Lato w CK Zamek

Zamkowe lato dla dzieci
ul. Święty Marcin 80/82, Poznań

Bilety w sprzedaży od 30 czerwca br. kasa CK Zamek, tel. 61 64 65 260, kasa@ckzamek.pl
Informacje o wydarzeniach publikowane są na bieżąco na stronach www.ckzamek.pl i www.facebook.com/ckzamek


Teatr na duży wymiar

Wydarzenia przeznaczone dla widzów od 6. roku życia
bilety: 7 zł dziecko, 10 zł dorosły, dzieci do lat 3 wstęp wolny
bilet dla posiadaczy Karty Rodziny Dużej (w ramach projektu Poznań PRO Rodzina): 20 zł

11.07.,, g. 11 Sala Wielka
Elmer - słoń w kratkę
, Teatr Fuzja, Poznań - spektakl, czas trwania: 60 min

Spektakl powstał na podstawie serii książek Davida McKee o przygodach wyjątkowego słonia Elmera, ulubieńca przedszkolaków na całym świecie, który mimo swojej inności ma wielu przyjaciół. Razem z nim dzieci odkrywają swoje indywidualne talenty, budują poczucie własnej wartości, uczą się tolerancji i otwartości. Z Teatrem Fuzja dzieci odwiedzą kolorową dżunglę i poznają bardzo zabawne przygody Elmera. Spektakl realizowany w ramach projektu Zamek z książek.

18.07., g. 11, Sala Wielka
Baśń o grającym imbryku
, Teatr Wariate, Poznań - spektakl premierowy, czas trwania: 60 min

Pewien Kowal, zmęczony wykuwaniem podków, postanawia zmienić fach i poszukać swojego miejsca na ziemi. Zadanie ułatwia mu niezwykły prezent - zaczarowany imbryk, który pewnego dnia trafia w jego ręce. Za sprawą imbryczka życie Kowala całkowicie się odmienia. Czy jednak będzie szczęśliwszy? Kowalowi wiernie towarzyszy Koń i Mucha, po uszy zakochana w Koniu. Zabawne dialogi i perypetie trójki przyjaciół czynią ten spektakl miłą rozrywką z nutką refleksji, aby cieszyć się tym, co mamy.

25.07., g. 11, Sala Wielka
Królewna Śnieżka
, Teatr Qfer, Gdańsk - spektakl, czas trwania: 50 min

Koszałek Opałek - największy krasnal świata - opowiada historię Królewny Śnieżki. Prosi o pomoc publiczność i swoją niesforną przyjaciółkę Papużkę. Zaproszone do wspólnej zabawy dzieci odgrywają role: Królewny, Królewicza, Łowczego i Krasnoludków. "Królewna Śnieżka" jest spektaklem-zabawą dla dzieci i ich rodziców. Humorystyczne dialogi, wpadające w ucho piosenki-pokazywanki oraz kolorowa scenografia powodują, że widzowie ani przez moment się nie nudzą.

8.08., g. 11, Sala Wielka
Piotruś Pan
, Teatr Lalki i Aktora, Wałbrzych - spektakl na podstawie powieści J. M. Barrie'go "Piotruś Pan i Wendy", czas trwania: 80 min

"Piotruś Pan" to klasyka literatury dziecięcej. Któż nie zna przygód chłopca, który postanowił nigdy nie dorastać? Kto z nas nie tęskni za życiem w Nibylandii, fantastycznej krainie stworzonej przez nieposkromioną dziecięcą wyobraźnię? Towarzyszami przygód Piotrusia są grupa Zagubionych Chłopców, wróżka Dzwoneczek oraz Wendy - dziewczynka, którą Piotruś Pan zabiera do Nibylandii. Jednak nawet w tej szczęśliwej krainie czyhają niebezpieczeństwa. "Piotruś Pan" to spektakl familijny, na który CK Zamek zaprasza całe rodziny. Przedstawienie uczy dzieci, że czasem warto zachować się odpowiedzialnie i dojrzale, a ich rodziców - by pielęgnować w sobie dziecko.

