Nowa siedziba Shared Service'u IKEA oficjalnie otwarta!

Poznań to siedziba największego Shared Service'u IKEA na świecie. IKEA Business Service Center (IKEA BSC) prowadzi usługi finansowo-kadrowe dla spółek z całej Europy i obsługuje 20 krajów. Dziś zatrudnia 500 pracowników, a w perspektywie najbliższych 5 lat będzie zatrudniać nawet 1000 osób i dla tylu zaprojektowane jest nowe biuro na poznańskim Franowie, którego otwarcie odbyło się 30 listopada.

Fot: IKEA BSC Poznań2
Fot: IKEA BSC Poznań2

IKEA to nie tylko sklepy z meblami i wyposażeniem wnętrz. Group Shared Services (GSS) to globalna organizacja wchodząca w skład Grupy IKEA, świadcząca usługi z zakresu finansów i HR dla innych organizacji IKEA z całego świata. Swoje usługi GSS świadczy poprzez 3 centra serwisowe (Shared Service Centers - SSCs), zlokalizowane w Poznaniu, Szanghaju i Baltimore.

Poznań jest najważniejszą lokalizacją dla GSS, to stąd obsługiwana jest największa liczba krajów, pracuje tu też największa liczba specjalistów - centra w Szanghaju i Baltimore zatrudniają łącznie niespełna 200 osób. Poznański oddział istnieje od 2011 roku  i zajmuje się usługami z obszaru finansów i HR dla pozostałych spółek grupy zlokalizowanych na terenie Europy. Dział usług finansowych odpowiada za zadania z zakresu rozliczania zobowiązań, księgi głównej, administracji baz danych, wsparcia systemów i rozliczania podróży służbowych. Do działu usług HR należą natomiast zadania z zakresu kalkulacji wynagrodzeń, administracji personalnej i obsługi systemów HR.

Specyfiką firmy jest mulitkulturowość - IKEA BSC skupia pracowników 20 narodowości, posługujących się 22 językami. Średnia wieku pracowników to 30 lat. Wbrew pozorom firma zatrudnia nie tylko księgowych czy ekonomistów - wręcz przeciwnie, otwarta jest też na humanistów oraz filologów.

Group Shared Services, w skład której wchodzi IKEA BSC w Pozaniu, rozlicza rocznie ponad 315 000 podróży służbowych, 1 400 000 faktur od dostawców IKEA i około 1 800 000 wynagrodzeń dla pracowników IKEA z całego świata.

Nowy budynek IKEA BSC znajduje się na poznańskim Franowie i sąsiaduje ze sklepem IKEA. Powierzchnia całkowita przestrzeni biurowej zlokalizowanej na I piętrze budynku to 7950 m2, z czego część na najbliższe lata przeznaczona jest na wynajem (2200 m2). Biuro zostało wykończone w standardzie Breeam Excellent, posiada proekologiczne rozwiązania. Atutem budynku są duże okna wzdłuż całej fasady dające naturalne oświetlenie oraz dwa patia wewnętrzne z roślinnością. Pracownicy mają zapewniony dogodny dojazd (w godzinach szczytu ruch przeciwny do głównego ruchu miejskiego) oraz duży bezpłatny parking.

Zgodnie z założeniami przyjętymi przez IKEA World of Working (organizacją powołaną do kreowania lepszych warunków codziennej pracy w biurze)  nowe biuro spełnia założenia Activity Based Workplace.

Opiera się on na podziale przestrzeni biurowej na kilka obszarów, z których pracownicy wybierają ten, który odpowiada akurat danej formie aktywności:

- Base Camp (miejsca przystosowane do pracy indywidualnej nie wymagającej absolutnej ciszy i skupienia, wyposażone w ergonomiczne krzesła oraz biurka z regulowaną wysokością blatu, najczęściej w dwa monitory),

- Open Collaboration (otwarta przestrzeń do każdego rodzaju pracy zespołowej, ale także służąca do pracy indywidualnej, wyposażona w różne rodzaje siedzisk: od wygodnych sof po ergonomiczne krzesła, stoły, mobilne ekrany, i  tablice itp.),

- Virtual Collaboration (miejsca przystosowane do udziału w tele- i video konferencji, indywidualne stanowiska wyposażone w ergonomiczne fotele),

- High Focus (miejsce przeznaczone do pracy indywidualnej wymagającej pełnej koncentracji, strefa wolna od spotkań i rozmów telefonicznych. gdzie stanowiska pracy oddzielone są parawanami akustycznymi),

- Chatbox (pomieszczenie zaprojektowane do prowadzenia poufnych rozmów lub połączeń telefonicznych).