Zobacz jak można wykorzystać potencjał nieruchomości - byłego szpitala przy ul. Szkolnej

Prawdopodobnie w żadnym polskim mieście regionalnym nie ma tak dużej nieruchomości w samym historycznym centrum. Przez lata na obszarze ponad 1,3 ha przy płycie Starego Rynku - sercu Poznania - działał szpital miejski. Teraz ten niezwykle atrakcyjny obszar może zmienić przeznaczenie i wizerunek Starego Miasta a także stać się wizytówką nowoczesnego Poznania. Już 29 sierpnia odbędzie się przetarg na zakup zabudowanej nieruchomości miejskiej przy ul. Szkolnej, Koziej, Podgórnej. Dzięki koncepcji stworzonej przez doświadczony zespół architektów TRIGONY z Poznania już dzisiaj można poznać możliwości wykorzystania terenu.

Szkolna (szpital) - koncepcja TRIGONY - widok 1 - grafika artykułu
Szkolna (szpital) - koncepcja TRIGONY - widok 1

Nadrzędnym założeniem opracowywanej przez zespół TRIGONY koncepcji architektoniczno-urbanistycznej było stworzenie zagospodarowania wykorzystującego możliwości terenu przy ul. Szkolnej, Podgórnej i Koziej z uwzględnieniem uwarunkowań wynikających z obowiązującego planu miejscowego i wytycznych konserwatorskich. W wyniku przeprowadzonej analizy oraz prac studyjnych udało się opracować koncepcję funkcjonalną, z zabudową o łącznej powierzchni użytkowej ok 26.700 m². Proponowany układ funkcjonalny, wprowadza powierzchnię użytkową w obrębie ścisłego centrum Poznania, wraz z niezbędnymi do jej obsługi miejscami parkingowymi w obrębie terenu inwestycji. Atutem opracowania jest także wkomponowanie w projektowaną zabudowę istniejących na tym obszarze zabytkowych murów miejskich. Ten unikatowy zabytek, wpleciony w planowany układ funkcjonalny znacznie podniesie prestiż i atrakcyjność inwestycji.

Projekt osadzony został w przestrzeni zdominowanej przez zabudowę śródmiejską o charakterze usługowym. Proponowane rozwiązanie wprowadza w istniejącą tkankę urbanistyczną nowoczesne rozwiązania architektoniczne przy jednoczesnym zachowaniu równowagi kompozycji urbanistycznej i spójności z otaczającymi elementami zabytkowymi. W granicy murów miejskich; w parterze zaprojektowano trakt pieszy łączący ze sobą funkcjonalnie i użytkowo większość elementów układu. Trakt ma wprowadzić dodatkowy ruch pieszy do wnętrza kwartału, co sprzyja podniesieniu wartości jego zabudowy. Zaproponowane rozwiązanie komunikacyjne tworzy łuk prowadzącą pracowników i klientów pomiędzy zabytkowymi murami do poszczególnych obiektów tworzących dominanty w zagospodarowanej przestrzeni, począwszy od wejścia z ulicy Szkolnej a na wewnętrznym patio w projektowanej od strony ul. Koziej zabudowie skończywszy.

Więcej informacji nt. koncepcji i jej założeń można uzyskać u autorów opracowania:

TRIGONY SP. Z O.O.

ul. ROOSEVELTA 6/7 lok.6

60-829 Poznań

+48 61 222 48 38/222 48 39

INFO@TRIGONY.PL

WWW.TRIGONY.PL

Teren objęty ofertą jest doskonale skomunikowany - w pobliżu przebiegają linie tramwajowe oraz autobusowe. Doskonałe położenie w funkcjonalnym, historycznym i kulturalnym sercu miasta. Szpital Miejski im. J. Strusia przy ul. Szkolnej powstał w wyniku adaptacji w 1854 r. budynku klasztornego, pozostałego po kasacie zakonu karmelitanek. W XIX w. wzdłuż zachodniej pierzei ulicy wzniesiono nowy gmach szpitala, wg projektu Cäsara Stenzla. Powstawał on etapami aż do roku 1902.  Na dziedzińcu miejsca parkingowe, niewielki skwer zielony z ozdobną fontanną oraz pojedyncze drzewa i krzewy. Działalność szpitala w tym miejscu została zakończona.

Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego "Obszar Staromiejski w Poznaniu" na wskazanych terenach ustala się obowiązek utrzymania i/lub wprowadzania tylko: mieszkalnictwa i/lub funkcji wymienionych w planie. Dopuszcza się realizację tylko funkcji : kultury, hotelarskich, nauki i szkolnictwa wyższego, handlu, gastronomii, biur i rzemiosła usługowego, zdrowia.

Szczegółowe informacje nt. ceny, warunków przystąpienia do przetargu, sytuacji planistycznej oraz wymagań Miejskiego Konserwatora Zabytków dotyczących obiektów historycznych i nawiązanych umowach najmu znajdują się w poniższym odnośniku:

http://bip.poznan.pl/bip/wydzial-gospodarki-nieruchomosciami,24/news/od-2014-06-27-do-2014-08-29,c,1221/od-2014-06-27-do-2014-08-29,71579.html

Załączniki