Kultura w Poznaniu

Rozmowy

opublikowano:

Jesteśmy wierni tradycji

- Przyjadą wydawcy naukowi, akademiccy, uniwersyteccy z ofertą najnowszych książek naukowych i popularnonaukowych - zapowiada Marzenna Ledzion-Markowska, dyrektorka Wydawnictwa Naukowego UAM,współorganizatorka Poznańskich Targów Książki Naukowej i Popularnonaukowej, które - wraz z Targami Książki "Pegazik" - od 23 do 25 marca odbędą się w Poznaniu.

. - grafika artykułu
Marzenna Ledzion-Markowska, fot. archiwum prywatne

Przed nami Poznańskie Targi Książki Naukowej i Popularnonaukowej. Jaką rolę w czasach dominacji internetu pełnią tego typu imprezy?

Nic nie zastąpi bezpośredniego kontaktu, osobistej wymiany zdań, udziału w spotkaniach, panelach, debatach, wernisażach, a przede wszystkim żadne nowe media nie zastąpią spotkania autora z czytelnikami!

Od ubiegłego roku targi te odbywają się na terenie MTP, a nie w gmachu Collegium Maius. Czy to korzystna zmiana?

Zależało nam, aby do naszego grona odbiorców - głównie studentów i pracowników naukowych - dołączyli poznaniacy, ci, którzy nie przekraczali dotychczas progu Collegium Maius. Ale cały czas jesteśmy wierni tradycji. To są nadal te same targi promujące książki naukowe
i popularnonaukowe, tylko w nowej odsłonie. MTP zapewniają przestrzeń wystawienniczą, którą aranżują, starając się spełnić potrzeby wystawców i organizatorów. Równolegle, w tej samej przestrzeni odbywać się będą XVII Poznańskie Targi Książki "Pegazik", a w sąsiednich pawilonach Targi Edukacyjne i Ogólnopolski Kongres Oświatowy. To przekłada się na frekwencję.

Jacy wystawcy przyjadą do Poznania? Jakie książki zobaczymy? Co je wyróżnia?

Przyjadą wydawcy naukowi, akademiccy, uniwersyteccy z ofertą najnowszych książek naukowych i popularnonaukowych. Ponadto będziemy gościć m.in. wydawnictwa: Bellona, Prószyński, Helion, Rebis, Sejmowe, NCK. Książki, które zobaczymy na stoiskach, trafią w ręce specjalistów, ale także hobbystów, osób interesujących się określonymi dziedzinami nauki. Publikacje popularyzujące wiedzę cieszą się wśród miłośników książek dużym uznaniem.

Bardzo prestiżowym elementem targów są nagrody wręczane wydawcom książek naukowych i  popularnonaukowych.

W tegorocznej edycji zostaną rozstrzygnięte trzy konkursy: Konkurs na Najlepszą Książkę Akademicką (o puchar JM Rektora UAM i statuetkę Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego), Konkurs na Najlepszą Książkę Popularnonaukową (o nagrodę Prezydenta Miasta Poznania) i Konkurs o Nagrodę Stowarzyszenia Wydawców Szkół Wyższych.

Bywalcy targów czekają również na ciekawy program towarzyszący.

Ułożyliśmy program tak, aby jak najwięcej osób znalazło coś dla siebie. Będzie konferencja Nowe media - nowa przestrzeń komunikacji z uczniem. Wystąpi wiele autorytetów w tej dziedzinie, np. prof. H. Zgółkowa mówić będzie o wpływie mediów na kształtowanie języka dziecka, a prof. Z. Melosik o Facebooku i tożsamości współczesnej młodzieży. Zaprezentowana zostanie Obwoźna Czytelnia Komiksów. Odbędzie się panel UE a prawo autorskie - przegląd prac legislacyjnych. Dla dzieci przygotowaliśmy zajęcia ze sztuki chińskiej kaligrafii, zabierzemy je w podróż do świata zmysłów i literatury, nauczymy robić świąteczne wianki i wyplatanki. Warto również skorzystać z relaksacyjnych zajęć - Joga z książką.

rozmawiała Katarzyna Kamińska

  • 22. Poznańskie Targi Książki Naukowej i Popularnonaukowej
  • MTP
  • 23-25.03

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2018