20 lat Bridgestone w Poznaniu

Koncern Bridgestone, jeden z największych pracodawców w regionie, obchodził 20-lecie poznańskiej fabryki. Na uroczystości pojawili się liczni goście, wśród których nie zbarakło Pana Prezydenta Jacka Jaśkowiaka.

20 lat pasji
20 lat pasji

Korporacja Bridgestone jest jednym z największych producentów opon i wyrobów gumowych na świecie. Jest obecna w 150 krajach i zatrudnia ponad 134 tysiące osób. Bridgestone Poznań jest jednym z najnowocześniejszych zakładów produkcyjnych koncernu -  w ciągu 15 lat działalności korporacja zainwestowała w jego rozbudowę ok. 2,1 mld PLN. Obecnie zakład produkuje ponad 31 tysięcy sztuk opon dziennie. Produkty poznańskiej fabryki trafiają do ponad 40 krajów, przede wszystkim do Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii.

- Dziękuję za wszystko, co Państwo zrobili dla poznaniaków i  Wielkopolan - mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta. - Bo inwestycje o wartości ponad 2 mld zł i miejsca pracy dla tysięcy osób są tym, co czyni Poznań wyjątkowym miastem w Polsce. Dzięki Państwa współpracy z Politechniką Poznańską nasi studenci i naukowcy mają możliwość praktycznej współpracy na linii nauka-biznes.  Życzę więc kolejnych dziesięcioleci i owocnej współpracy.

Bridgestone jest też jednym z największych pracodawców w regionie - zatrudnia ponad 1,9 tys. osób i należy do kluczowych inwestorów zagranicznych. W 2011 r. koncern zacieśnił współpracę z miastem i otworzył też w Poznaniu centrum finansowo-księgowe dla swoich spółek w Europie, które obecnie zatrudnia 200 pracowników i zasila grono firm, które reprezentują sektor BPO/SSC w Poznaniu.

- Koncern tworzy nowe miejsca pracy i przyczynia się do rozwoju gospodarczego całego regionu - podkreślał Satoru Takahashi, ambasador Japonii w Polsce. - Tym samym odgrywa znaczącą rolę w utrzymaniu dobrych stosunków gospodarczych między Japonią a Polską. Nie tylko oferuje towary wysokiej klasy, ale jest przedsiębiorstwem, które kieruje się najlepszą filozofią zarządzania i jest w rezultacie największym producentem opon na świecie.

Działalność korporacji wpisuje się w Strategię Rozwoju Miasta, która zakłada rozwijanie w Poznaniu zróżnicowanej, silnej i nowoczesnej gospodarki połączonej z dbałością o zrównoważony rozwój.

- Świat, w którym żyjemy, zmienia się dynamicznie, pojawiają się nowe technologie, a doświadczanie staje się ważniejsze od posiadania - mówił Roman Staszewski, dyrektora Fabryki Bridgestone w Poznaniu. - Zmienia się też model dystrybucji dóbr. Młodzi mieszkańcy dużych miast coraz częściej odbierają samochód jako obciążenie, a nie jako przywilej. Nie chcą, by ich status był definiowany przez markę samochodu. Jednocześnie rośnie świadomość ekologiczna i popularność alternatywnych środków transportu. Jazda wypożyczonym rowerem, elektrycznym skuterem czy samochodem o napędzia alternatywnym - to jest dziś modne. Obserwujemy to także w Poznaniu. Żyjemy i poruszamy się w coraz bardziej inteligentnych miastach. Jako Bridgestone jesteśmy aktywnym uczestnikiem zmieniającego się otoczenia. Nasze produkty podlegają innowacyjnym zmianom dostosowując się do potrzeb nowoczesnego świata. Nowoczesne formy transportu to dla nas nowe profile usług i nowe potrzeby klientów.

W 2014 r. Komisja Europejska przyznała spółce Bridgestone Poznań Sp. z o.o. dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego; dzięki nowej inwestycji o wartości ponad 426 mln zł w regionie wielkopolskim powstało 201 nowych miejsc pracy. Japoński koncern zapowiada kolejne inwestycje i dalszy rozwój poznańskiej fabryki - wkrótce chce zatrudnić kolejne 100 osób.