22.08., g. 11, Sala Wielka
Cudowna lampa Aladyna
, Teatr Baj Pomorski, Toruń - spektakl, czas trwania: 60 min

Ta, jedna z bardziej znanych historii z "Baśni tysiąca i jednej nocy" opowiada przygody młodzieńca, który został wykorzystany przez wielkiego czarnoksiężnika do zdobycia zaczarowanej lampy. Przed Aladynem otwiera się podziemna jaskinia, która kryje skarby i tajemnicze przedmioty. Czarodziejowi zależy jednak tylko na lampie. Nie otrzyma jej jednak od Aladyna, przez co główny bohater zostaje zamknięty w mrocznej jaskini.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Teatr na dotyk

Wydarzenia przeznaczone dla widzów od 6. roku życia
bilety: 7 zł dziecko, 10 zł dorosły, dzieci do lat 3 wstęp wolny

13.07., g. 11, Scena Nowa
Chatka zajączka
, Teatr Władca Lalek, Słupsk - spektakl, czas trwania: 45 min

To historia zapobiegliwego Zajączka, który buduje latem swoją leśną chatkę. Jego sąsiadka, sprytna Lisica nie wykazuje się pracowitością i nie przygotowuje sobie schronienia na zimę. Jesień szybko mija, przychodzi sroga zima. Zajączek cieszy się swoim przytulnym, ciepłym domkiem. Lisica w pośpiechu buduje chatkę ze śniegu i lodu, niczym eskimoskie iglo.

20.07., g. 11, Scena Nowa
Pinezkologia
, Teatr Clowna Pinezki, Poznań - spektakl, czas trwania: 60 min

"Pinezkologia" łączy w sobie elementy magii teatru i cyrku. Jarmarczna clownada jest wybuchową mieszanką pantomimy, tańca, akrobacji, masek, marionetek, szczudeł, żonglerki i improwizacji z publicznością. Doskonała zabawa dla widza w każdym wieku. Przedstawienie porywa publiczność w świat dowcipu, humoru, bajki i radosnego dzieciństwa.

27.07., g. 11, Scena Nowa
Dong co ma czerwony nos
, Teatr Uszyty, Kraków - spektakl, czas trwania: 60 min

Przedstawienie oparte na wierszach Edwarda Leara z książki pt. "Dong co ma świecący nos i inne wierszyki Pana Leara". Spektakl pełen lirycznych, dowcipnych i nonsensownych sytuacji, wplecionych w historię miłości Donga do pewnej Panny. Istotną rolę stanowi budowana na oczach widza scenografia, a całość dopełnia niezwykła muzyka.

3.08., g. 11, Scena Nowa
Szkoda, że nie mamy aparatu...
- pokaz fenomenów prefotograficznych: fosforescencji, powidoków, fotografii bezkamerowej i naturalnej światłoczułości, artysta plastyk Paweł Kula, Szczecin, czas trwania: 50 min

Światło wypełnia cały Wszechświat. Jest blisko nas, tutaj, na Ziemi, ale i w najdalszych, nieznanych zakamarkach Kosmosu. Każdego dnia fotografujemy świat naszymi oczami. Światło zostawia tam ślad, który rozpoznajemy jako widoki falującego morza, twarze przyjaciół, zachodzący Księżyc, topniejący śnieg. Bez niego nie powstanie żadne zdjęcie. Kiedy następnym razem popatrzysz na zielone liście, zarumienioną skórę jabłka, opaleniznę na swojej skórze zastanów się czy to też może być fotografia?

