Poznański Budżet Obywatelski 2020 - nabór wniosków trwa!

Mieszkańcy Poznania mogą już zgłaszać swoje projekty do Poznańsiego Budżetu Obywatelskiego 2020. Składanie projektów odbywa się na dwa sposoby elektronicznie poprzez serwis PBO20 lub poprzez dostarczenie wypełnionego formularza papierowego do Urzędu Miasta Poznania. Ostateczny termin upływa 31 maja.

PBO20_złóż wniosek
PBO20_złóż wniosek

Aż 21 mln zł będzie do rozdysponowania w Poznańskim Budżecie Obywatelskim 2020. Nowy budżet to także nowe zasady. Ten rok jest pierwszym, w którym zasady PBO muszą być przyjęte przez Radę Miasta Poznania - wymaga tego znowelizowana ustawa o samorządzie gminnym. Poznańscy radni uchwalili je na sesji Rady Miasta 16 kwietnia 2019.

Najważniejszą zmianą - w porównaniu do poprzedniego roku - jest większa kwota przeznaczona na PBO. W PBO20 poznaniacy będą decydować o wydaniu aż 21 mln zł. Podobnie jak w poprzednich latach można składać projekty o charakterze rejonowym albo ogólnomiejskim. Maksymalna wartość projektu ogólnomiejskiego to 2 mln zł, a rejonowego - 600 tys. zł.

Liczba rejonów pozostanie bez zmian - nadal będzie ich 13. Nie zmieni się też algorytm podziału środków. To, ile pieniędzy trafi do danego rejonu, zależeć będzie od tego, ile osób w nim mieszka, jaka jest jego powierzchnia i jaka jest wartość projektów zakwalifikowanych tam do głosowania.

W tym roku pojawiła się jednak nowość: gdy po rozdzieleniu pieniędzy okaże się, że pula środków na dany rejon jest mniejsza niż 600 tys. zł, brakująca kwota zostanie przesunięta z rejonu, który dostał najwięcej.

Propozycje projektów (maksymalnie trzy) do zrealizowania w ramach PBO20 może zgłosić każdy mieszkaniec Poznania. Będzie można to zrobić od 1 do 31 maja 2019 r. Wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy (dostępny w wersji elektronicznej lub papierowej) i dołączyć do niego listę poparcia podpisaną przez co najmniej 10 mieszkańców. Podpisy to kolejna nowość. Konieczność ich zebrania wynika bezpośrednio z przyjętej przez Sejm nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym.

Zgłoszone projekty będą weryfikowane w kilku etapach, do 23 sierpnia 2019 r. Projekty zarekomendowane pozytywnie trafią automatycznie na kartę do głosowania. Każdy poznaniak będzie mógł zagłosować - od 27 września do 21 października - ale tylko raz, we własnym imieniu i w jednym głosowaniu. Informacja o wyniku głosowania zostanie podana w Serwisie PBO20. Do realizacji trafią te projekty, które uzyskają największą liczbę głosów, a ich wartość sumaryczna mieści się w danej puli budżetu obywatelskiego.

Gdzie otrzymać pomoc i informacje o PBO20?

23 maja (w godz. 14.30-17.30) na Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania na poznaniaków czekać będą specjaliści, którzy wyjaśnią wątpliwości i podpowiedzą, jak sformułować wniosek. W poznańskich szkołach odbędą się warsztaty dla młodzieży, a w Centrum Inicjatyw Senioralnych - dla seniorów. Przez cały czas na stronie budzet.um.poznan.pl będzie można znaleźć listę kontaktów do pracowników opiniujących projekty, poradnik i odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Poradniki i formularze w wersji papierowej będą dostępne nie terenie całego miasta.

Pomoc mieszkańcy Poznania uzyskają również pod numerem telefonu: 61 646 33 44