Uciec przed stresem - do biura!

Komfortowe, designerskie i multikolorowe, przyjazne dla oka biura to już nie tylko kaprysy agencji kreatywnych. Obecnie pracodawcy wiedzą, że budowanie przemyślanej przestrzeni pracy jest kluczem do sukcesu firmy - ważne jest to szczególnie w branży IT, gdzie specjalistom pracującym nieustannie przy komputerach dawka kreatywności bardzo pomaga. Liczne badania potwierdzają, że twórcze, kreatywne myślenie szybciej rozwija się tam, gdzie również przestrzeń jest twórcza i kreatywna. Z kolei w monotonnym, niekomfortowym otoczeniu nawet najlepsi pracownicy w końcu zaczną odczuwać frustrację, a ostatecznie - spadek wydajności.

Capgemini Software Solutions Center - grafika artykułu
Capgemini Software Solutions Center

Kilka lat temu Craig Knight z Uniwersytetu Exeter badał stosunek efektów pracy do wystroju biura. Wykonał badania trzystopniowe. W pierwszej wizji biuro wyposażono jedynie w niezbędne sprzęty i meble,  w drugiej wzięto pod uwagę kreatywną wizję dekoratora wnętrz, a  w trzeciej - osobistą ingerencję pracowników w przestrzeń zaprojektowaną przez dekoratora. Efekt? Druga, a szczególnie trzecia wizja przyniosły znaczny wzrost efektywności pracy.

W niektórych przypadkach nieodpowiednie warunki pracy są powodem odejścia z firmy - przeprowadzony projekt How Millennials live, work and play pokazuje, że aż dla 78% badanych warunki miejsca pracy są ważne, a niemal 69% chętnie pracowałoby w estetycznej przestrzeni biura, nawet kosztem innych udogodnień pracowniczych!

I nic w tym dziwnego - w końcu w biurze spędzamy połowę dorosłego życia i zależy nam na jego estetyce tak, jak zależy nam na estetyce własnego domu. Ale w żadnym z tych miejsc nie będziemy do końca szczęśliwi i spokojni, jeśli otoczenie nie będzie dla nas satysfakcjonujące - przestrzeń domowa powinna nas uspokajać, a biurowa -  motywować do pracy, działania i podniesie efektywność. To dlatego dziś biura stają się azylem - mają estetyczne wystroje, służą wszelkimi udogodnieniami, dbają nawet o rozrywkę, co dla pracowników staje się coraz ważniejsze. Wiedzą o tym pracodawcy w korporacjach, dla których odpowiednia aranżacja biur nie jest jedynie ekskluzywnym dodatkiem do umów o pracę. Dziś to już sposób na zatrzymanie pracownika na dłużej, ale też podniesienie jego wydajności i jakości pracy.

Biuro Capgemini Software Solutions Center mieszczące się w kompleksie Business Garden to pierwszy budynek firmy w Poznaniu - opowiada Michał Mikucki, Dyrektor Capgemini Software Solutions Center Poznań - Projekt został pomyślany tak, aby sprzyjać współpracy i wzajemnej otwartości pracowników. Podstawą aranżacji tego miejsca jest światło - dzięki odpowiednim przeszkleniom biuro jest jasne i przestronne, zwiększa tym samym komfort pracy. Jak przystało na inteligentny budynek pracownicy mają w pokojach rolety sterowane automatycznie pod wpływem temperatury i oświetlenia. W Capgemini udało się stworzyć wspólną przestrzeń, wspierającą pracę zespołową, a zarazem dającą też poczucie indywidualności. Na zewnątrz dysponujemy boksami rowerowymi, dużym parkingiem czy boiskiem do gry w piłkę.

Tak kreatywnie pomyślane miejsce pracy staje się bliższe pracownikom - sprzyja wydajności, minimalizuje stres oraz pozytywnie wpływa na wzajemne relacje. To ważne, ponieważ Capgemini atmosferę pracy uważa za jeden z ważniejszych czynników.

Dziś to właśnie estetyczne, pomysłowo zaprojektowane biuro i jego dobrze skomunikowana z resztą miasta siedziba przyciągają pracowników. Szczególnie na poznańskim rynku IT, który zatrudnia coraz więcej specjalistów, a ci z kolei nie dadzą się przyciągnąć już jedynie satysfakcjonującym wynagrodzeniem czy benefitami typowymi dla korporacji. Kreatywne, nowoczesne i komfortowe biura to milowy krok w kierunku zmian - być może niedługo będziemy mogli powiedzieć, że nic tak nie odstresowuje, jak... praca.

O firmie Capgemini:

Grupa Capgemini, która obchodzi w roku 2017 swoje 50-lecie zatrudnia ponad 190 tysięcy osób w ponad 40 krajach. Globalny lider w dostarczaniu usług konsultingowych, technologicznych i outsourcingowych odnotował w 2016 roku globalny przychód w wysokości 12,5 mld euro. Wspólnie z klientami, Capgemini tworzy i dostarcza rozwiązania biznesowe, technologiczne i cyfrowe, które pasują do ich potrzeb i umożliwiają im osiąganie innowacyjności oraz konkurencyjności. Głęboko wielokulturowa organizacja opracowała własny sposób pracy, the Collaborative Business ExperienceTM oraz własny globalny model dostarczania usług  - Rightshore®.9

Więcej informacji: www.capgemini.com