Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Pogodni panowie

Anna Dąbrowska nie wróżyła im wielkiej kariery, bo - jak stwierdziła - nie posiadają "konstrukcji psychicznej", która pozwoliłaby im się utrzymać w show-biznesie. Tymon Tymański z kolei kazał im zwyczajnie robić swoje... Występujący od ponad 20 lat na scenie zespół Pogodno zagra dla poznaniaków w najbliższą niedzielę w CK Zamek.

. - grafika artykułu
fot. R. Nowakowski

Nazwali się Pogodno, tak samo jak dzielnica Szczecina, choć tak naprawdę żaden z nich w tym mieście nie mieszka. Obecnie zespół tworzą: Marcin Macuk (klawisze), Jarek Kozłowski (perkusja), Michał Pfeif (bas) oraz Jacek "Budyń" Szymkiewicz (wokal, gitara, instrumenty dęte), który jako jedyny ze składu jest w Pogodno od samego początku, czyli od ponad 20 lat. - Jest taki rodzaj radości, który odczuwa każdy grający na instrumencie. (...) Samo granie powoduje, że zaczynasz w środku coś czuć. To odczucie, które czuje każdy utalentowany muzyk, jest zawsze pierwsze. To, że potem pojawia się pomysł na zespół, że jest cała ta maszyna show-biznesu, to są rzeczy wtórne. Jeżeli straci się ten rodzaj radości, która pojawia się, kiedy bierzesz gitarę, to znaczy, że stało się coś niedobrego. Że po drodze wypuściłeś ten bezcenny klejnot, który dostałeś na starcie. To jest chyba jedyna istotna rzecz w tym całym cyrku - opowiadał Szymkiewicz w rozmowie z Haliną Jasonek dla Onet.pl.

Zespół ma na koncie aż dziewięć płyt. Zadebiutował krążkiem "Pogodno" w 2000 roku. Już rok później, ich drugie wydawnictwo - "Sejtenik miuzik & romantik loff" otrzymało nominację do Fryderyka 2001 w kategorii muzyka alternatywna. Jak nieskromnie twierdzili sami muzycy, album ten jest świetnym przykładem na to, że muzyka alternatywna może być przystępna i nie grozi to kompromisem artystycznym. To na tym krążku znalazł się pierwszy przebój grupy - "Pani w obuwniczym".

Kolejno w ręce fanów trafiły jeszcze takie płyty jak: "Hajle Silesia. Pogodno gra Fochmanna" z drugim wielkim przebojem grupy - "Orkiestra" czy "Tequila", będąca radiowo-muzyczną adaptacją powieści Krzysztofa Vargi pod tym samym tytułem. Po nich ukazały się także m.in. "Pielgrzymka psów", w której nagraniu gościnnie wziął udział Stanisław Soyka, "Całe życie z wariatami", "Opherafolia" oraz minialbum "Plemnik" z 2011 roku. Ten ostatni to efekt trzydniowego jam session, jakie muzycy urządzili sobie w Zagnańsku. Zespół pojechał wtedy na Kielecczyznę, żeby nagrać nowy utwór. A ostatecznie powstało ich aż siedem. "»Plemnik« miał być niezobowiązujący, głupkowaty i na luzie. A okazało się, że przynosi mnóstwo frajdy, jakiej brakowało na ostatnich, wycyzelowanych do ostatniej nuty, poważnych wydawnictwach. Oby ta swoista rubaszność szybko nie znikła, gdyż ta mała płyta pozwala odzyskać wiarę w możliwości zespołu" - czytamy w recenzji płyty na blogu Wafp!. 

Jesienią 2013 roku Pogodno nagrało jeszcze koncert dla TVP2 w ramach cyklu "Made in Polska"... a potem na kilka lat zeszło ze sceny. W tym czasie muzycy zajmowali się tworzeniem piosenek dla innych wykonawców (np. Katarzyny Nosowskiej, Moniki Brodki, Natalii Nykiel czy Marka Dyjaka) oraz grą w takich zespołach jak m.in. Hey, BiFF czy Zbigniew Wodecki & Mitch & Mitch.

Pogodno wznowiło działalność w 2015 roku. W zeszłym miesiącu muzycy wyruszyli w trasę koncertową pod hasłem "Sokiści chcą miłości", która jest zapowiedzią ich nowego krążka. Podczas występów muzycy prezentują kilka premierowych kawałków, ale w ich repertuarze znajdują się również stare utwory w nowych aranżacjach.

Monika Nawrocka-Leśnik

  • koncert zespołu Pogodno
  • Sala Wielka CK Zamek
  • 26.02, g. 19
  • bilety: 30 zł