10.08., g. 11, Scena Nowa
Mały Książę
, Teatr Mer, Łódź - spektakl, czas trwania: 55 min

Wszystkich, którzy marzą o międzyplanetarnej wyprawie CK Zamek zaprasza na spektakl o Małym Księciu, tajemniczym przybyszu z asteroidy B612. To ponadczasowa opowieść, która na pewno oczaruje tych najmłodszych, jak i dorosłych widzów. Tym razem historię z książki Antoine'a de Saint Exupery'ego, przenosimy w świat muzyki, sztuki lalkarskiej i bajkowej scenografii. Dzięki temu spojrzymy na świat oczami dziecka, a za sprawą niezwykłych bohaterów, na nowo odkryjemy, co tak naprawdę jest w naszym życiu najważniejsze.

17.08., g. 11, Scena Nowa
Czerwony Kapturek
, Teatr Marionetkowy Barnaby, Gdańsk - spektakl, czas trwania: 50 min

"Czerwony Kapturek" to doskonale znana wszystkim historia dziewczynki, której udaje się pokonać złego wilka. Piękne piosenki, zawrotna akcja i doskonała oprawa muzyczna stworzona przez kompozytora Michała Makulskiego sprawią, że dzieci będą się doskonale bawić. Po spektaklu będą miały możliwość spróbowania swoich sił aktorskich na scenie. Teatr Barnaby, proponuje przedstawienie lalkowe, stworzone w wyjątkowo oryginalnej i niespotykanej technice marionetkowej. Spektakle odgrywane są prawdziwymi marionetkami, wyrzeźbionymi w drewnie lipowym, a lalki ubrane są w kostiumy teatralne szyte na miarę.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Warsztaty - lipiec

Wydarzenia przeznaczone dla dzieci od 7. roku życia
bilety: 10 zł warsztat. Dzieci pozostają pod opieką instruktora, czas trwania: 90 min

12.07., g. 11, Sala 248
Formujemy / deformujemy
- warsztat plastyczny, prowadzenie: Agnieszka Gierach

Kreatywne warsztaty - zabawa formą i materią. Ażurowe kostiumy dzieci będą wykonywać m.in. z folii, stretchu i celofanu. To wspaniały sposób, żeby stworzyć kostiumy, które odrealnią, zmienią nasze kształty, a może również nasz sposób postrzegania? To punkt wyjścia do dalszej teatralnej zabawy w tworzenie i dekonstruowanie kostiumu scenicznego. To zabawa formą i deformacją. Podczas warsztatów uczestnicy samodzielnie wykreują swój wizerunek, nabędą praktycznych umiejętności i będą się dobrze bawić.

g. 13, Sala Audiowizualna
Po (rzucone) opowieści
- warsztat kreatywny, prowadzenie: Grażyna Michałowska

Warsztaty, na których dzieci spróbują opowiedzieć własne historie lub dokończyć te, które zobaczą na ekranie. Warsztaty nawiązywać będą do opowieści zapisanych na kliszach celuloidowych. Przypomniane zostanąy bajeczne historie, które "rzucane" będą na ekran za pomocą starych projektorów: Bajka, Jacek i Ania. Zapomniane projektory i rzucane z nich bajkowe opowiastki i historyjki są dobrze znane z dzieciństwa wszystkim dziadkom i rodzicom.

19.07., g. 11, Sala Prób
Clowni są wśród nas
- warsztat teatralny, prowadzenie: Przemysław Grządziela, Clown Pinezka

Warsztat inspirowany sztuką cyrkową i pantomimą, na którym dzieci zapoznają się z podstawami z zakresu żonglerki, żonglerki diabolo i akrobatyki. Jednym z ważniejszych zadań będzie opanowanie ruchu ciała i mimiki. A wszystko po to, by zostać clownem wesołym i otwartym na siebie i na świat.

g. 13 Bawialnia
Zamek szyfrów
- gra o zamku, prowadzenie: Grażyna Michałowska

Dzieci wyruszają w podroż-grę przestrzeniami zamkowymi, śladami historii i wyobraźni. Poznają tajemnice i ukryte znaczenia, interpretują je i rozszyfrowują kod dostępu do Zamku, wzorem twórców Enigmy. Podchody zamkowe to idealny sposób na poznanie nowoczesnych i zabytkowych przestrzeni dawnego zamku cesarskiego.

