Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Brzmienia Wielkiej Wojny

Pierwsza wojna światowa radykalnie zmieniła oblicze świata, wstrząsnęła społeczeństwami wielu krajów, wpłynęła na międzynarodową gospodarkę, kulturę, ekonomię... Po 100 latach od zakończenia starcia zbrojnego, nazywanego przez wielu Wielką Wojną, na scenie Teatru Polskiego spotkają się artyści z krajów zaangażowanych w obie strony konfliktu.

. - grafika artykułu
Cécile Achille (fot. materiały prasowe)

"Nawiązując do wydarzeń sprzed 100 lat, artyści z Niemiec, Francji, Japonii i Polski wykonają utwory kompozytorów żyjących i tworzących w latach 1914-1918, na których, podobnie jak na tysiącach ich rodaków, wojna odcisnęła swe bolesne piętno" - piszą organizatorzy koncertu Muzyka czasu Wielkiej Wojny.

Pierwsza, jak i druga wojna światowa miała ogromny wpływ na życie i twórczość Ralpha Vaughana Williamsa. Pochodzący z Wielkiej Brytanii kompozytor mimo swojego wieku (a w momencie wybuchu Wielkiej Wojny miał 42 lata) zgłosił się na ochotnika do służby wojskowej. Na wojnie stracił wielu swoich przyjaciół, w tym kompozytora George'a Butterwortha. Silny i stały hałas, który towarzyszył żołnierzom na polach walki, znacznie obniżył jego słuch - pod koniec życia Williams był już całkowicie głuchy. Także kolejna światowa wojna odcisnęła piętno na życiu kompozytora. W jego twórczości pisanej po 1943 roku biografowie doszukują się licznych nawiązań do trudnych doświadczeń kompozytora z tego okresu. W czasie poniedziałkowego koncertu usłyszymy jego Lark Ascending (1914).

Jeden z najsłynniejszych francuskich kompozytorów - Maurice Ravel - kilkukrotnie próbował zaciągnąć się do armii. W końcu (mając 40 lat) dołączył do jednego z pułków artylerii jako kierowca ciężarówki. - W swoim wieku i z jego renomą mógłby mieć łatwiejsze życie lub nic nie robić - powiedział o nim inny kompozytor, Igor Strawiński. Ravel dał się także poznać jako kompozytor niezwykle wrażliwy i empatyczny. Dla swojego przyjaciela, pianisty Paula Wittgenstaina, który w czasie I wojny światowej stracił prawą rękę, skomponował wyjątkowy Koncert fortepianowy D-dur na lewą rękę. W Teatrze Polskim usłyszymy jego równie przejmującą kompozycję - suitę Le Tombeau de Couperin (1917), której każda z części dedykowana jest innemu przyjacielowi Ravela, który poległ w czasie Wielkiej Wojny. Wysłuchamy także jego 2 Mélodies hébraïques (1914).

Podczas wydarzenia nie zabraknie także muzyki polskiej. Nokturn i tarantella Karola Szymanowskiego napisana w 1915 roku jest kompozycją pogodną. August Iwański, któremu autor Króla Rogera zadedykował miniatury, wspomniał, że Tarantela zrodziła się z "doskonałego humoru, w który Szymanowskiego i Kochańskiego wprawiła butelka świetnego koniaku [...]".

Podczas poniedziałkowego wydarzenia usłyszymy także m.in. pieśni Gabriela Faure oraz utwory Francisa Poulenca. Organizator koncertu - Towarzystwo im. H. Wieniawskiego oraz Teatr Polski - do koncertu symbolicznego pojednania zaprosili wspaniałych solistów. Usłyszymy sopranistkę Cécile Achille (Francja), skrzypaczkę Airi Suzuki (Japonia) oraz pianistę Hinricha Alpersa (Niemcy). Towarzyszyć im będzie Orkiestra Antraktowa pod dyr. Adama Domurata.

Aleksandra Kujawiak

  • Koncert Muzyka czasu Wielkiej Wojny
  • Teatr Polski
  • 18.02, g. 19
  • bilety: 30-50 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019