Rekrutacja kandydatów do stypendiów Miasta Shenzhen

21 lutego Wydział Neofilologii Uniwerstytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu ogłosił nabór kandydatów do stypendiów Miasta Shenzhen, przyznanych Poznaniowi z okazji 20. rocznicy współpracy.

Szczegółowe informacje o rekrutacji: http://wn.amu.edu.pl/strona-glowna/content-wneo-glowny/oferta-stypendiow-miasta-shenzhen-chiny


Wizyta Mera Shenzhen w Poznaniu

Od 20 do 21 marca br. z oficjalną wizytą w Poznaniu przebywał Mer Shenzhen, XU Qin. Merowi towarzyszyła delegacja przedstawicieli administracji lokalnej, Uniwersytetu w Shenzhen, biznesu i mediów.

Wizyta w Poznaniu była rezultatem między innymi wyjazdu roboczego do Shenzhen w listopadzie 2013 r., zastępcy Prezydenta Poznania Dariusza Jaworskiego i podjętych wówczas ustaleń dotyczących intensyfikacji wymiany, zwłaszcza w dziedzinie edukacji i kultury.

20 marca br., w Centrum Kultury ZAMEK, odbyła się uroczystość podpisania czterech dokumentów mających przyczynić się do pogłębienia współpracy między Shenzhen a Poznaniem. Podpisano "umowę o przyjaźni i wymianie między miastami: Shenzhen (Chińska Republika Ludowa) i Poznaniem (Rzeczpospolita Polska) na lata 2014-2017" oraz "memorandum o współpracy i wymianie w zakresie przemysłu kulturowego i kreatywnego". Uniwersytet im. Adama Mickiewicza zawarł porozumienie z Uniwersytetem w Shenzhen dotyczące wymiany studentów i kadry naukowej. Umowa ta ma umożliwić zwolnienie przyszłych stypendystów z Poznania z opłat za studia w Shenzhen. Natomiast poznańskie centrum medyczne Neomedica zainicjowało współpracę z Beijing Genomics Institute (BGI) w Shenzhen.

O możliwościach rozwoju współpracy rozmawiano też podczas spotkań na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, Uniwersytecie Artystycznym oraz Międzynarodowych Targach Poznańskich.

Z okazji wizyty Mera Shenzhen, w Sali Białej Urzędu Miasta Poznania z minirecitalem fortepianowym wystąpiła pianistka Zhang Zuo, reprezentująca młode pokolenie artystów z Shenzhen, którzy podbijają światową publiczność i występują na najważniejszych scenach muzycznych w świecie.

Załączniki


Stypendia Miasta Shenzhen przyznane

9 kwietnia 2014 r. wyłonione zostały dwie laureatki stypendiów Miasta Shenzhen.

Pierwszy etap otwartego konkursu, tj. nabór i analizę podań, przeprowadziła od 21 lutego do 19 marca 2014 r. Komisja Wydziału Neofilologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Na ogłoszenie zamieszczone na stronach internetowych UAM i Miasta Poznania odpowiedziało 11 osób. Spośród nich do drugiego etapu zakwalifikowanych zostało czterech kandydatów.

Drugim i zarazem ostatnim etapem rekrutacji były rozmowy kwalifikacyjne jakie wspólna komisja Wydziału Neofilologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Miasta Poznania przeprowadziła 9 kwietnia br. z czterema półfinalistami.

W wyniku decyzji Komisji stypendystkami Miasta Shenzhen zostały:

- studentka pierwszego roku studiów drugiego stopnia na specjalności sinologia w Katedrze Studiów Azjatyckich Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Stypendystka zamierza poświęcić roczny pobyt w Shenzhen na badania nad językiem chińskim biznesowym, ponieważ planuje między innymi stworzenie chińsko-polskiego słownika handlu międzynarodowego;

- doktorantka w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Dzięki stypendium Miasta Shenzhen, laureatka planuje między innymi przeprowadzenie badań poświęconych zjawisku migracji z krajów Zachodu do Chin.