26.07., g. 11, Sala Prób
Lalki, figurki, albo inne cuda
- warsztat plastyczny, prowadzenie: Ewa Lewandowska

Dzieci wykreują swój własny świat w różnych technikach plastycznych. Naturalne materiały, takie jak: patyczki, liście, kamyki, dzieci będą łączyć z farbą, klejem, plasteliną i modeliną.

g. 13, Sala 248
Skórka pomarańczy... - warsztat plastyczny
, prowadzenie: Sylwia Chudy-Leśnik

Plastyczny warsztat dla dzieci w technice mieszanej o pomarańczowych owocach, które bardzo lubił Van Gogh, o letnim tańcu, gdy słońce zachodzi i gdy "ananasy połamały już obcasy". Zabawa i kreowanie abstrakcyjnych wizji w barwach ciepłych. Technika: malarska, rysunkowa, kolaż. Inspiracja: Bogdan Chorążuk, "Skórka pomarańczy"

28.07., g. 17, zbiórka Tuba
Gra o książki
- literackie podchody, prowadzenie: Natalia Adamczyk, Aleksandra Grygiel

Warsztaty literackie połączone z odkrywaniem fascynujących i tajemniczych przestrzeni Zamku, adresowana jest do dzieci w wieku 7-10 lat. Celem gry jest poszukiwanie Księgi, ukrytej w tajemniczym miejscu. Trasa gry podzielona jest na stacje; przy każdej z nich dzieci znajdują książkę, a w niej list z fragmentem tekstu - to opis zadania, które należy wykonać, aby dalej uczestniczyć w grze lub podpowiedź dokąd iść dalej. Gra uczy dzieci spostrzegawczości i współpracy, a poprzez staranny dobór książek, których fragmenty będą czytane na poszczególnych stacjach, także: empatii, czy radzenia sobie z lękiem.


warsztaty - sierpień

2.08., g. 11, Sala 8
Anaglif i fotografia 3D
- warsztat fotograficzny, prowadzenie: Paweł Kula

Warsztat dotyczy prostej techniki pozwalającej zobaczyć trzeci wymiar na fotografii. Podczas spotkania dzieci wykonają serię fotografii stereoskopowych. Za pomocą aparatu, specjalnego sposobu fotografowania i dwukolorowych okularów. Każdy widok zamieni się w trójwymiarową rzeczywistość, zyskując niezwykłą i realistyczną głębię.

g. 13, Sala 248
Piasek-niebo-woda
- warsztat plastyczny, prowadzenie: Izabela Rudzka (Think Art)

Warsztat z Royal Talens zainspirowany jest gorącym pejzażem pustynnym i twórczością plastyczną współczesnych artystów tworzących sztukę materii. Podczas zajęć dzieci poznają się z nowymi, przyjaznymi technologiami malarskimi pozwalającymi tworzyć pełne koloru i wyrazu malarskie powierzchnie strukturalne zainspirowane egzotycznym pejzażem pustyni. Warsztat w materiały plastyczne wyposaża firma Royal Talens - producent profesjonalnych materiałów dla twórczości plastycznej.

g. 13, Sala Prób
Brzychem do góry
- warsztat literacki, prowadzenie: Urszula Palusińska

Jest gorący dzień w samym środku wakacji. Słońce świeci bez przerwy. Nikomu się nie śpieszy. Każdy by tylko leżał do góry brzuchem i patrzył w niebo. Ciekawe, co oni tam widzą? Zaskakująca książka obrazkowa dla wszystkich, którzy tęsknią za latem, leniuchowaniem i patrzeniem w niebo. Ta pomysłowa, przepełniona wakacyjną atmosferą książka pokaże uczestnikom, jak zaskakująco może wyglądać świat oglądany z bardzo leniwej perspektywy.

