Zmiany na Murawie - nie w tym roku

Zmiany w organizacji ruchu na ul. Słowiańskiej i Murawa nie będą w tym roku realizowane. Powodem są inne planowane w tym samym czasie remonty w mieście, które w połączeniu z reorganizacją na Winogradach mogłyby spowodować zbyt duże utrudnienia w ruchu.

ul. Murawa
ul. Murawa

Zmiany na ul. Słowiańskiej zakładające wytyczenie nowych dróg rowerowych to jeden ze zwycięskich projektów Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. "Rowerowe Winogrady. Słowiańska Trasa Rowerowa" zyskał poparcie mieszkańców Poznania podczas PBO 2017. Jego założenia były też konsultowane z lokalnymi radami osiedli. Z uwagi na uwarunkowania, między innymi terenowe, został on połączony z przebudową Murawy, dzięki któremu rowerzyści zyskają bezpieczne połączenie rowerowe z Naramowic do centrum miasta wzdłuż tej właśnie ulicy.

Projekt na podstawie koncepcji ZDM konsultowanej w 2017 roku przygotowują Poznańskie Inwestycje Miejskie. - Celem jest przede wszystkim stworzenie warunków do bezpiecznego poruszania się wszystkich użytkowników ruchu - samochodów, rowerów i pieszych - mówi Marcin Idczak z ZDM. - Innym powodem planowanych zmian jest też konieczność dostosowania organizacji ruchu do obowiązujących przepisów - dodaje.

Projektowanie nie zostało jeszcze zakończone i zatwierdzone przez Miejskiego Inżyniera Ruchu. - Z uwagi na rozpoczynającą się w tym roku przebudowę nitki północnej mostu Lecha projekt nie będzie w tym roku realizowany - wyjaśnia Marcin Idczak. - Ma to związek z możliwością znacznego zwiększenia się liczby samochodów przejeżdżających przez rejon Winograd po ograniczeniu ruchu na remontowanej przeprawie przez Wartę.

Na samych Winogradach rozpocznie się w tym roku jedynie budowa przejazdu rowerowego na skrzyżowaniu Lechicka/Murawa. Jest to osobne zadanie. Przewiduje doprojektowanie przejazdu rowerowego do przejścia dla pieszych wraz z dobudową krótkiego fragmentu drogi rowerowej oraz dociągnięciem pasów rowerowych do skrzyżowania z Lechicką.

ZDM, op. JŻ