Nowy raport "Usługi biznesowe w Poznaniu"

Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL), we współpracy z JLL i Randstad, przygotował raport będący kompleksową charakterystyką sektora nowoczesnych usług biznesowych w Poznaniu. Opracowanie, w którym analizowane są wybrane aspekty rynku pracy, rynku nieruchomości biurowych oraz formy wsparcia dla inwestorów, ukazuje imponujące tempo wzrostu tej branży w stolicy Wielkopolski, gdzie w ostatnich dwóch latach powstało 19 nowych centrów usług dla biznesu.

ABSL - grafika artykułu
ABSL

Wzrost dzięki strategii

76 centrów usług (w tym 62 z kapitałem zagranicznym), ponad 13 000 pracowników, przewaga IT w kategoriach usług świadczonych przez poznańskie centra, 426 000 metrów kwadratowych dostępnej powierzchni biurowej - tak w telegraficznym skrócie można podsumować dane zawarte w raporcie "Usługi biznesowe w Poznaniu" opracowanym przez ABSL w oparciu o dane za IV kwartał 2016 roku. Branża nowoczesnych usług dla biznesu była obecna w stolicy Wielkopolski już w 2005 roku, ale to w ostatnich pięciu latach (od początku 2012 roku) powstała ponad połowa poznańskich centrów usług. Według prognoz ABSL, do końca 2020 roku w mieście działać będzie co najmniej 100 centrów BPO, SSC, IT oraz R&D, zatrudniających łącznie 18 000 pracowników.

O tym, czy miasto sprawdzi się jako lokalizacja, którą wybiorą inwestorzy, decyduje wiele czynników, a panująca między nimi synergia decyduje o dojrzałości biznesowej ośrodka czy aglomeracji. Sukces inwestycyjny kilkudziesięciu działających w aglomeracji poznańskiej firm z sektora nowoczesnych usług biznesowych, w tym 10 inwestorów z listy Fortune Global 500, coroczny dwucyfrowy przyrost zatrudnienia w tej branży, stabilne perspektywy rozwoju - to wszystko świadczy o atrakcyjności Poznania jako ośrodka biznesowego. Wokół sektora wytworzył się lokalny ekosystem powiązań, w którym firmy rekrutacyjne, jednostki akademickie, branża nieruchomości komercyjnych i wreszcie władze miasta - wszyscy realizujemy spójną strategię rozwoju, dzięki której Poznań jest dobrze przygotowany, by stać się czołowym ośrodkiem usług biznesowych w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. - mówi Jacek Jaśkowiak, Prezydent Poznania.

Biznes lubi stabilność

Wojciech Popławski, Wiceprezes ABSL ds. PR&Business Intelligence, nie ma wątpliwości co do kierunku, w jakim rozwinie się sektor nowoczesnych usług dla biznesu w wielkopolskiej aglomeracji: Biorąc pod uwagę wysoki potencjał Poznania, można stwierdzić, że najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest dalszy rozwój branży w najbliższych latach i wykreowanie w mieście kolejnych tysięcy nowych miejsc pracy w centrach usług. Szkoły wyższe rokrocznie kończy tu około 30 000 absolwentów, tworząc istotną pulę potencjalnych pracowników sektora, posiadających odpowiednie kompetencje.

Tym, co inwestorzy cenią sobie najbardziej, jest stabilność. W stolicy Wielkopolski konsekwentnie realizowana jest strategia pozyskiwania inwestorów, jak i opieka poinwestycyjna, większość nowych miejsc pracy generowana jest przez podmioty już obecne na rynku. To wszystko świadczy o dobrym klimacie dla biznesu w tej części Polski. Dodając korzystne położenie Poznania, w obrębie jednego z kluczowych europejskich korytarzy tranzytowych, dobrą siatkę połączeń lotniczych oraz ciągły rozwój infrastruktury transportowej, uzyskujemy odpowiedź na kluczowe potrzeby inwestorów. Władze miasta są świadome tego, jak istotne jest budowanie wizerunku sektora i promocja branży. Dzięki inicjatywom Biura Obsługi Inwestorów Urzędu Miasta Poznania - przykładowo "Stay in Poznań" skierowanej do studentów zagranicznych czy "Tydzień BPO/SSC" dla młodzieży wkraczającej na rynek pracy - stolica Wielkopolski dobrze radzi sobie z problemem odpływu kapitału ludzkiego do innych miast.

Także rynek nieruchomości komercyjnych w stolicy Wielkopolski jest gotowy na dynamiczny rozwój sektora usług - branży, która obecnie zajmuje w mieście 1/3 dostępnych powierzchni klasy A. Jak szacuje JLL, całkowite zasoby powierzchni biurowej w Poznaniu to obecnie 426 000 m2, a prognozowana nowa podaż do końca 2017 wyniesie 33 500 m2.

Pełny tekst raportu: http://www.poznan.pl/mim/inwestycje/publikacje-boi,p,17048,17053.html