Poznań przyjazny dla biznesu!

Od dwóch tygodni możemy pochwalić się utrzymaniem pozycji wicelidera w rankingu Miast Przyjaznych dla Biznesu magazynu Forbes oraz Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej. W naszej kategorii (miast powyżej 300 tys. mieszkańców) ustąpiliśmy miejsca tylko stolicy, wciąż mamy przewagę nad Krakowem oraz Wrocławiem.

ranking Miasto Przyjazne dla Biznesu
ranking Miasto Przyjazne dla Biznesu

Tegoroczna edycja rankingu jest podsumowaniem działalności samorządowej w kończącej się kadencji. Zdaniem ekspertów Forbes, pod względem aktywności przedsiębiorców, niekwestionowanym liderem jest i długo jeszcze będzie Warszawa. Według danych opublikowanych w ramach tegorocznego rankingu, liczba firm zarejestrowanych w stolicy w przeliczeniu na 1000 mieszkańców jest o 70% wyższa niż w drugim Poznaniu i około dwóch razy większa niż w kolejnych na liście Wrocławiu i Krakowie.

Mimo przewagi Warszawy, jesteśmy dumni z osiągniętego wyniku. Stolica (oraz mniejsze miejscowości w centrum Mazowsza) to najsilniejszy ośrodek gospodarczy w kraju, możemy się zatem pochwalić naprawdę zasłużoną drugą pozycją w Polsce. Satysfakcjonujące jest również 3. miejsce gminy Tarnowo Podgórne i 4. miejsce gminy Suchy Las w kategorii miasta i gminy poniżej 50 tys. mieszkańców. Tak wysokie wyniki świadczą o wysokim potencjale inwestycyjnym całej Aglomeracji Poznańskiej.

Według danych Urzędu Miasta Poznania za 2017 rok możemy pochwalić się ponad 112,5 tys. podmiotów gospodarczych. Warto dodać, że niemal 160 z tych firm zatrudnia powyżej 250 pracowników. W Poznaniu funkcjonuje ponad 4 tys. firm z udziałem kapitału zagranicznego.

Natomiast, według rankingu Miast Przyjaznych dla Biznesu, liczba firm w Poznaniu w roku 2017 wzrosła o 1939. Podsumowując, daje to wynik 38,37 firm na 1000 poznaniaków w 2017 roku oraz wzrost 12,97 firm na 1000 mieszkańców w przedziale 2015-2017.

Więcej o rankingu Miast Przyjaznych dla Biznesu w artykule magazynu Forbes (TUTAJ).