Za miesiąc ruszy Kolej Metropolitalna

10 czerwca ruszy Poznańska Kolej Metropolitalna. Pociągi, w godzinach szczytu, kursować będą co 30 minut, zapewniając pasażerom odpowiedni komfort podróżowania. Podpisano kolejne umowy o dofinansowanie pierwszych czterech linii PKM.

10 czerwca ruszy Poznańska Kolej Metropolitalna - podpisano kolejne umowy o dofinansowanie - grafika artykułu
10 czerwca ruszy Poznańska Kolej Metropolitalna - podpisano kolejne umowy o dofinansowanie

- O Kolei Metropolitalnej mówiono od bardzo dawna. Cieszę się, że udało nam się wspólnie z gminami, które otaczają Poznań, dojść do porozumienia - mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent Miasta Poznania. - To jest bardzo ważny projekt. Do tej pory wielu kierowców uważało, że nie ma alternatywy dla przemieszczania się po metropolii inaczej niż samochodem. Teraz ta alternatywa jest. Matematyka jest prosta. Można wybrać samochód i jechać około dwóch godzin lub pociąg i pokonać taki sam odcinek w 30 minut - daje Jacek Jaśkowiak.

Zawarcie umów to konsekwencja podpisanych w grudniu porozumień pomiędzy Województwem Wielkopolskim, Miastem Poznań, Powiatem Poznańskim, Stowarzyszeniem Metropolia Poznań oraz gminami i powiatami położonymi wzdłuż 4 linii kolejowych Poznańskiego Węzła Kolejowego, tj. Poznań Główny - Grodzisk Wielkopolski, Poznań Główny - Wągrowiec, Poznań Główny - Nowy Tomyśl, Poznań Główny - Jarocin.

Porozumienie dotyczyło podjęcia wspólnych działań zmierzających do uruchomienia połączeń  zwanych Poznańską Koleją Metropolitalną, które stanowią ofertę w ramach wojewódzkich kolejowych przewozów pasażerskich, organizowanych i dotowanych przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

Pierwsze cztery linie Poznańskie Kolei Metropolitalnej pojadą na terenie następujących samorządów: Miasto Poznań, Powiat Poznański, Powiat Wągrowiecki, Powiat Średzki, Gmina Miejska Wągrowiec, Gmina Wągrowiec, Gmina Skoki, Gmina Czerwonak, Miasto i Gmina Buk, Gmina Granowo, Gmina Nowe Miasto nad Wartą, Gmina Środa Wielkopolska, Gmina Grodzisk Wielkopolski.

16 kwietnia podpisano pierwsze umowy na dofinansowanie. Nie wszystkie samorządy zdążyły podjąć stosowne uchwały budżetowe stąd drugą turę podpisania umów zaplanowano na 7 maja. Tym razem umowy podpisali przedstawiciele Powiatu Średzkiego, Powiatu Jarocińskiego, Kórnika, Krzykosów, Jarocina, Murowanej Gośliny, Wągrowca, Powiatu Nowotomyskiego, Dopiewa, Opalenicy, Nowego Tomyśla, Powiatu Grodziskiego, Stęszewa i Lubonia.

PKM ruszy 10 czerwca wraz z wprowadzonym tego dnia nowym rozkładem jazdy. Kolejne linie będą sukcesywnie uruchamiane w latach następnych. Obecnie trwają na nich prace remontowe i modernizacyjne. Zakończenie wdrażania tego projektu przewidziane jest na 2021 rok i uzależnione jest od zakończenia remontów poszczególnych linii kolejowych przez PKP PLK SA. Zakłada się sukcesywne włączanie do systemu kolejnych połączeń na zmodernizowanych liniach kolejowych w następującej kolejności: do Rogoźna (przełom 2019 i 2020 roku), Wrześni (2020 rok), Kościana (2020 r.), Szamotuł (2021 r.) i Gniezna (2021 r.).

Poznańska Kolei Metropolitalna to system regularnych kolejowych połączeń regionalnych oparty na zasadzie solidaryzmu wszystkich samorządów współuczestniczących w projekcie, współfinansowany przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Miasto Poznań, Powiat Poznański oraz położone - wzdłuż 9 linii kolejowych Poznańskiego Węzła Kolejowego - gminy i powiaty aglomeracji poznańskiej, o częstotliwości kursowania pociągów w godzinach szczytu przewozowego co 30 minut, zapewniający pasażerom odpowiedni komfort podróżowania.

Poznańska Kolej Metropolitalna obejmie swoim zasięgiem obszar w promieniu ok. 50 km od Poznania, wyznaczony przez stacje końcowe PKM na poszczególnych liniach kolejowych: Nowy Tomyśl, Grodzisk Wielkopolski, Kościan, Jarocin, Wrześnię, Gniezno, Wągrowiec, Oborniki i Szamotuły.  

RB