Przyszłość sektora IT w Poznaniu

Poznań to bardzo dobre miejsce do prowadzenia biznesu w sektorze IT - wynika z raportu przygotowanego przez specjalistów z Experis Manpower Group. Stolica Wielkopolski ma duży potencjał i jest w niej miejsce na kolejne firmy z tej branży.

Panel dyskusyjny "W którym kierunku zmierza branża IT w Poznaniu?"
Panel dyskusyjny "W którym kierunku zmierza branża IT w Poznaniu?"

O tym, jak rozwija się sektor IT w Poznaniu, rozmawiano we wtorkowe przedpołudnie podczas śniadania biznesowego w przestrzeni Plus Jeden (ul. Za Bramką 1). Spotkali się tam przedstawiciele Biura Obsługi Inwestorów Urzędu Miasta Poznania, działających w Poznaniu firm z branży IT oraz eksperci z Experis Manpower Group, którzy opracowali raport dotyczący przedsiębiorstw IT w Wielkopolsce.

Z raportu "Potencjał inwestycyjny sektora IT w Poznaniu" wynika, że na terenie województwa wielkopolskiego działalność związaną z sektorem ICT prowadzi ponad 12 tysięcy firm. Szacuje się, że 53 proc. z nich ma swoją siedzibę w Poznaniu. Liczba tych firm stale rośnie.

Studia z zakresu informatyki oferują największe poznańskie uczelnie publiczne (Politechnika Poznańska, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza. Uniwersytet Ekonomiczny, Uniwersytet Przyrodniczy) oraz niepubliczne (Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu, Collegium Da Vinci, Wyższa Szkoła Komunikacji i Zarządzania). Ponadto 18 szkół średniego szczebla kształci młodych ludzi w zawodzie technik informatyk.

Poznań oceniany jest jako bardzo dobre lub dobre miejsce do prowadzenia biznesu w sektorze IT. 84 procent przebadanych przedsiębiorstw przyznało, że w stolicy Wielkopolski dobrze prowadzi się firmę z tej branży, a 80 proc. pozytywnie ocenia wysokie kwalifikacje oraz skuteczność pracowników IT. Ponad połowa badanych firm twierdzi, że Poznań ma duży, lecz jeszcze nie w pełni wykorzystany potencjał w branży IT i jest w nim miejsce dla nowych firm z tego obszaru.

92 proc. przebadanych firm planuje powiększać swoje zespoły jeszcze w tym roku, a 8 proc., chce podtrzymać obecną liczbę pracowników., Żadne z przedsiębiorstw nie przewiduje redukcji etatów.

Najskuteczniejszą metodą pozyskiwania nowych pracowników są stosowane przez firmy systemy poleceń. Pracodawcy dobrze oceniają również skuteczność rekrutacji poprzez media społecznościowe i publikowanie ofert pracy.

Największym zainteresowaniem uczestników cieszył się panel dyskusyjny "W którym kierunku zmierza branża IT w Poznaniu?", w którym udział wzięli przedstawiciele poznańskich firm IT: Anita Falenska (Egnyte), Joanna Winkowska (GSK IT), Tomasz Sobol (Beyond) oraz prof. Andrzej Jaszkiewicz (Dziekan Wydziału Informatyki, Politechniki Poznańskiej). Dzięki tej rozmowie wiemy, że wszystkim podmiotom tworzącym sektor IT w Poznaniu zależy na współdziałaniu i lepszej promocji Miasta w zakresie pozyskiwania nowych pracowników na różnych szczeblach kariery zawodowej. Wydarzenie było świetną okazją do wymiany spostrzeżeń i stworzyło fundament dalszych działań.

AW, BOI