Współpraca Volkswagen Poznań z uczelniami

Zarząd Volkswagen Poznań wspólnie z Rektorami i studentami poznańskich i krajowych uczelni wyższych podsumowuje kończący się rok akademicki. Podczas gali zorganizowanej przez Volkswagen Poznań specjaliści tej firmy prezentowali konkretne przykłady współpracy z uczelniami.

Gala podsumowująca współpracę Volkswagen Poznań z uczelniami Zdj. Volkswagen Poznań
Gala podsumowująca współpracę Volkswagen Poznań z uczelniami Zdj. Volkswagen Poznań

Poznańska fabryka Volkswagena w ramach umów partnerskich współpracuje z 6 poznańskimi uczelniami wyższymi: Politechniką Poznańską, Uniwersytetem Ekonomicznym, Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza, Uniwersytetem Przyrodniczym, Uniwersytetem Medycznym oraz Akademią Wychowania Fizycznego.

"Jako największy pracodawca w regionie odczuwamy obowiązek aktywnej współpracy z uczelniami wyższymi i studentami. Mamy to szczęście, że wśród władz uniwersyteckich mamy niezwykle zaangażowanych i otwartych partnerów do współpracy. Niewątpliwie obie strony czerpią z tego korzyści oferując innowacyjne programy edukacyjne - mówi Jolanta Musielak, Członek Zarządu ds. Personalnych i Organizacji Volkswagen Poznań.

#Praktyczniej się nie da

Podczas uroczystości wręczono m.in. umowy dla studentów studiów dualnych, czyli nowatorskiej w skali kraju organizacji studiów, która łączy wiedzę praktyczną z teoretyczną. Kończąc studia absolwenci mogą pochwalić się tytułem inżyniera, a także zawodem "Automatyk", który zostaje potwierdzony egzaminem Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo Handlowej (AHK). Studia dualne skierowane są do studentów kierunku "Automatyka i Robotyka" Wydziału Elektrycznego Politechniki Poznańskiej.

Praktyczną formę kształcenia pozytywnie opiniuje Rektor Uczelni, prof. Tomasz Łodygowski: "Volkswagen Poznań wspierał i nadal to czyni, wszelkie działania wspomagające edukację inżynierską dostarczając jej pierwiastek praktyczny. Ta współpraca uczelni akademickiej i odpowiedzialnego za tę utylitarną część edukacji partnera gospodarczego przynosi oczekiwane, wspaniałe rezultaty. Cieszy mnie również współpraca zespołów naukowców z uczelni z Volkswagenie, a w tym współpraca zespołu badawczo-rozwojowego, który po latach powstał w Poznaniu. Spełniane są tu ambicje stron, że przecież innowacyjne, niezbędne zmiany w konstrukcji nadwozia projektowanych tu samochodów mogą być wykonywane na miejscu w poznańskiej fabryce".

Przykładem praktycznej formy współpracy nauki i biznesu jest także konkurs "Be the best" w ramach którego zespoły studentów opracowują innowacyjne projekty w odpowiedzi na przedstawione tematy. W tym roku studenci m.in. opracowywali system nadzoru nad usuwaniem awarii na spawalni wraz z aplikacją na urządzenia mobilne czy proponowali rozwiązania w zakresie konstrukcji i zabudowy auta tupu Cargomat z możliwością odbioru paczek z mobilnego auta. Laureaci konkursu otrzymują nagrody finansowe (nawet do 10.000 złotych) oraz udział w letnich praktykach.

Nie tylko dla przyszłych inżynierów

Studentom i absolwentom kierunków nietechnicznych Volkswagen Poznań oferuje możliwości rozwoju m.in. w ramach programu stypendialnego Business Development Program (BDP), który realizowany jest wspólnie z Uniwersytetem Ekonomicznym w Poznaniu. To trwający 4 lata swoisty pakiet doświadczenia zawodowego na start umożliwiający zdobycie wiedzy praktycznej już w czasie studiów, a także wyjazd na semestr nauki do Niemiec, który współfinansowany jest przez firmę. Zaraz po obronie pracy magisterskiej każdy absolwent programu odbywa 2-letni płatny staż w przedsiębiorstwie.

"Nasza uczelnia kształci dla biznesu i prowadzi badania służące gospodarce. Dlatego tak ważna jest dla nas systematyczna i bardzo konkretna współpraca z przedsiębiorstwami. Ta współpraca to jedna z najsilniejszych stron UEP, wpływająca na jego czołową pozycję wśród polskich uczelni - dodaje prof. dr hab. Maciej Żukowski Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

Volkswagen Poznań oferuje także praktyki projektowe dla studentów. W czasie trwania praktyk realizują oni konkretny projekt, dzięki czemu maja realny wpływ na funkcjonowanie zakładów spółki. Co roku na Politechnice Poznańskiej organizowany jest również VWP Week.