Kultura w Poznaniu

Książki

opublikowano:

Księga o jego umarłych

Przerażająca pustka, obezwładniająca samotność, unieruchamiający smutek i kaleka pamięć, która zaciera wspólne chwile i rysy twarzy. W jaki sposób obronić się przed utratą wspomnień o umarłych i wskrzesić ich tak, by nie zadrapać rany, którą po sobie zostawili? Czy odpowiedzią może być "spisanie" ich na stronach książki?

. - grafika artykułu
Okładka książki "Abonent chwilowo nieosiągalny" Adama Bonieckiego. Wyd. WAM

Kierownictwo Biblioteki Raczyńskich postanowiło sprowadzić do Poznania osobę, która być może zna odpowiedź na te pytania. O kompetencje w tej sprawie "posądzili" Adama Bonieckiego, a to z powodu jego ostatniej książki - "Abonent chwilowo nieosiągalny".

"W moim notesie jest ich coraz więcej, tych »umarłych« adresów i telefonów. Na kopercie listu ktoś nabazgrze: »adresat nie mieszka pod wskazanym adresem«, w telefonie nieznany głos powie: »abonent jest chwilowo nieosiągalny«. Nie wykreślam ich. No bo jak, tak sobie kogoś skreślić? Notes rozrósł się do rozmiarów książki, a jej treść uwolniła się z dokumentalnej »urody« cyfr i nazwisk" - pisze o swojej książce autor. "Abonent chwilowo nieosiągalny" to próba zbudowania zewnętrznej pamięci, twardego dysku, na którym ludzie ważni dla Bonieckiego - Czesław Miłosz, Wisława Szymborska, Jan Nowak-Jeziorański czy Stefan Wyszyński - będą mogli się schronić przed zresetowaniem danych.

Według recenzentów książka to nie tylko droga przez ludzkie historie, ale też duża przyjemność lekturowa. "Te Adamowe wspomnienia to wręcz literatura. Kapitalna literatura faktu: dowiadujemy się o zmarłych bardzo dużo, oprócz tego, co można przeczytać już w odredakcyjnych notach, którymi wydawcy poprzedzili każdy tekst autora. Bywa on również mistrzowski na przykład w charakterystykach psychologicznych" - pisze Jan Turnau w "Gazecie Wyborczej". Być może "Abonent chwilowo nieosiągalny" ma być przewodnikiem po charakterach osób, które Boniecki w swoim życiu spotkał i uważa za ważne.

Ksiądz Adam Boniecki jest na stałe związany ze środowiskiem "Tygodnika Powszechnego", gdzie z racji na swój staż, mnogość artykułów i ich istotność został koronowany na "seniora-redaktora" pisma. Jego bogata i niełatwa biografia obejmuje również m.in. działalność w duszpasterstwie akademickim, współpracę z redakcją TVN-u, etat diariusza Karola Wojtyły. Wśród nawału pracy nie zabrakło miejsca na pisanie książek. Boniecki pisał dużo. Jego dzieła odznaczają się szczególnym podejściem humanistycznym, którego obowiązkiem jest komplikowanie ludziom rzeczywistości, by obronić ich przed dewiacyjnym myśleniem, że poznali już wszystko. Niektórzy doszukują się w jego pisarstwie rysów filozoficznej myśli Józefa Tischnera. Wśród książek, które opublikował, znajdziemy "Vademecum", "Lepiej palić fajkę niż czarownice" czy "Rozmowy niedokończone".

Marta Maciejewska

  • spotkanie z księdzem Adamem Bonieckim wokół jego książki "Abonent chwilowo nieosiągalny"
  • Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu
  • 11.02, g. 18
  • wstęp wolny