Aktualności z sektora usług biznesowych w Poznaniu

Koniec roku 2017 obfitował w spotkania z inwestorami zarówno w Poznaniu, jak i za granicą. Poniżej przedstawiamy krótkie podsumowanie wydarzeń mijających tygodni oraz najważniejsze informacje dla sektora usług biznesowych w Poznaniu.

Zdj. Siedziba BOI - budynek Za Bramką
Zdj. Siedziba BOI - budynek Za Bramką (fotoportal.poznan.pl)

Dzięki uprzejmości miasta partnerskiego Shenzen, Biuro Obsługi Inwestorów promowało Miasto Poznań na targach CHINA HI-TECH Fair 2017. Podczas wizyty w Chinach delegacja Miasta odwiedziła również główną siedzibę Huawei - firmy znanej w Polsce głównie z produkcji smartfonów. Warto podkreślić, że chiński gigant z sukcesem działa w Poznaniu: współpracuje z Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym w ramach Centrum Innowacji PCSS-Huawei oraz z Politechniką Poznańską, gdzie dwa lata temu uruchomiono Akademię Huawei.

W listopadzie Biuro Obsługi Inwestorów uczestniczyło w konferencji organizowanej przez PwC z okazji ich dwudziestolecia działalności w Poznaniu. W panelu nt. rozwoju przemysłu 4.0. uczestniczyła zastępca dyrektora BOI, Katarzyna Sobocińska.

Listopad był dobrym miesiącem dla lotniska Poznań Ławica. W mijających tygodniach ogłoszono uruchomienie dwóch nowych połączeń lotniczych: do Mediolanu-Bergamo (Ryan Air) oraz do Dortmundu (Wizz Air). Szczególnie drugi wymieniony kierunek ma duże znaczenie biznesowe i wzmacnia atrakcyjność miasta dla inwestorów. Warto zauważyć, że w sumie w tym roku poznańskie lotnisko pozyskało aż 11 nowych połączeń.

Najważniejszym wydarzeniem grudnia było ogłoszenie otwarcia nowego centrum usług biznesowych przez firmę John Deere. Amerykańska firma zatrudni w nim 120 specjalistów, głównie z wykształceniem księgowym i znajomością języka angielskiego. Drugą dobrą wiadomość dla sektora usług nowoczesnych w Poznaniu przekazała IKEA BSC. 30 listopada miało miejsce oficjalne otwarcie nowego biura IKEA BSC (największego shared service'u firmy IKEA) na poznańskim Franowie. Przy tej okazji inwestor poinformował o planach zatrudnienia kolejnych 500 osób w najbliższych 5 latach.

Koniec roku to dla wszystkich czas podsumowań. McKinsey & Company poinformowało o tym, że zatrudnienie w ich centrum przekroczyło już 1 000 osób. Wzrost zatrudnienia ogłosiło także Capgemini. W ich centrum pracuje już 200 specjalistów IT. Skanska zaprezentowała nowe wizualizacje inwestycji "Nowy Rynek" oraz poinformowała o sprzedaży pierwszego budynku biurowego (25 tys. mkw.), która zostanie sfinalizowana w 2019 r.

Miasto Poznań otrzymało dwa prestiżowe wyróżnienia. Pierwsze z nich przyznał ABSL - Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych. Poznań został wskazany w gronie miast najlepiej wspierających rozwój sektora usług nowoczesnych. Z kolei Polski Związek Firm Deweloperskich przyznał Poznaniowi tytuł miasta najbardziej przyjaznego inwestorom. Autorzy rankingu badali w jakim czasie wydawane są decyzje o warunkach zabudowy i pozwolenia na budowę, a także w jakim stopniu miasta pokryte są miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego.

Ponadto Poznań i Wielkopolska znalazły się w gronie dwudziestu regionów wyróżnionych w rankingu "Best-performing Large Cities in Europe", przygotowanego przez amerykański think-tank Milken Institute. Autorzy raportu przeanalizowali łącznie 239 regionów z całej Europy.

Biuro Obsługi Inwestorów poza bieżącym wsparciem udzielanym potencjalnym i obecnym inwestorom, rozpoczyna już przygotowania do największych międzynarodowych targów nieruchomości i inwestycji MIPIM 2018, które odbędą się w marcu 2018 r. Na początku stycznia ogłoszony zostanie przetarg na zabudowę stoiska targowego Miasta Poznania. Zapraszamy do obserwowania naszej strony WWW, Biuletynu Informacji Publicznej oraz profilu Invest in Poznan na Facebooku.