Do Redmond przez Poznań. Imagine Cup Smart Cities Tour

8 zespołów zaprezentowało swoje pomysły przed ekspertami, inwestorami i przedstawicielami Urzędu Miasta w kolejnej edycji konkursu Microsoft Imagine Cup. Poznań jest jednym z siedmiu miast, w których uczestnicy rywalizują na etapie regionalnym. Nagrodą jest wdrożenie pomysłu oraz wyjazd na finał do siedziby Microsoftu w Redmond w Stanach Zjednoczonych. 

z - grafika artykułu
z

Trasa Microsoft Imagine Cup 2017 oprócz Poznania obejmuje Wrocław, Łódź, Gdańsk, Katowice, Rzeszów oraz Warszawę, gdzie 17 lutego odbędzie się spotkanie podsumowujące etap regionalny. Wybrane zostaną najlepsze projekty, które będą konkurować ze sobą podczas finałów krajowych Imagine Cup w kwietniu.

- Udział w konkursie i współpraca z Microsoftem to dla Poznania na pewno prestiż, ale liczymy też na ciekawe pomysły, które potem będziemy mogli wykorzystać, by usprawnić funkcjonowanie naszego miasta - mówił podczas otwarcia spotkania w Poznaniu zastępca prezydenta miasta Jędrzej Solarski. - Mamy nadzieję, że i tym razem, podobnie jak w poprzednich edycjach, poznańscy absolwenci uplasują się wysoko, a co najważniejsze, że ich pomysły będą wdrażane i będą ułatwiały życie mieszkańcom.

W konkursie Imagine Cup chodzi przede wszystkim o to, by tworzyć rozwiązania, dzięki którym technika będzie służyła ludziom, ze szczególnym uwzględnieniem mieszkańców miast.

- Ponad 60% ludzi mieszka w miastach, to tutaj zaczyna się postęp. Rozwiązania rywalizujące w konkursie mają przybliżać miasta do idei smart city, w której chodzi nie tylko o innowacyjność, rozwój technologii i przedsiębiorczości, ale też o lepsze wykorzystywanie tego, co miasto już posiada, w tym potencjału ludzkiego - mówił Wojciech Życzyński, przedstawiciel Microsoftu. - W zeszłym roku mieliśmy kilka pomysłów na walkę z smogiem, były projekty związane z inteligentnym transportem, czy oświetleniem miejskim. Liczymy przede wszystkim na kreatywność.

Wśród pomysłów zaprezentowanych w Poznaniu znalazły się aplikacje służące popularyzacji transportu rowerowego, rozwiązania ułatwiające sortowanie śmieci, poruszanie się w przestrzeni osobom niewidomym i słabo widzącym, czy też wymianę książek.

- Chcieliśmy połączyć ze sobą osoby, które czytają książki i chcą je między sobą wymieniać. Dzięki aplikacji użytkownicy mają wiedzę, kto, jakie tytuły ma na wymianę, mogą określić swoje preferencje czytelnicze, umówić się na konkretny dzień i miejsce na wyminę. To tak naprawdę rozwiązanie problemu, który nas bezpośrednio dotyczył i który rozwinęliśmy - mówi Mateusz Bartos, student Politechniki Poznańskiej, który wraz z kolegami stworzył aplikację Booker.pl. - Największym naszym oczekiwaniem w związku z tym konkursem jest weryfikacja naszego pomysłu, także pod kątem biznesowym.

Spotkania na etapie regionalnym mają formę warsztatów akceleracyjnych. Uczestnicy poddają swoje pomysły ocenie przedstawicieli miast, ekspertów Microsoftu i potencjalnych inwestorów, którzy zgłaszają swoje uwagi, sugerują zmiany w projektach pod kątem ich użyteczności.

- Na tym etapie pomysłodawcy wciąż pracują nad swoimi projektami. W trakcie spotkań dostają informację zwrotną, dzięki której mogą swoje pomysły modyfikować i ulepszać - podkreśla Wojciech Życzyński z Microsoftu. - Ale to też gęste sito biznesowe. Chcemy przedstawić uczestnikom nasza ocenę pod kątem możliwości komercjalizacji projektu oraz wdrożenia ich nie tylko w dużych miastach, takich jak Poznań, ale też mniejszych ośrodkach miejskich.

Celem warsztatów akceleracyjnych jest wzmocnienie potencjału biznesowego startujących w rywalizacji projektów oraz zwiększenie ich szans na rozwój. W tegorocznej, 15 już edycji konkursu, konsultacjom poddanych jest 21 zgłoszonych projektów. Wybrane na etapie krajowym zwycięskie zespoły pojadą na finał do siedziby Microsoftu w Redmond w USA. Mają też szansę na wdrożenie pilotażowe w wybranych miastach.