Weekendowe prace przy torowiskach

W najbliższy weekend prowadzone będą prace przy Al. Marcinkowskiego, w tunelu na Franowo, oraz przy skrzyżowaniu ulic Hetmańskiej i Reymonta. W związku z tym nastąpią czasowe zmiany w funkcjonowaniu niektórych linii tramwajowych.

Weekendowe prace przy torowiskach
Weekendowe prace przy torowiskach

W uwagi na pilną konieczność przeprowadzenia napraw infrastruktury torowej w rejonie Al. Marcinkowskiego, od nocy z 4 na 5 października (piątek/sobota) do nocy z 6 na 7 października (niedziela/poniedziałek) wprowadzone zostaną zmiany w transporcie publicznym.

Naprawa jest niezbędna z uwagi na bardzo duże zużycie szyn na łuku torowiska z ul. Podgórnej w Al. Marcinkowskiego. Konieczna jest natychmiastowa ich wymiana. Prace prowadzone będą już w pierwszy weekend października - od nocy z piątku na sobotę do nocy z niedzieli na poniedziałek. W tym czasie zmienionymi trasami będzie kursowało pięć linii tramwajowych dziennych (nr 2, 5, 9, 13 i 16) oraz jedna nocna (nr 201).

Aby ułatwić podróżowanie po mieście uruchomiona zostanie linia autobusowa "za tramwaj" T13. Będzie to tzw. linia okólna, łącząca Rataje z centrum, ułatwiająca jednocześnie przemieszczanie się po części śródmieścia wyłączonej z obsługi tramwajowej. W noce z piątku na sobotę i z soboty na niedzielę będzie również stanowić wzmocnienie komunikacji nocnej.

Autobusy linii T13 rozpoczną kursowanie w piątek o godz. 23:00 i będą wozić pasażerów co pół godziny do godz. 2:00 w sobotę. 5 października linia T13 rozpocznie funkcjonowanie o godz. 5:00. Do godz. 10:00 autobusy będą jeździć z częstotliwością co 15 minut, następnie - do godz. 23:00 - co 10 minut. Później, aż do godziny 2:00 w niedzielę, będą kursowały co 30 minut.

W niedzielę linia T13 będzie uruchomiona w godzinach od 5:00 do 23:00 z taką samą częstotliwością jak w sobotę.

Szczegółowe trasy zmienionych w najbliższy weekend linii można znaleźć na stronie ZTM Poznań.

Od 4 października od godz. 20:00 do 6 października do godz. 4:00, w związku z naprawą torowiska tramwajowego, obowiązywać będzie czasowa organizacja ruchu w rejonie skrzyżowania ul. Podgórnej i Al. Marcinkowskiego i kursować będzie zastępcza komunikacja autobusowa.

Na czas prac zamknięty zostanie przejazd na wprost przez skrzyżowanie Al. Marcinkowskiego z ul. Podgórną od strony ul. Św. Marcin w kierunku pl. Wolności i ul. Solnej, a odcinek Al. Marcinkowskiego w rejonie galerii i hotelu będzie dwukierunkowy. Objazd dla pojazdów jadących od strony ul. Św. Marcin wyznaczono ul. Św. Marcin, pl. Wiosny Ludów i ul. Podgórną.

Prace przy torowisku Hetmańska/Reymonta

W sobotę, 5 października przycinane będą gałęzie drzew przy trakcji w rejonie ulic Hetmańskiej i Reymonta. W związku z tym tramwaje linii nr 1 i 7 skierowane zostaną objazdem.

"Jedynka" i "siedemnastka" - od pierwszych kursów, do godziny 18:00 - będą kursowały nie ul. Reymonta, lecz Grunwaldzką, Roosevelta i Głogowską.

Przegląd tunelu na Franowo

W niedzielę, 6 października, w godzinach od 7:00 do 14:00 prowadzone będą przeglądy techniczne tunelu w ciągu trasy tramwajowej na Franowo. W tym czasie tunel będzie zamknięty dla tramwajów. Wprowadzone zostaną zmiany w komunikacji publicznej.

We wskazanych wyżej godzinach, zmienionymi trasami będą kursowały tramwaje linii nr 1, 16 i 18 oraz autobusy linii nr 181.

"Jedynka" i "osiemnastka" nie będą dojeżdżały do Franowa - tramwaje tych linii zostaną skierowane na pętlę Zawady, natomiast "szesnastka" będzie dojeżdżała do pętli Stomil. Aby ułatwić podróżowanie w rejonie Franowa wydłużona zostanie trasa linii nr 181.

Więcej informacji o zmianach komunikacji w najbliższy weekend na stronie ZTM Poznań.

Załączniki