9.08., g. 11, Sala 248
O!Frotaż (odsłona 1
) - warsztat plastyczny, prowadzenie: Anna Kozłowska-Agacińska

Uczestnicy poznają ciekawą technikę polegającą na odbijaniu przedmiotów o wyraźnej fakturze na powierzchni papieru. Wykorzystają przedmioty naturalne (deski, kamienie, liście, pióra) oraz przedmioty codziennego użytku (monety, sitka, kryształy, haftowane tkaniny, puzzle, gruboziarnisty papier ścierny itp.). Przecierając, pocierając przy użyciu różnych materiałów plastycznych uzyskają niesamowite efekty wizualne.

g.13 Sala Audiowizualna
Nie (zapomniana) Bajka
- warsztat kreatywny, prowadzenie: Grażyna Michałowska

Przypomniane zostaną niezwykłe historie, które wyświetlane będą na ekranie za pomocą starego projektora Bajka. Nie (zapomniana) Bajka dobrze znana jest wszystkim dziadkom i rodzicom z dzieciństwa. Warsztaty nawiązywać będą do opowieści zapisanych na kliszach celuloidowych. Na zajęciach dzieci spróbują wykreować własne historie lub dokończyć te, które zobaczą podczas warsztatów na ekranie.

16.08., g.11, Sala 248
O!Frotaż (odsłona 2)
- warsztat plastyczny, prowadzenie: Anna Kozłowska-Agacińska

Uczestnicy poznają ciekawą technikę polegającą na odbijaniu przedmiotów o wyraźnej fakturze na powierzchni papieru. Wykorzystają przedmioty naturalne (deski, kamienie, liście, pióra) oraz przedmioty codziennego użytku (monety, sitka, kryształy, haftowane tkaniny, puzzle, gruboziarnisty papier ścierny itp.). Przecierając, pocierając przy użyciu różnych materiałów plastycznych uzyskają niesamowite efekty wizualne..

g. 13, Sala Prób
Przemiany
- warsztat charakteryzacji, prowadzenie: Karolina Wawrzyniak

W czasie warsztatu uczestnicy zapoznają się z podstawowymi technikami zastosowania materiałów charakteryzatorskich, korzystając z profesjonalnych kosmetyków wykorzystywanych w filmie i teatrze. W trakcie warsztatu pracować będą nad postarzeniem i modelowaniem twarzy.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Plener plastyczny dla rodziców z dziećmi

Warsztaty i warszmamy i...- plener plastyczny z Piotrem C. Kowalskim dla rodziców z dziećmi. Najlepsze prace powstałe podczas pleneru zawisną na wystawie Piotra C. Kowalskiego w Sali Wystaw CK Zamek.

Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona, zapisy j.domzalska@ckzamek.pl

11.07., 12.07., 13.07., 14.07., g. 13.13 - 16:16, Sala Wystaw

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Letnia Strefa Zabawy

warsztaty dla dzieci w wieku 3-5 lat
bilety: 10 zł, warsztat, dzieci pozostają pod opieką instruktora, czas: 45 min

12.07., g. 11, Bawialnia
Jestem rybą żyjącą w wielkim oceanie i...
- warsztaty plastyczne, prowadzenie: Anna Kozłowska-Agacińska

Zajęcia plastyczne mobilizujące dzieci do wspólnego, kreatywnego działania integrującego całą grupę. Poprzez formę zabawy z użyciem kredek i własnej wyobraźni plastycznej powstanie wspólna praca na dużym formacie realizowana pastelami olejnymi. Warsztat poprzedzi rozmowa na temat życia w środowisku wodnym flory i fauny charakterystycznej dla wód oceanu.

14.07., g. 11, Bawialnia
Mój zaczarowany ogród
- warsztaty plastyczne, prowadzenie: Dorota Raba

Praca różnymi materiałami niczym stemplem rozwija umiejętności techniczne i inwencję twórczą. Pozwala tworzyć obrazy bogate w kolor, a ślad stempla wyczarowuje niepowtarzalną mozaikę.

