Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Swingujący jazz

A co gdyby tak powrócić do tradycji przedwojennego jazzu? Jazz Band Młynarski - Masecki to artyści, którzy wyróżnili wśród muzyki jazzowej pewną uniwersalność, znakomicie odwołując się do starej tradycji polskich orkiestr jazzowych okresu międzywojennego. Do tańca będzie można ruszyć wraz z nimi w najbliższy czwartek podczas koncertu w Auli Uniwersyteckiej.

. - grafika artykułu
fot. materiały prasowe

O współczesnym jazzie zazwyczaj myśli się jako o muzyce trudnej, wręcz niezrozumiałej dla przeciętnego odbiorcy. Długie improwizacje, jak również niespodziewane brzmienia sprawiają, że muzyka ta często jest pomijana wśród powszechnej opinii. Interesującym staje się fakt, że pierwsze polskie jazzowe utwory powstały już pod koniec lat 20. ubiegłego wieku. W okresie międzywojennym powstało tysiące kompozycji i nagrań z udziałem zarówno wybitnych instrumentalistów, jak i śpiewaków czy aktorów. Wybitnymi kompozytorami tego czasu byli Henryk Wars, Jerzy Petersburski czy bracia Artur i Henryk Gold. Ci ostatni,  zasłuchani w płytach winylowych zza oceanu czy z Berlina, tworzyli utwory nie tylko dla wytwórni płytowych, lecz także na potrzeby filmu, kabaretów czy teatrów. Całą tę piękną historię polskiego show biznesu niczym z obrazka Wielkiego Gatsbiego przekreśliła II wojna światowa. Na szczęście nie bezpowrotnie. Do krainy swingu i starej tradycji polskich orkiestr jazzowych wrócili pianista Marcin Masecki wraz ze śpiewającym Janem Emilem Młynarskim, powołując band: Jazz Band Młynarski - Masecki.

Z pewnością wiele uważnych słuchaczy radiowej Trójki, kojarzy wielokrotnie emitowaną piosenkę: Gdzie jest tygrys, gdzie jest tygrys? Ta właśnie melodia stanowi o istocie zabawy muzyką i pasji płynącej od Jazz Bandu Młynarski - Masecki. Reinterpretacja kompozycji dwudziestolecia międzywojennego oraz wyciągnięcie z nich uniwersalnego wymiaru jest punktem wyjścia do myślenia o wyjątkowości repertuaru bandu. Artyści głównie sięgają do w większości nieznanych utworów swingowych. Podczas koncertu nie zabraknie także kilku wyjątkowych tang, z których to polscy kompozytorzy byli znani na całym świecie.

Całe przedsięwzięcie oscyluje wokół dwóch wybitnych postaci: najwybitniejszego przedwojennego polskiego śpiewaka Adama Astona oraz najważniejszego przedwojennego pianisty, aranżera i kompozytora - Henryka Warsa. W 2017 roku artyści bandu wydali płytę Noc w wielkim mieście, grając w składzie: Jan Emil Młynarski - śpiew, bandżola, Marcin Masecki - pianino, aranżer, dyrektor muzyczny, Jerzy Rogiewicz - perkusja, Piotr Wróbel - suzafon, Tomasz Duda - saksofon, Jarosław Bothur - saksofon, Michał Fetler - saksofon. Jazz Band Młynarski - Masecki wskrzesza muzykę rozrywkową, dostosowując ją jednocześnie do XXI-wiecznych kanonów w taki sposób, że za ich sprawą przeżywa ona swój renesans. Muzyka ta żyje nie tylko przeszłością pełną tanecznego swingu i lindy hopu, lecz daje także nową - aktualną i użytkową perspektywę dla interpretacji współczesnej muzyki rozrywkowej.  

Katarzyna Nowicka

  • Jazz Band Młynarski - Masecki
  • 25.10, g. 18.30
  • Aula Uniwersytecka
  • bilety: 89, 109, 119 i 139 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2018