Poznań po raz szósty zwycięzcą rankingu "Rzeczpospolitej"!

Z satysfakcją informujmy, że Poznań po raz szósty, a piąty z rzędu, zwyciężył w rankingu "Rzeczpospolitej" na najlepszą gminę w Polsce. Wyniki ogłoszono dzisiaj, 18 lipca br., podczas uroczystej gali w Warszawie. Nagrodę odebrał prezydent Poznania Ryszard Grobelny.

W tym roku Poznań zwiększył przewagę nad konkurencją. W ubiegłorocznym rankingu Poznaniowi po piętach deptał Sopot i wydawało się, że pozycja stolicy Wielkopolski może być zagrożona. Okazało się jednak, że różnica za rok 2010 (ranking obejmuje dane z poprzedniego roku) wyniosła już ponad 3 punkty. Nie zmienia to faktu, że tylko Poznań i Trójmiasto w ostatnich latach ugruntowały swoje pozycje w rankingu "Rzeczpospolitej".

Zestawienie powstaje na podstawie informacji z Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Rozwoju Regionalnego (zbieranych przez dziennik "Rzeczpospolita" w I etapie, w którym typowane są najlepsze pod względem wyników finansowych i poziomu inwestycji w określonym przez organizatora rankingu okresie czasu gminy miejskie, miejsko-wiejskie i wiejskie, które wezmą udział w II etapie) oraz dostarczonych przez uczestników II etapu (na podstawie ankiety rozsyłanej przez dziennik "Rzeczpospolita"). W obydwu etapach uwzględniane są także wszystkie miasta na prawach powiatu.

Kryteria ogólne rankingu:

  • wielkość inwestycji (dynamika wzrostu wydatków majątkowych i pozyskane środki unijne)
  • wielkość i struktura wydatków budżetowych
  • poziom zadłużenia oraz wynik budżetu
  • dodatkowo pod uwagę brane są: posiadanie oceny ratingowej, stosowanie norm ISO, aktywność gospodarcza (dynamika liczby podmiotów gospodarczych oraz stopa bezrobocia), współpraca z samorządami pomocniczymi i organizacjami pozarządowymi oraz wyniki testu końcowego uczniów klas VI szkół podstawowych oraz gimnazjalnych.

» Poznań jako jedyne miasto w ciągu ostatnich 3 lat przekracza barierę 70 punktów. Dwa razy udało się to Sopotowi.

» Pomimo kryzysu finansów samorządu, spowodowanego zmianą ustaw podatkowych i uszczupleniem dochodów samorządów, Poznań otrzymuje stabilną punktację za swoją sytuację finansową.

» Poznań jest w czołówce miast, które za lata 2006-2009 otrzymały najwyższą punktację w zakresie wydatków na organizacje pozarządowe - licząc zarówno za wszystkie lata łącznie, jak i w każdym roku oddzielnie.

» Poznań jest w czołówce miast, które za lata 2006-2009 otrzymały najwyższą punktację w kwestii liczby złożonych wniosków o dofinansowanie organizacji pozarządowych, co świadczy o dobrej współpracy miasta z organizacjami pozarządowymi i o dobrym klimacie dla działalności III sektora.

» Poznań za lata 2006-2009 otrzymał najwyższą punktację, jeżeli chodzi o najniższe bezrobocie. Poznań zdobył I miejsce za wszystkie lata łącznie. Ponadto, zdobył I miejsce za 2006 rok, III miejsce za 2007 rok, I miejsce za 2008 rok oraz I miejsce za 2009 rok. Jest to niewątpliwie jedna z najsilniejszych stron Poznania.

» Poznań wygrał wszystkie edycje rankingu "Rzeczpospolitej", w których startował.