Na liście rezerwowej jest studentka Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu (kierunek: Międzynarodowe Stosunki Gospodarcze).

Dwa stypendia Shenzhen Universiade International Scholarship Foundation zostały przeznaczone dla kandydatów z Poznania w 2013 r. z okazji 20-lecia współpracy partnerskiej obu miast.

Dzięki negocjacjom podjętym przez zastępcę Prezydenta Poznania Dariusza Jaworskiego i Dyrektora Wydziału Oświaty Przemysława Foligowskiego w czasie wyjazdu roboczego do Shenzhen w listopadzie 2013 r. stypendystki z Poznania zwolnione zostały z opłat za studia.

Ustalenia te zostały potwierdzone i sformalizowane w umowie podpisanej przez władze Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i Uniwersytetu w Shenzhen, w czasie wizyty w Poznaniu Mera Shenzhen wraz z delegacją, która miała miejsce 20-21 marca br.  

http://www.poznan.pl/mim/wiadmag/news/wizyta-mera-shenzhen,69028.html

http://www.poznan.pl/mim/studia/news/stypendia-na-roczne-studia-w-partnerskim-miescie-shenzhen-chiny,68183.html


Przedstawiciel Shenzhen prelegentem 7. Forum Gospodarczego Metropolii Poznań

7 maja Pan ZHOU Xu, Główny Przedstawiciel Shenzhen w Europie, uczestniczył w charakterze prelegenta w 7. Forum Gospodarczym Metropolii Poznań, które odbyło się w Sali Ziemi Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Pan ZHOU wziął udział w panelu "Aktywność międzynarodowa samorządów - formy, efektywność, wyzwania".


Spotkanie Prezydenta z laureatkami stypendiów miasta Shenzhen

2 lipca Prezydent Miasta Poznania spotkał się ze stypendystkami miasta Shenzhen, które we wrześniu 2014 roku podejmą roczne studia w tym mieście partnerskim. Dwa stypendia zostały przyznane przez Miasto Shenzhen z okazji 20-lecia współpracy obu miast. Głównie dzięki staraniom zastępcy Prezydenta Poznania Dariusza Jaworskiego
i Dyrektora Wydziału Oświaty Przemysława Foligowskiego, stypendystki z Poznania zwolnione są z wysokich opłat za studia w Shenzhen.

W wyniku kilkuetapowego otwartego konkursu stypendystkami Miasta Shenzhen zostały: studentka sinologii w Katedrze Studiów Azjatyckich Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz doktorantka w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Obie laureatki zamierzają poświęcić roczny pobyt w Shenzhen na realizację konkretnych projektów badawczych.

W spotkaniu uczestniczył też Prorektor Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu prof. zw. dr hab. Jacek Witkoś. Prezydent Grobelny przekazał laureatkom certyfikaty przyznania stypendiów przez Shenzhen Universiade International Scholarship Foundation.


Staż przedstawiciela Shenzhen w Poznaniu

Od 5 do 31 października miesięczny staż w Urzędzie Miasta Poznania odbył przedstawiciel partnerskiego miasta Shenzhen. Pobyt współfinansowany przez Miasto Shenzhen miał na celu rozwój współpracy między różnymi instytucjami obu miast.

Stażysta z Biura do spraw zagranicznych Shenzhen podjął rozmowy z licznymi poznańskimi podmiotami takimi jak uniwersytety, szkoły, instytucje kultury, stowarzyszenia i organizacje biznesowe.


Wizyta przedstawicieli Shenzhen Longgang w Poznaniu

10 listopada Poznań odwiedził pan Chen Shaoxiong, Przewodniczący Ludowej Politycznej Konferencji Konsultatywnej Chin w Longgang (jedna z dzielnic Shenzhen) wraz z delegacją.

Goście zwiedzili Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu oraz rozmawiali o możliwościach współpracy z  Prorektorem ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą, prof. dr hab. Maciejem Żukowskim, prof. zw. UEP i z Zastępcą Dyrektora Wydziału Rozwoju Miasta, Iwoną Matuszczak-Szulc.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej