Poznań i Brno dyskutują o skutecznym pozyskiwaniu inwestorów

20 października 2011 w Poznaniu przedstawiciele władz oraz biznesu z Brna i Poznania będą dyskutować o wzajemnej współpracy ekonomicznej i strategiach pozyskiwania inwestorów. Okazją do spotkania są obchody 45-lecia współpracy partnerskiej Poznania i Brna. Udział w nich zapowiedział m.in. Ambasador Republiki Czeskiej, Jan Sechter.

Brno - grafika artykułu
Brno

Panel ekonomiczny rozpocznie się o godz. 14.00 w Sali Białej Urzędu Miasta Poznania, plac Kolegiacki 17. Organizatorem obchodów jest Miasto Poznań.

Ekonomiczna dyskusja panelowa poświęcona polsko-czeskiej kooperacji przy projektach handlowych i inwestycyjnych jest jednym z wielu wydarzeń organizowanych w dniach 19-22 października w związku z 45. rocznicą współpracy miast partnerskich - Poznania i Brna. Uczestnicy debaty będą dyskutować o strategiach skutecznego pozyskiwania inwestorów zagranicznych na przykładzie doświadczeń Brna oraz Poznania, a także narzędziach wspierających skuteczny rozwój przedsiębiorczości obu miast. Celem spotkania będzie również wspólne poszukiwanie możliwości dalszego poszerzania współpracy gospodarczej Republiki Czeskiej z Polską.

- Brno było pierwszym zagranicznym miastem, z którym władze Poznania podpisały oficjalne porozumienie o rozwijaniu kontaktów partnerskich. Siłą naszej wieloletniej współpracy jest przede wszystkim podobieństwo obu miast. Zarówno Poznań, jak i Brno są aglomeracjami o wysokim poziomie życia oraz dynamicznym rozwoju przedsiębiorczości. Łączą nas ponadto rozbudowana infrastruktura akademicka i bogate życie kulturalne - mówi Ryszard Grobelny, Prezydent Miasta Poznania.

Partnerstwo Brna i Poznania realizowane jest od 16 września 1966 roku. Brno położone jest 428 km na południe od Poznania i jest - co do wielkości - drugim miastem Republiki Czeskiej, ważnym ośrodkiem administracyjnym kraju i stolicą Moraw.

- Wieloletnia współpraca Poznania z Brnem i wymiana doświadczeń sprzyjają rozwojowi naszych samorządów i są niezastąpionym wsparciem w nawiązywaniu biznesowych relacji i rozwoju przedsiębiorczości na skalę międzynarodową. Warto jednak pamiętać, że realizowane przez nas partnerstwo ma też niezwykle ważny wymiar społeczny, integracyjny - dzięki popularyzowaniu dorobku kulturowego i naukowego obydwu krajów przełamujemy stereotypy, otwieramy się na inne społeczności i nawiązujemy kontakty. Budujemy wspólną Europę! - dodaje Ryszard Grobelny.

W ramach międzynarodowej kooperacji samorządy i instytucje obu miast realizują wspólne inicjatywy obejmujące: gospodarkę, zarządzanie miastem oraz kulturę i naukę. Do przykładowych projektów prowadzonych w ramach współpracy należą: "Duże zespoły mieszkaniowe - zarządzanie i rewitalizacja"  w ramach Tematycznej Sieci URBACT czy też warsztaty artystyczne dla dzieci - "Letnie Pogotowie Sztuki". Współdziałanie miast przejawia się również w uczestnictwie handlowców w ważnych imprezach targowych organizowanych w mieście partnerskim (np. w Poznańskich Spotkaniach Targowych "Książka dla Dzieci i Młodzieży" czy też Targach Regionów i Produktów Turystycznych TOUR SALON) oraz w wymianie studentów i pracowników naukowych między szkołami wyższymi obu miast.

Od wielu lat współpracują ze sobą także biblioteki Poznania i Brna - Biblioteka Uniwersytecka i Książnica Morawska, a także Biblioteka Raczyńskich i Biblioteka Jiři Mahena w Brnie, które w latach 2007-2008 wraz ze Szkołą Podstawową "Łejery" oraz Szkołą Hroznova w Brnie współrealizowały projekt "Klucze do dziecięcych marzeń" promujący różnorodność językową i kulturową.

Wzajemne kontakty miast wzmacnia również działający w Poznaniu od 1995 roku Honorowy Konsulat Republiki Czeskiej.

Za rozwój współpracy partnerskiej Poznań został w 2000 roku wyróżniony przez Radę Europy Honorową Flagą Europy.

Więcej informacji na temat Brna i turystyki w Czechach na stronach: www.brno.cz, www.czechtourism.com.