiczne działania. Naszym celem jest zmiana postaw i nawyków u dzieci i młodzieży, a włożony wysiłek chcemy uhonorować nagrodami, które laureaci sami sobie wybiorą" - informuje Barbara Maciałczyk z Friends of Glass Polska, organizatora konkursu.

Udział w konkursie mogą wziąć uczniowie szkół ponadpodstawowych i podstawowych (podzielonych na dwie grupy: klasy I-IV i V-VIII) oraz przedszkolaki. Każda z wymienionych grup otrzymała inne wyzwania, dopasowane do wieku uczestników. Zadaniem przedszkolaków jest wykonanie rysunku odpowiadającego na pytanie: "Do czego można ponownie wykorzystać opakowania szklane?" Młodsi uczniowie ze szkoły podstawowej (klasy I-IV) mają stworzyć plakat zachęcający do recyklingu szklanych butelek i słoików. Z kolei zadaniem starszych uczniów (klasy V-VIII) jest zrobienie z opakowań szklanych praktycznych sprzętów/przedmiotów pokazujących ich drugie życie. Najstarsza grupa - uczniowie szkół ponadpodstawowych - mają nakręcić krótki film z wdrożenia zasad Zero Waste w domu lub szkole.

Zgłoszenia do udziału w konkursie są przyjmowane do 15 października 2018 r. Prace należy przesyłać do 31 października. Udział w konkursie jest bezpłatny. Wszelkie pytania można przesyłać na adres e-mail: kontakt@komucom.pl.

Szczegóły konkursu znajdują się w regulaminie na fanpage EduPak Polska (www.facebook.com/edupakpolska/).

AJ