XXII ZGROMADZENIE OGÓLNE RADY GMIN I REGIONÓW EUROPY (CEMR) W POZNANIU

Od 14.05.br. Poznań jest gospodarzem XXII Zgromadzenia Ogólnego Rady Gmin i Regionów Europy (CEMR). Po raz pierwszy to prestiżowe spotkanie odbywa się w mieście z kraju nie będącego członkiem Unii Europejskiej. W Kongresie uczestniczy ponad siedmiuset samorządowców z Europy.

Spotkanie grup politycznych i delegacji krajowych CEMR - grafika artykułu
XXII ZGROMADZENIE CEMR W POZNANIU

W pierwszym dniu obrad po ceremonii otwarcia o godzinie 15:00 Zgromadzenia odbyła się debata na temat "Kształtowania politycznej przyszłości Europy. W dyskusji udział wzieli między innymi Sir Albert BORE, przewodniczący Komitetu Regionów UE i Herwig VAN STAA, przewodniczący Kongresu Władz Lokalnych i Regionalnych Europy (CLRAE).
Głównym tematem obrad Zgromadzenia będzie rozszerzenie Unii Europejskiej. Robocza problematyka obrad dotyczy: europejskiej polityki spójności, strategii zrównoważonego rozwoju Europy, jakości edukacji oraz integracji społecznej.
W drugim dniu po obradach Zgromadzenia w ramach warsztatów roboczych odbyła się specjalna sesja nt.współpracy miast bliźniaczych, a po niej uroczyste wręczenie nagród Komisji Europejskiej "Golden Twinning Stars" za wzorcową współpracę miast partnerskich.
Ostatni dzień obrad zdominuje dyskusja na temat skutków rozszerzenia Unii Europejskiej.
Do tej pory swój udział w Zgromadzeniu zapowiedziało ponad 700 uczestników z całej Europy. Najwięcej zgłoszeń napłynęło z Portugalii (99), Niemiec (60) i Austrii (49). Polskę reprezentować będzie ponad 70 samorządowców.
Z okazji Zgromadzenia Ogólnego władze miasta Poznania przygotowały otwarty program kulturalny. Z bogatej oferty kulturalnej skorzystać mogą nie tylko goście CEMR, ale również wszyscy zainteresowani. Ponad 30 planowanych imprez w większości będzie bezpłatnych. Spośród koncertów i przedstawień biletowanych, największym zainteresowaniem cieszy się koncert sekstetu wokalnego Affabre Concinui. Dziennikarze najchętniej wybierali występ Tomasza Stańko, Bente Cahan i koncert zespołu Blue Cafe.
Międzynarodowe spotkanie uświetni tegoroczne obchody 750 - lecia lokacji Miasta Poznania. Dla uczestników spotkania i osób towarzyszących przygotowano również program atrakcyjnych wycieczek do ciekawych miejsc w Wielkopolsce. Dzięki temu goście zwiedzą między innymi Kórnik, Rogalin oraz Szlak Piastowski.
CEMR - Council of European Municipalities and Regions
Rada Gmin i Regionów Europy jest organizacją powołaną do życia w 1951 roku w Genewie jako Rada Gmin Europejskich (Council of European Municipalities). Regiony Europy przystąpiły do organizacji w roku 1984. Przewodniczącym CEMR jest Valery Giscard d'Estaing, który jednocześnie przewodniczy pracom Konwentu Europejskiego. Sekretariat Generalny CEMR znajduje się w Paryżu, natomiast drugie Biuro - w Brukseli.
W 2001 roku CEMR obchodził 50 - lecie swojej działalności.
Celem działalności Rady jest wspomaganie międzynarodowej współpracy pomiędzy miastami i regionami partnerskimi, lobbying na rzecz współpracy interregionalnej i wzmacnianie wpływu władz lokalnych na politykę regionalną Unii Europejskiej.
CEMR jest członkiem IULA (International Union of Local Authorities) - Międzynarodowej Unii Władz Lokalnych. Obecnie w skład CEMR wchodzą 44 narodowe stowarzyszenia władz lokalnych i regionalnych z 31 państw Europy. CEMR, będąc członkiem IULA, jest jednocześnie najbardziej reprezentatywną organizacją, pośrednio zrzeszającą ponad 100 tysięcy władz lokalnych i regionalnych w Europie. Z Polski członkami CEMR są: Związek Miast Polskich i Związek Powiatów Polskich.
Ostatnie Zgromadzenie CEMR odbyło się w dniach 14-17 czerwca 2000 roku w Oulu, w Finlandii. Wzięło w nim udział 800 członków. Właśnie podczas tego spotkania Poznań otrzymał prawo pełnienia roli gospodarza kolejnego Zgromadzenia. Jest to tym większy sukces, że konkurentami Poznania były Praga (Czechy), Innsbruck (Austria) i Aalborg (Dania). O organizację następnego Kongresu ubiegają się: Innsbruck, Malmoe i Turyn.