Kultura w Poznaniu

Teatr

opublikowano:

Siedem interwałów muzycznych kosmosu

Najbliższa premiera Sceny Roboczej będzie inna niż dotychczasowe wydarzenia teatralne organizowane w tym miejscu. Tym razem najważniejszym elementem spektaklu będzie jego muzyczność. Zaproszony do działania w przestrzeni budynku Olimpii muzyk i twórca sceniczny Jacek Hałas, zaserwuje Poznaniakom ucztę dźwiękową w siedmiu melodyjnych obrazach.

. - grafika artykułu
fot. Piotr Nykowski

"Harmona Vulgaris" będzie przedstawieniem przybliżającym nieco publiczność do pitagorejskiej filozofii, z której wynika, że zgodnie z zasadami muzycznych proporcji, świat został stworzony z chaosu przez dźwięk i harmonię. W opisie przedstawienia czytamy, że "ten kosmiczny porządek ma odbicie w duszy ludzkiej, co z kolei przekłada się na harmonię i porządek dzieł ludzkich, a zwłaszcza muzyki, która w jakimś stopniu odwzorowuje tę niesłyszalną harmonię kosmiczną." Magiczną liczbą spajającą świat w doskonałej proporcji jest siódemka. Siedem planet znajdujących się w ciągłym ruchu wytwarza dźwięki o doskonałej harmonii, zaś odległości między nimi odpowiadają interwałom muzycznym.  Spektakl zostanie podzielony na siedem części, czy też - jak piszą twórcy - "obrazów", na które złożą się: Preludium/Narodziny, Kobieta, Mężczyzna, Profanum, Wesele, Sacrum i Śmierć/Postludium. W projekcie Hałasa fabuła nie będzie istotna - to muzyka pojawi się na pierwszym planie, a jej przemiany wyznaczą rytm spektaklu.

Artysta od lat zajmuje się badaniem i tworzeniem rodzimej muzyki. Interesuje go przede wszystkim związek tradycji z ludzką emocjonalnością oraz zapleczem filozoficznym skrywającym się w dźwiękowej obudowie świata. Według Hałasa muzyka ludowa połączona z sekwencją rytuałów, obrzędów oraz odpowiednimi artefaktami, składa się na całościową wizję świata. Wnikanie w historię poprzednich pokoleń różnych regionów Polski pomaga lepiej zrozumieć ludzką naturę.  Spektakle przez niego tworzone to często rodzinne przedsięwzięcia, bowiem wszyscy członkowie jego familii są umuzykalnieni. Wspólne realizacje oczarowują subtelnością wykonania oraz wuczuwalnym uwielbieniem muzyki ludowej, która tworząc niepowtarzalną aurę na scenie, zjednuje sobie ludzi. Przedstawienia rodziny Hałasów pojawiają się często na offowych festiwalach teatralnych, podczas których cieszą się sporym zainteresowaniem.

W realizacji "Harmonii Vulgaris" wezmą udział artyści ludowi z Wielkopolski oraz muzycy związani z Domem Tańca Poznań, który jest współodpowiedzialny za organizację premiery.  Dom Tańca to idea i przestrzeń, do której w Poznaniu od prawie dwudziestu lat zaprasza Jacek Hałas oraz inni muzycy i reprezentanci amatorskiego ruchu artystycznego, zachwyceni pięknem kultury tradycyjnej. Celem istnienia domów tańca jest tworzenie wspólnoty. W projekcie szykowanym dla Sceny Roboczej Hałas pomoże publiczności zgłębić dźwięki Wielkopolski, która pojawi się na scenie w niestylizowanej, organicznej formie. Oprawiona zostanie scenografią Piotra Rogalińskiego, który za pomocą bodźców wizualnych dopełni sceniczną podróż w miejsce poza czasem i przestrzenią.

Po piątkowej premierze odbędzie się potańcówka ludowa. Wstęp na nią ma każdy, kto okaże bilet z odbywającego się tego wieczoru przedstawienia. Jest to jednorazowe wydarzenie, dlatego warto już teraz zaopatrzyć się w premierową wejściówkę. Wydarzenie to można traktować jako integralną część spektaklu, ponieważ intencja tworzenia wspólnotowej przestrzeni za pomocą muzyki wpisuje się w artystyczne założenia Jacka Hałasa.

Julia Niedziejko

  • spektakl "Harmona Vulgaris"
  • reż. Jacek Hałas
  • premiera: 13.12, g. 20
  • Scena Robocza
  • bilety: 15 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019