Kamień węgielny pod pilotażowe osiedle modułowe w Poznaniu

Poznański rynek mieszkaniowy rozwija się dynamicznie. Dziś został wmurowany kamień węgielny pod inwestycję firmy Pekabex - nowoczesnego osiedla modułowego "Jasielska". 

Wbudowanie kamienia węgielnego pod inwestycję mieszkaniową "Jasielska". Zdj: Pekabex
Wbudowanie kamienia węgielnego pod inwestycję mieszkaniową "Jasielska". Zdj: Pekabex

W 2017 r. w Poznaniu rozpoczęto budowę 107 budynków mieszkalnych wielorodzinnych, w których znajdzie się 6 615 lokali mieszkalnych. To około 100% wzrost w stosunku do inwestycji rozpoczętych w tej kategorii obiektów w 2016 r. W 2018 r. rynek mieszkaniowy nadal rośnie. Jedną z ciekawszych nowych inwestycji jest osiedle "Jasielska" realizowane przez Pekabex, gdzie zastosowana zostanie technologia modułowa.

W połowie września zakończy się montaż konstrukcji, a mieszkania zostaną oddane do użytkowania w marcu 2019 r. W ciągu niespełna roku przy ul. Jasielskiej 9 powstaną dwa budynki mieszkalne o pięciu poziomach, z garażem podziemnym, łącznie do użytku zostanie oddanych 56 mieszkań o powierzchni  ok. 2828 m2. Następnie spółka Pekabex Development planuje wybudować kolejne cztery budynki osiedla "Jasielska".

Zamiarem dewelopera jest stworzenie nowoczesnej inwestycji w skandynawskim stylu, czyli dobrej jakości i ekonomicznej dla mieszkańców. Stworzona przestrzeń ma być przyjazna ludziom - aby podnieść wygodę zadba o elementy małej architektury, osiedlowy placu zabaw, zieleń oraz udogodnienia w postaci stacji napraw dla rowerzystów i miejsca postojowe - dla zmotoryzowanych.

 - Zastosowanie technologii budownictwa modułowego pozwoli  oddać mieszkańcom do użytku gotowe mieszkania w czasie szybszym o 30% niż w technologii tradycyjnej - mówi Robert Jędrzejowski, Prezes Zarządu Pekabex S.A. - Wierzymy, że ten pionierski projekt wprowadzi naszą firmę ponownie na rynek mieszkaniowy w Polsce.

Pekabex to firma z długą historią od 1972 r. i tradycjami, obecnie dąży do zaadoptowania w polskiej przestrzeni innowacyjnego budownictwa modułowego, które od lat wdraża w Skandynawii, gdzie buduje ponad tysiąc dwieście mieszkań rocznie. 

O Pekabex

Grupa Pekabex jest liderem w dostarczaniu kompleksowych rozwiązań w  projektowaniu, produkcji, montażu konstrukcji i kompleksowym wykonawstwie budynków i obiektów przemysłowych  w  oparciu o technologię prefabrykacji elementów żelbetowych. Produkcja realizowana jest w czterech fabrykach zlokalizowanych w Poznaniu, Gdańsku, Mszczonowie (k. Warszawy) oraz Bielsku Białej. Grupa działa na rynku polskim i za granicą od 46 lat, tworzy miejsca pracy dla 2.000 osób, w tym wysoko wyspecjalizowanej kadry inżynierskiej, dzięki czemu jest w stanie dostarczyć nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne i technologiczne. Obecnie łączne roczne moce produkcyjne Grupy Pekabex wynoszą około 140 tys. m3 elementów strukturalnych oraz 60 tys. m3 płyt. W lipcu 2015 r. z sukcesem zadebiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Celem Grupy Pekabex jest osiągnięcie pozycji znaczącego gracza  na rynku europejskim.