Kultura w Poznaniu

Aktualności

opublikowano:

Zanurz się w rozmowie

Urodziła się w Poznaniu, gdzie mieszka i pracuje. Profesor Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, w Collegium Da Vinci prowadzi Pracownię Rysunku na kierunku Grafika. Realizuje prace z zakresu różnych mediów: obiekty malarskie, grafika, fotografia, instalacje wideo, wideoperformans, film. Spotkanie z Izabellą Gustowską już w czwartek 19 kwietnia w CK ZAMEK.

. - grafika artykułu
fot. S. Sobczak

Z wystaw indywidualnych za przełomowe dla dalszych poszukiwań uważa m.in. swój pierwszy wideoperformans "Portret wielokrotny" (Galeria Akumulatory, Poznań 1985), prace związane z bliźniaczością "Względne cechy podobieństwa" (Muzeum Narodowe, Wrocław 1986, eksperyment z dźwiękiem w trzynastu przestrzeniach wystawy "Śpiewające pokoje" (Muzeum Okręgowe, Bydgoszcz 2001) czy retrospektywną wystawę "Life is a Story" z instalacją medialną "Sztuka wyboru" (Muzeum Narodowe, Poznań 2007).

Za przygodę artystyczną swojego życia uznaje rozbudowane w trzynastu przestrzeniach "Media Story SHE", pokazane na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Malta w Poznaniu w roku 2008 i pracę nad filmem "Przypadek Josephine H..." podczas pobytu na Stypendium Kościuszkowskim w Nowym Jorku w 2013 roku.

Za intrygujący uważa czas spędzony na pisaniu książki "Hybryda" wydanej przez Fundację 9/11 Art Space w 2014 roku.

Za najdłuższy i wciągający uznaje prowadzony od 2008-2015 projekt zamknięty indywidualnymi wystawami w 2015: "Przypadek Edwarda H...", "Przypadek Izy G..." (Galeria Arsenał elektrownia, Białystok) oraz "Nowy Jork i dziewczyna" - z udziałem Anety Grzeszykowskiej, Ady Karczmarczyk, Evy Rubinstein (Galeria Art Stations, Poznań), zakończony publikacją "Izabella Gustowska. Nowy Jork i dziewczyna" wydaną przez Czas Kultury.

Jest szczęśliwa, że jej prace znajdują się w znaczących muzeach w kraju i za granicą, na przykład w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, Museum of Modern Art w Nowym Jorku (prace graficzne), czy w prywatnej kolekcji Grażyny Kulczyk skoncentrowanej na sztuce Europy środkowo-wschodniej, w Muzeum Susch w Szwajcarii (obiekty z lat 90.), a także w domach przyjaciół. Ważne jest dla niej podróżowanie blisko i daleko, bo wtedy zbiera impulsy fotograficzne i filmowe. Lubi zanurzać się w czytaniu, w rozmowach i dźwiękach.

Jedną z okazji do zanurzenia się w rozmowie może być właśnie czwartkowe spotkanie w zamkowych przestrzeniach. Przybywajcie!

oprac.as

  • spotkanie z Izabellą Gustowską, otwierające jej projekt "Antonina"
  • 19.04, g. 18.30
  • sala 102, CK ZAMEK
  • wstęp wolny