21.07., g. 11, Bawialnia
Hop hop, pląsom, tańcom nigdy stop!
- warsztaty tańca kreatywnego, prowadzenie: Aleksandra Król, Malwina Stępniewska

Tańce z rekwizytami: balonikiem, grzechotką i piłką. Dzieci bawią się w choreografa: z nogi na nogę budują grupowe koła i kwadraty. Zabawa i taniec kreatywny na wesoło!

26.07., g. 11, Bawialnia
Żółty dzień
- warsztaty plastyczne, prowadzenie: Sylwia Chudy-Leśnik

Na złe nastroje i smutki
najlepszy jest kolor żółciutki. (...)
Słoneczko co świeci na niebie,
i zawsze ogrzeje w potrzebie.
(Kolorek w świecie obrazów Katarzyny Jóźwik i Agaty Łaszcz)
Główną rolę zagra kolor żółty i opowie słoneczne historietechniką kolażu, malarską i rysunkową.

28.07., g. 11, Bawialnia
Tańce, śpiewy i żarty muchy, węża i małpy - warsztaty muzyczno-taneczne
, prowadzenie: Anna Bogusławska, Natalia Jusiel

Czy skaczecie niedościgle? Czy robicie małpie figle? Czy się czasem obracacie i jak węże pełzacie? Te, co skaczą i fruwają dziś do tańca zapraszają! Podczas zajęć dzieci spróbują naśladować charakterystyczne ruchy zwierząt, a następnie stworzyć w oparciu o nie krótki taniec.


2.08., g.11, Bawialnia
Zielona niespodzianka - warsztaty literacko- -artystyczne
, prowadzenie: Blanka Rylewicz, Joanna Kobryńska

Warsztaty wokół książki O.G.R.Ó.D wydawnictwa Dwie Siostry. Na zajęciach dzieci poznają różne zielone miejsca - ogrody przy pałacach, ogródki przy domach, parki miejskie, czy też skwery. Wędrówka szlakiem najciekawszych zazielenionych przestrzeni zachęca do rozmowy o roślinach, ich zapachach, wielkościach i fakturach. Podczas warsztatów dzieci stworzą wspólnie małe ogródki, które będą mogły zabrać do domu.

4.08., g. 11, Bawialnia
Wakacyjna podróż marzeń - warsztaty muzyczno-taneczne
, prowadzenie: Anna Bogusławska, Natalia Jusiel

W wakacyjną podróż marzeń dzieci wyruszą statkiem. Zamienią się w marynarzy, którzy odwiedzą odległe zakątki świata. Dopłyną do Czarnego Lądu i do Antarktydy, gdzie wesoło zatańczą z pingwinami. W podróży będzie im towarzyszyć taniec i piosenka.

9.08., g. 11, Bawialnia
Pikselowa przygoda - warsztaty literacko-artystyczne
, prowadzenie: Blanka Rylewicz, Joanna Kobryńska

Zajęcia wokół książki "Co by było gdyby...". Na warsztatach dzieci dowiedzą się, czym są piksele i zastanowią, jak wyglądałby świat stworzony z samych kwadratów. Ułożą mozaikowe, kolorowe historie, eksperymentując z bliska i z daleka. Przekonają się, jak wiele historii można stworzyć dzięki dziecięcej wyobraźni.

11.08., g. 11, Bawialnia
Lato z tańcem i piosenką - warsztatymuzyczno-taneczne
, prowadzenie: Anna Bogusławska, Natalia Jusiel

Podczas zajęć dzieci będą uczestniczyć w ćwiczeniach i zabawach zarówno muzycznych, jak i tanecznych. W trakcie realizacji zabaw prowadzący będą zwracać uwagę na prawidłową postawę ciała i płynność ruchu. Na zajęciach dzieci poznają piosenkę, do której stworzą choreografię.

