Kultura w Poznaniu

Festiwale

opublikowano:

Mediations Biennale. To, czego nie umiemy pojąć

"Mediations Biennale to największa wystawa sztuki współczesnej w Europie Środkowej" - pisał o poprzedniej edycji Richard Unwin z branżowego magazynu "Frieze". Być może w tym roku przymiotnik "największa" zastąpi "najciekawsza".

Julia Oldham "Scuttle" (kadr wideo, 2006), fot. materiały organizatorów - grafika artykułu
Julia Oldham "Scuttle" (kadr wideo, 2006), fot. materiały organizatorów

Tytuł tegorocznej, trzeciej edycji Mediations Biennale to The Unknown - Niepojmowalne. Podczas trwającej miesiąc, od 14 września do 14 października, wystawy swoje prace zaprezentuje około stu artystów z całego świata zaproszonych do udziału przez sześcioro kuratorów: Denise Carvalho (Brazylia/USA), Friedhelma Mennekesa (Niemcy), Fumio Nanjo (Japonia), Tomasza Wendlanda (również dyrektora artystycznego biennale) oraz Drorit Gur Arie (Izrael) i Harro Schmidta (Niemcy). To mniej niż w poprzednich edycjach, ale mniej absolutnie nie znaczy gorzej.

Temat

Wielka wystawa oplecie się wokół zagadnień związanych z duchowością, wiarą, percepcją świata za pomocą sztuki, relacją między tym, co należy do natury, a tym co do kultury. - Świat się zmienia. Stare struktury upadają i rodzą się nowe możliwości. Ewolucja Internetu wpłynęła na odczuwanie czasu i miejsca w dzisiejszym świecie. Mamy znacznie większą kontrolę nad naszą wiedzą oraz narzędziami komunikacji. Jednocześnie zdajemy sobie sprawę, że nie mamy żadnej kontroli nad naturą i innymi siłami. Postrzegam 3. Mediations Biennale jako pole do rozważań nad tymi sprawami - mówi Denise Carvalho.

Artyści

Do udziału w wystawie zaproszono m.in. urodzonego w Jerozolimie Rana Slavina. Bohaterem jego pracy wideo Ursulimum jest 7-letni chłopiec, który ubrany w kosmiczny skafander odkrywa i bada tajemnicze, futurystyczne wnętrza znajdujące się pod Ścianą Płaczu w Jerozolimie. To jego duchowe poszukiwanie i psychologiczna podróż w nieznane. Kalejdoskopowe wnętrza wyimaginowanej Trzeciej Świątyni artysta stworzył ze zdjęć starych ulic miasta fotografowanego nocą.

Wśród zaproszonych artystów znalazła się także Regina Silveira z pracą Mundus Admirabilis. Za pomocą wymalowanych na ścianach budynku gigantycznych owadów artystka pokazuje jak wyolbrzymiamy własne lęki. W międzynarodowym gronie nie zabrakło też akcentu lokalnego. Poznaniak Leszek Knaflewski zaprezentuje audio performance Trumna elektryczna.

Miejsca

Prace artystów zaistnieją w wielu przestrzeniach miasta, m.in. w CK Zamek, Muzeum Narodowym, na terenach MTP, Muzeum Archidiecezjalnym, Galerii u Jezuitów oraz w przestrzeni publicznej. W przebudowanej w czasie wojny na pływalnię dla żołnierzy Wehrmachtu, a obecnie zamkniętej synagodze przy ul. Żydowskiej, obejrzymy m.in. instalację niemieckiego artysty Mischy Kuballa 7 virtues złożoną z dyskotekowych kul odbijających światło. Natomiast w nowym terminalu lotniska Ławica na stałe zawiśnie olbrzymia instalacja malarska Amerykanina Sanga Nam Lee Algorytmiczny pejzaż.

A poza tym

Mediations Biennale to także szereg wydarzeń towarzyszących - warsztatów, konferencji naukowych i wystaw. Tegoroczną edycję poprzedził konkurs Untouchable - Niedotykalne dla wszystkich artystów wyrażających się we współczesnym języku sztuki. Zwycięskie projekty zostaną zaprezentowane podczas wystawy pokonkursowej w ramach festiwalu.

Natalia Grudzień

  • Mediations Biennale
  • 14.09-14.10