Kongres Przedsiębiorczości w Poznaniu

Na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich trwa do wtorku VI Polski Kongres Przedsiębiorczości. Do Poznania przyjechały setki ekspertów, a miasto stało się się centrum rozmów o przyszłości polskiej gospodarki, nauki i samorządności.

VI Polski Kongres Przedsiębiorczości - grafika artykułu
VI Polski Kongres Przedsiębiorczości

- Cieszę się, że to wydarzenie odbywa się w Poznaniu, mieście silnie kojarzonym z przedsiębiorczością - mówił Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. - Poznań, po Warszawie, to największe regionalne miasto gospodarcze. Miasto przyjazne dla działalności gospodarczej, biznesu, inwestycji krajowych oraz zagranicznych. Mam nadzieję, że Kongres pozwoli odpowiedzieć na pytania, co jest ważne dla zmieniającej się polskiej przedsiębiorczości, dla polskiego państwa, samorządu, nauki.

Oficjalne otwarcie VI Polskiego Kongresu Przedsiębiorczości nastąpiło w poniedziałek tuż po godz. 9:00. Zaraz potem rozpoczął się pierwszy panel dyskusyjny dotyczący nowoczesnej gospodarki, w którym wziął udział Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta miasta. Rozmowę poprowadził Przemysław Talkowski, dziennikarz telewizji Polsat.

- Polacy są narodem przedsiębiorczym i dobrze to wykorzystujemy - zaznaczyła Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii. - Jesteśmy lokalnym liderem w zakresie innowacyjności. Przedsiębiorcy decydują się na wydatki ryzykowne - na badania i rozwój.

Pierwszy dzień kongresu poświęcony był dyskusjom dotyczącym rynku pracy oraz biznesowego podejścia do klienta. We wtorek uczestnicy wezmą udział w debacie na temat roli kobiet w gospodarce oraz polskich marek na rynku globalnym.

-Organizacja tego wydarzenia jest dla nas czystą przyjemnością. - zaznacza Wojciech Pomarański, prezes zarządu Polskiej Agencji Przedsiębiorczości. - Paneli dyskusyjnych jest prawie 30. Na chwilę obecną zarejestrowało się niespełna 2 tys. osób, więc przez te dwa dni Poznań będzie stolicą przedsiębiorczości.

Gośćmi wydarzenia są eksperci z dziedziny biznesu, nauki czy samorządu. Oczekiwanym efektem dwudniowej debaty jest przełożenie pomysłów na działania praktyczne, by odpowiedzieć na wyzwania stawiane przez dynamicznie zmieniającą się gospodarkę.

- Uczelnie techniczne oczywiście opierają się na współpracy z przemysłem - podkreślał prof. dr hab. inż. Tomasz Łodygowski, rektor Politechniki Poznańskiej. - To on jest głównym odbiorcą produktu, który tworzy się w uczelniach, czyli naszych absolwentów. Dobrym przykładem partnera  mojej uczelni jest Volkswagen Poznań.

Polski Kongres Przedsiębiorczości to największe mobilne wydarzenie o charakterze biznesowym w Polsce.  

Gabinet Prezydenta - Miasto Poznań