18.08., g. 11, Bawialnia
Ruchome bajki i bajkowe tańce - warsztaty tańca kreatywnego
, prowadzenie: Aleksandra Król, Malwina Stępniewska

Jak wyglądają ulubione postacie z bajek? A jak się ruszają? Lubią tańczyć? Dzieci pobawią się w taneczne kalambury!

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Zwiedzanie i spacery
zwiedzanie: bilet (dziecko i opiekun) 10 zł, spacery: bezpłatne wejściówki

Zwiedzanie Zamku dla dzieci, godz. 13:00
4.07., 18.07., 25.07., 1.08., 8.08., 22.08., 29.08.

CK Zamek zaprasza na spotkanie z historią zamku, która rozpoczęła się w 1910 roku i trwa do dzisiaj. Najmłodsza rezydencja cesarska otworzy swoje wnętrza w każdy wakacyjny wtorek. Razem z przewodnikiem będzie można zwiedzić i posłuchać historii tego niezwykłego gmachu. Zwiedzanie przygotowane jest dla dzieci, więc opowieść została przystosowana dla najmłodszych uczestników.

Dookoła Zamku - spacer dla dzieci, godz. 13:00
6.07., 13.07., 20.07., 27.07., 3.08., 10.08., 17.08., 24.08., 31.08.

Spacerując po mieście często mijamy różne budynki i nie przyglądamy się im, śpiesząc się lub po prostu nie zwracając na nie uwagi. Wakacje to dobry moment, by przestać się śpieszyć. CK Zamek zaprasza dzieci na spacer, podczas którego przyjrzą się temu, czego na co dzień nie widać.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Spotkania

20.07., g. 15, Sala Prób
Wszystko gra! - spotkanie dla dzieci i rodziców
, prowadzenie: Małgorzata Swędrowska,
bezpłatne wejściówki do odebrania w punkcie info, współpraca: Wydawnictwo Wytwórnia

Spotkanie o książce niebanalnej, podczas którego dzieci w wieku przedszkolnym wykonają wraz z rodzicami swoje oryginalne książki, wykorzystując recykling. Inspiracją dla działań będą książki z Wydawnictwa Wytwórnia: "Kto ty jesteś?" (Joanna Olech), "Mój cień" (Melanie Rutten) oraz "Wszystko gra" (Anna Czerwińska- -Rydel, opr. graf. Marta Ignerska).

23.08., g. 13, Dziedziniec Zamkowy
Urodziny Reksia

bilety: 10 zł, współpraca: Centrum Edukacji Dziecięcej

Reksio - kultowy bohater serialu animowanego - ma już 50 lat! Z okazji urodzin ukazała się właśnie książka "Reksio. Dobranocka wszech czasów", która zawiera 10 opowiadań o przyjaźni, współpracy i wzajemnym szacunku, jakim darzą się mieszkańcy podwórka. Reksio zaprasza do wspólnej zabawy!

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Kino

Wydarzenia przeznaczone dla widzów od 4. roku życia
bilety na seans: 10 zł

Wakacyjne poranki filmowe z Reksiem
2.07., 16.07., 23.07., 30.07., 13.08., 20.08., g. 12, Sala Kinowa

Reksio - kultowy bohater serialu animowanego - ma już 50 lat! Reksio pojawił się pod koniec lat 60. dzięki filmowi animowanemu, choć narodził się w głowie Lechosława Marszałka i miał swojego ziemskiego odpowiednika - teriera Trolę. Reksio i jego przyjaciele mieszkają na wsi i nigdy nie narzekają na nudę. Bawią się w chowanego, taplają w błocie, wędrują po górach. Jesienią zbierają jabłka, a latem kąpią się w jeziorze. Najważniejsze, że trzymają się razem i mogą na siebie liczyć.

