Poznań wiceliderem coworkingu

Stolica Wielkopolski zajmuje drugie miejsce w kraju - po Warszawie - jeśli chodzi o liczbę działających biur coworkingowych. Jest ich tu już 20. Dla porównania w zajmujących trzecie miejsce Krakowie działa 12 biur coworkingowych.

z - grafika artykułu
z

Co to jest coworking? Termin ten oznacza, najprościej mówiąc, współdzielenie biura, w szczególności przez freelancerów. Co nam może dać poza biurem? Networking czyli możliwość nawiązywania relacji i zdobywania kontaktów niejako "przy okazji" pracy w biurze coworkingowym. Do tego samo biuro udostępnia niejednokrotnie możliwości skorzystania z obsługi prawnej, księgowej czy pomocy w tematach IT.

By ułatwić zainteresowanym orientację w branży, powstała mapa www.coworkingpoland.pl. Internauci mogą tu znaleźć pełną mapę biur coworkingowych w Polsce, ich dokładne adresy wraz z telefonami kontaktowymi, opisami biur i ofertami, a także opinie klientów. Dzięki temu biura dostają informację zwrotną i są w stanie zareagować, a klienci punktują te świadczące usługi dobrej jakości. Portal ma wspierać te społeczności oraz umożliwiać łatwe wyszukanie i wybór właściwego biura, także biorąc pod uwagę specyficzne wymagania: coworking rodzicielski, biurko dla mamy czy coworking za darmo.

Jak wynika z danych opublikowanych przez portal, obecnie najwięcej biur coworkingowych jest w Warszawie - działa ich tu aż 74. Na drugim miejscu znalazł się Poznań z 20 biurami, a na trzecim - Kraków, gdzie biur coworkingowych jest 12. 7 kolejnych miast posiada od 3 do 8 biur - są to większe miasta typu Toruń, Bydgoszcz, Lublin, Łódź, Gdańsk i Katowice. Natomiast 24 miasta w Polsce posiadają mniej niż 2 biura coworkingowe. To m.in. Opole, Olsztyn, Zielona Góra, Kalisz, Suwałki, Piła, Tarnów, Jelenia Góra czy Tychy.

Warto dodać, że w Poznaniu trwają przygotowania do uruchomienia miejskiej przestrzeni coworkingowej. Miasto Poznań wspólnie z miejską spółką Wielkopolskie Centrum Wspierania Inwestycji w powstającym biurowcu przy ul. Za Bramką realizuje projekt pod nazwą "Strefa Pracy Wspólnej +1".

- Działalność strefy ma za zadanie stworzenie w Poznaniu miejsca spotkań, pracy oraz wymiany wiedzy i doświadczeń pomiędzy osobami, które dopiero myślą o własnej firmie, a tymi, którzy są już przedsiębiorcami bądź przedstawicielami wolnych zawodów - tłumaczy Maciej Dohnal z Wydziału Działalności Gospodarczej i Rolnictwa UMP. - Organizatorzy  za główny cel postawili sobie wspieranie projektów innowacyjnych, opartych o nowe technologie.

W skład przestrzeni użytkowej strefy wchodzić będą miejsca pracy wspólnej, biura prywatne oraz sale konferencyjne na potrzeby użytkowników i najemców strefy oraz dla obsługi większych wydarzeń dedykowanych przedsiębiorcom i mieszkańcom.  Z miejsca będą mogli korzystać organizatorzy i beneficjenci inicjatyw społecznych realizowanych w mieście.

W ramach strefy znajdować się będzie tzw. "Hot desk" czyli bezpłatne, publicznie dostępne miejsce pracy wspólnej dla ok. 30 osób (ok. 180 m2), "Biurkowania" czyli miejsce do pracy w formule coworkingowej (10 biurek na wynajem), 4 zamknięte pomieszczenia biurowe na wynajem oraz 2 sale konferencyjne. Całość zajmie powierzchnię ok. 500 m2.