Wystawa w Ogrodzie Zamkowym

"Dawniej obcy, dziś sąsiedzi. Polsko-irlandzkie spotkania na przestrzeni wieków" - to tytuł wystawy przygotowanej przez Ambasadę Irlandii. Ekspozycja ukazuje wybrane historie łączące oba kraje.

Wystawę oglądać można w al. Niepodległości
Wystawę oglądać można w al. Niepodległości

Wystawę otworzyli wspólnie Gerard Keown, ambasador Irlandii w Polsce oraz Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. Ekspozycja po raz pierwszy pokazywana była w warszawskich Łazienkach Królewskich, teraz przyjechała do Poznania

- O Polakach i Irlandczykach mówi się często, że są niczym bratnie dusze - dwa narody, których kraje dzieliła co prawda znaczna odległość oraz różne wydarzenia w historii Europy, a jednak mają one ze sobą tak wiele wspólnego - mówił, otwierając wystawę, Gerard Keown. - Podobne doświadczenia - utrata autonomii i walka o niepodległość, wzajemne wpływy literackie i polityczne, pragnienie wolności oraz zacięcie podróżnicze i badawcze to tylko niektóre z rzeczy, które nas łączą.

- Poznań z radością gości obcokrajowców, w tym wielu Irlandczyków - podkreślał Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta. - Tym bardziej cieszy mnie, że wystawa o związkach Irlandii z Polską przyjechała do Poznania i można ją zobaczyć na ogrodzeniu Ogrodu Zamkowego w alei Niepodległości, w miejscu, które jest licznie uczęszczane przez poznaniaków.  

Relacje pomiędzy Irlandią a Polską są dobre i dynamicznie się rozwijają. Irlandczycy mieszkający w Polsce są prężnie działającą społecznością. W Poznaniu swoją siedzibę ma ich Konsul Honorowy, Artur Sikora. Z kolei w Irlandii mieszka, pracuje i studiuje bardzo wielu Polaków. Pomiędzy Irlandią a Polską odbywa się ponad sześćdziesiąt lotów tygodniowo - wiele z nich rozpoczyna się lub kończy właśnie w Poznaniu.

Polska to również ważny partner gospodarczy dla Irlandii. Handel pomiędzy tymi dwoma krajami był w roku 2015 wart 2,9 miliardy euro i rośnie rocznie o 15-20 proc.

Alicja Wesołowska/biuro prasowe