1.08., g. 11, Sala Wielka
Niedoparki
- kino na dywanie, czas trwania: 83 min

Filmowe spotkanie z bohaterami książkowej trylogii "Niedoparki" ("Lichožrouti"), których losy przeniesiono na ekran kinowy. Niedoparki są niewielkimi stworzeniami zamieszkującymi wszystkie ludzkie mieszkania - również Twoje. Żywią się skarpetami, ale wybierają jedynie te z naturalnych włókien, a poza tym zabierają zawsze tylko jedną skarpetę z pary - taką mają zasadę. Ponadto, przytrafiają im się liczne perypetie, takie jak wojny skarpetkowych gangów czy okupy - w ich świecie z pewnością nie ma miejsca na nudę! Film jest adaptacją książek pary czeskich autorów Pavla Šruta i Galiny Miklínovej. Będzie wesoło, kolorowo, dywanowo i poduszkowo, a w finale między innymi konkurs na najlepszą i najciekawszą skarpetkę.

Bohaterowie Zakamarkowych książek
21-27.08., Sala Kinowa

Pod koniec sierpnia będzie świętowanie urodzin Wydawnictwa Zakamarki. Z tej okazji młodych widzów CK Zamek zabierze w filmową podróż z bohaterami Zakamarkowych książek. W programie seria o Lassem i Mai, czyli "Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai: Sekret rodziny von Broms, Cienie nad Valleby i Stella Nostra", "Hokus-pokus, Albercie Albertsonie", "Sonia", a także filmy z bohaterami książek Astrid Lindgren: "Dzieci z Bullerbyn", "Ucieczka Pippi", czy "Emil ze Smalandii".

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Czytanie na dywanie
Wakacje to najlepszy czas na czytanie: na plaży, w podróży, w słońcu i kiedy od tygodnia leje deszcz. Zamek zatem proponuje... czytanie na dywanie, czyli wakacyjny punkt czytelniczy. Wystarczy przyjść, wybrać dla siebie książkę, znaleźć wygodne miejsce (są dywany, są poduchy), otworzyć książkę i zacząć czytać, a po lekturze zostawić ją dla innych.

Piknikowy zestaw rysunkowy
Przez całe lato czeka na dzieci piknikowy zestaw rysunkowy, a w nim: kredki, bloki, kolorowe papiery, pisaki, ołówki (do wypożyczenia w punkcie informacyjnym).

Biblioteka na rowerze
4.07., 18.07. i 1.08., , 21.08.
, prowadzenie: Natalia Adamczyk, Aleksandra Grygiel
Podczas wakacji zamkowa, mobilna biblioteka pojawi się w parku Mickiewicza przy fontannie. Początek spotkania o godz. 11:00.
Z tej mobilnej biblioteki będą mogły skorzystać zarówno dzieci, jak i ich rodzice. Bibliotekarz pokaże dzieciom książki, przeczyta ich fragmenty, zaproponuje zabawę wokół wybranych pozycji, a także zachęci rodziców do czytania dzieciom i podpowie wartościowe tytuły.

Mistrzowie ilustracji - Elżbieta Wasiuczyńska - wystawa
26.06.-16.07., Hol Wielki, wstęp wolny

Salon Ilustratorów - wystawa
17.07.-6.08., Hol Wielki, wstęp wolny

Książka dobrze zaprojektowana - zacznijmy od dzieci - 5. edycja - wystawa
7-27.08. Hol Wielki, wstęp wolny, organizator: ASP Katowice

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


10. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator

www.animator-festival.com

W dniach 7-13 lipca 2017 odbędzie się 9. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator. To największe w Polsce wydarzenie kulturalne poświęcone filmowi animowanemu. Na każdej edycji festiwalu prezentowanych jest ponad 300 filmów z całego świata, w tym konkurs, retrospektywy, przeglądy tematyczne i premiery. Animator to także koncerty, warsztaty oraz bardzo obszerny program dla najmłodszych widzów. Wyróżnikiem poznańskiego festiwalu jest wszechobecna fuzja animacji z muzyką.