Kierunki dualne - efekt współpracy poznańskich uczelni i poznańskich firm

Rozszerza się oferta studiów dualnych w Poznaniu, których programy są tworzone we współpracy z pracodawcami. Absolwenci kierunków dualnych mają szansę stać się ekspertami w branżach priorytetowych dla Miasta i bez problemu znaleźć zatrudnienie, a firmy korzystają, zdobywając bardzo młodych pracowników z niezbędnym doświadczeniem.

studencki Poznań - grafika artykułu
studencki Poznań

Najszerszą ofertę studiów dualnych w Poznaniu przygotował Volkswagen. W ramach umów partnerskich współpracuje z 6 poznańskimi uczelniami wyższymi: Politechniką Poznańską, Uniwersytetem Ekonomicznym, Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza, Uniwersytetem Przyrodniczym, Uniwersytetem Medycznym oraz Akademią Wychowania Fizycznego.

Nowatorskie studia dualne sygnowane marką Volkswagen efektywnie łączą wiedzę praktyczną z teoretyczną. Absolwenci mogą pochwalić się tytułem inżyniera, a także zawodem "Automatyk", który zostaje potwierdzony egzaminem Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo Handlowej (AHK). Oferta studiów dualnych skierowana jest do studentów kierunku "Automatyka i Robotyka" Wydziału Elektrycznego Politechniki Poznańskiej.

Studentom i absolwentom kierunków nietechnicznych Volkswagen Poznań oferuje możliwości rozwoju m.in. w ramach programu stypendialnego Business Development Program (BDP), który realizowany jest wspólnie z Uniwersytetem Ekonomicznym w Poznaniu.

Również na Uniwersytecie Ekonomicznym działa kierunek "Zarządzanie ryzykiem finansowym" współtworzony z Raiffeisen Polbank - ponad połowa zajęć jest prowadzona przez praktyków. Celem kształcenia na tym kierunku jest dostarczenie studentom specjalistycznej wiedzy oraz umiejętności z zakresu zarządzania różnymi rodzajami ryzyka finansowego, w szczególności ryzykiem rynkowym, kredytowym i operacyjnym. Każdy student "Zarządzania ryzykiem finansowym" podczas 2 letnich praktyk będzie zatrudniony w międzynarodowej instytucji finansowej na umowę o pracę na część etatu, co pozwoli zdobyć unikalne doświadczenie zawodowe a po skończeniu studiów legitymować się 2-letnim stażem pracy.

Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu także ma do zaoferowania studia dualne związane bezpośrednio z branżą finansową. Kierunek "Finanse i rachunkowość" w trybie stacjonarnym jest prowadzony we współpracy z gronem poznańskich firm: BDO, FIGURES. Kancelaria rachunkowa, Grant Thornton, MAN, KWB Kancelaria wsparcia finansowego, Bthink, Morison Finansista, Mexichem, PKF Polska. Studenci już podczas nauki, rozpoczynają staż zawodowy w wymiarze 120 godzin miesięcznie. Każdy semestr (rozpoczynając od III semestru) jest podzielony na okres dwumiesięcznej nauki w WSB oraz okres dwumiesięcznego stażu w wybranej firmie. Studia na kierunku "Finanse i rachunkowość" dają szerokie możliwości podjęcia pracy czy rozwoju kariery zawodowej, zaś na absolwentów dysponujących wiedzą i umiejętnościami w tym obszarze czeka liczne grono potencjalnych pracodawców.

Studia dualne są innowacyjnym rozwiązaniem i dają swoim absolwentom gwarancję zdobycia niezbędnego doświadczenia na rynku pracy przed ukończeniem studiów. Dla firm korzyścią są młodzi, zaangażowani pracownicy, którzy znają już realia swojej branży. Uczelnie, dzięki współtworzeniu kierunków dualnych, mogą poszerzać swoją ofertę edukacyjną o nowoczesne sposoby kształcenia i przyciągać grono ambitnych kandydatów. Zachęcamy poznańskie firmy do współpracy z uczelniami na gruncie nowych kierunków studiów dualnych. Bogata oferta edukacyjna przynosi wymierne korzyści zarówno pracodawcom, studentom, uniwersytetom, jak i Miastu!