Konferencja ABSL w Poznaniu

Po 4 latach powróciła do Poznania prestiżowa Konferencja ABSL, dedykowana sektorowi usług nowoczesnych. Poznań - Miasto Gospodarz Konferencji ABSL mogło zaprezentować przedstawicielom firm z branży swój potencjał inwestycyjny. W czasie dwudniowej konferencji, w której uczestniczyło ponad 1200 osób,  rozmawialiśmy o dalszym rozwoju sektora usług nowoczesnych w Polsce.

Gość specjalny Konferencji ABSL - Simon Sinek
Gość specjalny Konferencji ABSL - Simon Sinek

Uczestników zgromadzonych w Sali Ziemi Międzynarodowych Targów Poznańskich przywitał Prezydent Jacek Jaśkowiak oraz prezes ABSL Piotr Dziwok. - Jest wiele powodów, dla których Poznań jest atrakcyjny dla inwestorów - podkreślał Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, witając zgromadzonych na konferencji gości. - Ma doskonałe położenie, duży potencjał ekonomiczny i dobrą infrastrukturę. Dysponuje szeroką ofertą powierzchni biurowych, a otoczenie sprzyja prowadzeniu biznesu. Żadne przedsiębiorstwo nie może być jednak prowadzone bez wykwalifikowanych pracowników - a tych w Poznaniu z pewnością nie brakuje.

Gościem specjalnym Konferencji ABSL w Poznaniu był Simon Sinek, mówca motywacyjny znany z platformy TED oraz autor bestsellerowych książek "Zacznij od dlaczego", "Liderzy jedzą na końcu". Podczas swojego wystąpienia udzielał rad, jak powinien zachowywać się lider każdego zespołu. Simon Sinek spotkał się również z Prezydentem Miasta Poznania, Jackiem Jaśkowiakiem.

Wystąpienia i panele dyskusyjne w trakcie Konferencji ABSL w Poznaniu podzielone były na trzy ścieżki tematyczne. Pierwsza z nich, "Ludzie" dotyczyła zarządzania zespołem, rekrutacji pracowników, różnorodności kulturowej w korporacjach. Druga ścieżka "Technologie" pokrywała tematy związane z rozwiązaniami technologicznymi mogącymi znaleźć zastosowanie w sektorze usług nowoczesnych. Ścieżka "Biznes i rynki" poświęcona była potencjałowi inwestycyjnemu poszczególnych rynków, w tym także Polski i Poznania. W ramach tej ścieżki tematycznej odbył się panel dyskusyjny z udziałem Zastępcy Prezydenta Miasta Poznania, Mariusza Wiśniewskiego, przedstawicieli Warszawy, Łodzi oraz firmy Cushman & Wakefield dotyczący sposobów pozyskiwania inwestorów przez miasta.

W pierwszym dniu ciekawe wystąpienie miała również Jennifer M. Johnson, prezes Franklin Templeton, firmy z branży finansowej zatrudniającej w Poznaniu już ponad 800 osób. Franklin Templeton w ostatnim czasie zainwestował w jeden z biurowców Nowego Rynku (Skanska) przypieczętowując tym samym swój sukces w Poznaniu. Przy okazji poinformowano o planach dalszego rozwoju w stolicy Wielkopolski - zatrudnienie w biurze w Poznaniu, które już jest największą siedzibą Franklin Templeton w Europie, ma sięgać ponad 1200 osób.

Podczas Konferencji ABSL Poznań gościł najważniejszych przedstawicieli świata biznesu, branży nowoczesnych usług dla biznesu oraz rynku nieruchomości. W Poznaniu pojawili się m.in. przedstawiciele firm Accenture Operations, JP Morgan, State Street, Whirlpool, Saint-Gobain czy American Express.

- Powrót do Poznania i wybór tego miasta na gospodarza naszej konferencji nie był przypadkowy - stwierdza Marcelina Godlewska, członkini zarządu ABSL. - Stolica Wielkopolski od lat słynie ze swojej otwartości na biznes i innowacje, a lokalne władze stwarzają świetną atmosferę dla inwestorów. Świadczy o tym długa lista międzynarodowych korporacji, które mają tu swoje biura, m.in. IKEA, Jeronimo Martins, McKinsey & Company, ROCKWOOL, MARS Global Services, MAN Accounting Center czy Centrum GSK IT. Poznań jest atrakcyjny dla biznesu również ze względu na szybko rosnący rynek powierzchni biurowych - stolica Wielkopolski zajmuje w tej kategorii jedną z czołowych pozycji wśród polskich miast.

W sektorze nowoczesnych usług dla biznesu, który zaliczany jest do sektorów priorytetowych Miasta Poznania, zatrudnienie znajdują specjaliści znający języki obce, pracownicy z wykształceniem finansowo-księgowym, specjaliści IT czy z specjaliści z zakresu zarządzania kapitałem ludzkim. W Poznaniu w tym sektorze pracuje już ponad 16 tys. osób.