Transportowy piknik na Franowie

Pokazy nowoczesnego taboru autobusowego i tramwajowego, zabawy dla dzieci,  konkursy z nagrodami oraz zwiedzanie jednej z najnowocześniejszych zajezdni w Europie - to wszystko czekało na poznaniaków podczas rodzinnego festynu MPK Poznań na Franowie.

Na terenie zajezdni Franowo odbył się festyn inaugurujący Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu
Na terenie zajezdni Franowo odbył się festyn inaugurujący Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu

Impreza poznańskiego przewoźnika to prawdziwa gratka dla miłośników autobusów i tramwajów. Wśród atrakcji przewidziano między innymi wystawę nowoczesnego taboru przyjaznego dla miasta i środowiska. Oglądać można było tramwaje Solaris Tramino, Moderus Beta, autobusy Solaris Urbino najnowszej generacji oraz Solaris Alpino. Szczególnie oblegane były najnowsze i najnowocześniejsze modele, które od niedawna jeżdżą po Poznaniu - jedno- i dwustronne Moderusy Gamma. 

Zwiedzającym udostępnione zostały również pojazdy specjalistyczne, wykorzystywane do usuwania skutków wypadków: dźwig Scania, Unimog, nowy holownik pogotowia autobusowego oraz nowy radiowóz Nadzoru Ruchu MPK.

Dla dzieci przygotowano specjalną strefę piłkarską, sportowy tor przeszkód, kręgle i pomiar siły strzału. Można było pograć w "Zjazd do zajezdni" i dziecięce "Koło Fortuny". Dorośli mogli obejrzeć i przetestować ekologiczne samochody, hulajnogi, czy rowery cargo..Swoje stoiska informacyjne mieli m.in. Zarząd Dróg Miejskich i Zarządu Transportu Miejskiego. Można się też było spotkać z Weroniką Kurosz, autorką książki "Tramwaj Eliasza". Wspólnie poczytać, rozwiązywać zagadki i malować. 

Zajezdnia na Franowie należy do największych i najnowocześniejszych w Europie. Można się tam było dostać bezpłatną linię kursującą z Kaponiery. Miejsce, gdzie na co dzień parkują tramwaje i dostęp mają jedynie pracownicy MPK, udostępniono dla wszystkich. Chętni mogli więc zwiedzić zajezdnię i zajrzeć w jego zakamarki.

Festyn zorganizowano w ramach obchodów Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, który potrwa do 22 września. Kulminacją akcji będzie Dzień bez Samochodu. W piątek, 20 września, będzie można jeździć komunikacją publiczną bez biletu, posiadając jedynie dowód rejestracyjny samochodu. Ma to zachęcić mieszkańców do korzystania z innych środków transportu niż auta.

Więcej o Europejskim Tygodniu Zrównoważonego Transportu można przeczytać na poznan.pl i ZTM Poznań.