Poznań będzie miał Nowy Rynek

Podpisano akt erekcyjny i wmurowano kamień węgielny pod budowę Nowego Rynku, który powstaje na terenie dawnego dworca PKS pomiędzy ulicami: Wierzbięcice, ks. Wujka, Przemysłową i Matyi jako przyjazna przestrzeń do pracy, mieszkania i rozrywki.

Prezydent Jacek Jaśkowiak podczas ceremonii - Nowy Rynek
Prezydent Jacek Jaśkowiak podczas ceremonii - Nowy Rynek

- Dziękuję za ten odważny projekt zarówno architektom, jak i inwestorowi. Cieszę się, że takie projekty, typowe dla Sztokholmu czy Oslo, czyli miast które są dzisiaj wyznacznikiem nowoczesności, pojawiają się również w Poznaniu - mówił przed wmurowaniem kamienia węgielnego Jacek Jaśkowiak, prezydent Miasta Poznania. - Projekty, jak Nowy Rynek zmieniają oblicze, ale jednocześnie zachowują tożsamość miasta. Jestem przekonany, że ta przestrzeń będzie dobrze wykorzystana i z korzyścią dla mieszkańców.  Zachęci też do związania się z Poznaniem młodych ludzi, których przekonamy dobrymi miejscami pracy blisko miejsca zamieszkania - dodał prezydent.

Wykonawcą inwestycji jest firma Skanska. W ramach projektu Nowy Rynek na terenie dawnego dworca PKS powstanie zabudowa o funkcji biurowej, handlowo-usługowej i mieszkaniowej (z przewagą tej pierwszej). Całość przewidzianej powierzchni użytkowej to około 100 tys. mkw.

- To jest największy projekt Skanska w Europie Środkowo-Wschodniej. Podobnego typu projekty realizujemy w Sztokholmie, Malmo czy Bostonie. Postanowiliśmy uruchomić nasz trzeci projekt tej skali w Poznaniu, bo bardzo wierzymy w to miasto i jego potencjał - stwierdził Arkadiusz Rudzki, Dyrektor Zarządzający Skanska Property Poland.

Na terenie 3,8 ha stanie pięć budynków, które docelowo stworzą nowy miejski rynek, czyli przestrzeń dostępną dla wszystkich, sprzyjającą spotkaniom, rekreacji i rozrywce. W pierwszej fazie budowy powstanie biurowiec od strony ulicy Matyi i Przemysłowej. W budynku, który zostanie oddany do użytku w drugiej połowie 2019 roku, znajdzie się 25 tys. mkw. nowoczesnej przestrzeni do pracy.

Całościową koncepcję zagospodarowania wykonała pracownia JEMS Architekci. Poszczególne etapy kompleksu biurowego są projektowane przez najlepsze polskie pracownie architektoniczne. Projekt pierwszego etapu powstał we współpracy z wrocławskim studiem Maćków Pracownia Projektowa. Drugi etap zaprojektuje pracownia medusa group. Za zagospodarowanie przestrzeni w ramach kompleksu odpowiedzialna jest pracownia Ultra Architects.

Nowy Rynek będzie budowany zgodnie z najwyższymi standardami zrównoważonego budownictwa. Pierwszy etap projektu będzie ubiegał się o certyfikat "Obiekt bez Barier". Oznacza to, że będzie on dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, rodziców z dziećmi, seniorów oraz osób nieposługujących się językiem polskim.

Możemy również dodać, że w jeden z biurowców Nowego Rynku zainwestowała już firma Franklin Templeton Investments, przypieczętowując tym samym swój sukces w Poznaniu. Franklin Templeton jest jedną z największych firm inwestycyjnych na świecie, w swoim poznańskim oddziale zatrudnia już większą liczbę pracowników, niż początkowo planowano. Nowa inwestycja jest dowodem na ustawiczny rozwój oraz poważne plany wobec stolicy Wielkopolski.