Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Odszedł profesor Jacek Wiesiołowski

Wybitny historyk, mediewista, pracownik Instytutu Historii PAN, wieloletni redaktor naczelny Kroniki Miasta Poznania zmarł w sobotę w Poznaniu.

. - grafika artykułu
Profesor Jacek Wiesiołowski

Znakomity badacz kultury średniowiecznej i znawca dziejów Poznania, inicjator badań nad dziejami miasta, doskonały znawca poznańskich archiwów urodził się 23 stycznia 1940 roku w Żywcu, gdzie na wojennym wygnaniu przebywała jego rodzina. Stopień doktora nauk historycznych uzyskał w 1966 roku na Wydziale Historycznym UAM. Na tej samej uczelni habilitował się w 1981 roku na podstawie rozprawy Socjotopografia późnośredniowiecznego Poznania.

Pod koniec lat sześćdziesiątych był na stypendium w Chicago, gdzie między innymi uporządkował zbiory Muzeum Polskiego w Ameryce. Przez 15 lat pracował w Bibliotece Kórnickiej, kierując działem rękopisów. W 1977 roku został pracownikiem Instytutu Historii PAN w Warszawie.

W 1987 roku powrócił do Poznania. W latach 1990-1998 był radnym, w pierwszej kadencji nowego samorządu wiceprzewodniczącym Rady Miasta (w latach 1990-1992). W działalności samorządowej bardzo angażował się w sprawy dotyczące kultury miasta, pomocy społecznej, problemów mieszkaniowych i prywatyzacji.

Działał w wielu organizacjach i stowarzyszeniach. Był prezesem oddziału poznańskiego Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Francuskiej, współzałożycielem i prezesem Towarzystwa Przyjaciół Biblioteki Raczyńskich. Był też wiceprezesem i prezesem Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk.

Autor oraz redaktor wielu cennych prac, w tym m.in.: Ambroży Pampowski - starosta Jagiellonów. Z dziejów awansu społecznego na przełomie średniowiecza i odrodzenia  (Wrocław 1976); Socjotopografia późnośredniowiecznego Poznania  (Warszawa-Poznań 1982); Zamek i dwór w średniowieczu od XI do XV wieku  (Poznań 2001).

Od 1990 roku przez 25 lat był redaktorem naczelnym Kroniki Miasta Poznania, wydawanej przez Wydawnictwo Miejskie Posnania. Kwartalnik, powołany do życia w 1923 roku przez słynnego prezydenta Cyryla Ratajskiego, zyskał dzięki nowemu redaktorowi nie tylko nową szatę graficzną. Pod wodzą profesora "Kronika..." stała się ponownie periodykiem historycznym.

Laureat Nagrody Naukowej Miasta Poznania za 2002 rok.

Pogrzeb odbędzie się w najbliższy piątek, 22 lipca o g. 12 na cmentarzu parafialnym św. Jana Vianneya przy ul. Lutyckiej. Wcześniej - o g. 10 w kościele pw. św. Rocha zostanie odprawiona msza św. za duszę Zmarłego.  

red