Aktualności 2015-2018

UWAGA - STRONA W PRZEBUDOWIE!

Strona znajduje się w stanie gruntownej przebudowy. Prosimy nie zwracać uwagi na pojawiające się i znikające zakładki, foldery, artykuły itp.:)

O zakończeniu prac poinformujemy w Aktualnościach.


 • Trwają zgłoszenia do programu "Trzymaj ciepło"

Szanowni mieszkańcy!

Trwa przyjmowanie zgłoszeń udziału w X edycji bezpłatnych badań kamerą termowizyjną "Trzymaj ciepło". W tegorocznej edycji przyjmiemy co najmniej 500 zgłoszeń budynków jednorodzinnych z całwego miasta oraz co najmniej 30 zgłoszeń kamienic, przede wszystkim z terenu Starego Miasta, Wildy, Łazarza i Jeżyc. 

Żeby zgłosić swój udział w akcji należy wypełnić formularz.


 • Historyczny moment - podpisano list intencyjny w sprawie utworzenia Poznańskiego Klastra Energii

W dniu 19 października 2018 roku, o godzinie 11.30, w Centrum Targowym Międzynarodowych Targów Poznańskich, podpisano list intencyjny inicjujący powstanie Poznańskiego Klastra Energii. Dokument podpisały następujące strony: Miasto Poznań, Politechnika Poznańska, MPK, Aquanet, Termy Maltańskie, SUEZ Zielona Energia, PTBS, ZZO, MTP, Veolia Energia Poznań oraz ZKZL. Miasto Poznań reprezentował Zastępca Prezydenta, Pan Tomasz Lewandowski.

Klaster energii to porozumienie cywilnoprawne, którego celem jest tworzenie samowystarczalnych obiegów energetycznych - uczestnicy klastra produkujący energię (w Poznaniu są to m.in. ZZO, Aquanet, Veolia, SUEZ) mogą ją sprzedać bezpośrednio innym uczestnikom klastra, co znacząco obniża koszty.
Ponadto, klaster energii to szansa na uzyskanie dodatkowych źródeł finansowania z programów skierowanych specjalnie dla takich inicjatyw. Miasto Poznań planuje również złożyć wniosek w naborze na Certyfikat Pilotażowego Klastra Energii. Wyróżnione w ten sposób grupy będą współpracować z Ministerstwem Energii w celu utworzenia spójnych regulacji, które przyspieszą rozwój energetyki rozproszonej w kraju.

Jednym z pierwszych projektów klastrowych będzie sprzedaż energii elektrycznej wytwarzanej przez miejskie spółki dla potrzeb transportu publicznego. Miasto Poznań chce zasilić budowaną linię tramwajową na Naramowice energią pochodzącą ze spalarni odpadów. Utworzenie Poznańskiego Klastra Energii wpisuje się w założenia strategii energetycznej Miasta i jest kolejnym dużym krokiem Miasta Poznania w kierunku Smart City.


 • Grupowe umowy na dostawę prądu i gazu podpisane!

We wtorek, 16 października 2018 r., w Sali Białej Urzędu Miasta Poznania, odbyło się uroczyste podpisanie umów na grupowy zakup energii elektrycznej i paliwa gazowego. W imieniu Miasta Poznań dokumenty podpisali Zastępcy Prezydenta - Tomasz Lewandowski i Maciej Wudarski.

ENERGIA ELEKTRYCZNA

Procedura przetargowa na grupowy zakup energii elektrycznej została przeprowadzona przez Miasto Poznań już po raz siódmy. Przetargi w poprzednich latach okazały się sukcesem, dlatego w tym roku do grupy zakupowej przystąpiło aż 64 uczestników. Oprócz Miasta Poznań jest wśród nich 13 gmin zrzeszonych w Stowarzyszeniu Metropolia Poznań. 

Do przetargu stanęły dwa przedsiębiorstwa energetyczne, najkorzystniejszą ofertę złożyła spółka ENEA S.A. Łączna wartość umów grupy zakupowej na rok 2018 wynosi ok. 113,5 mln zł, a wartość umowy Miasta Poznań szacuje się na ok. 16,7 mln zł brutto.

Pomimo znacznego wzrostu cen energii elektrycznej na Towarowej Giełdzie Energii, poznańska grupa zakupowa zdołała uzyskać oszczędności w stosunku do cen taryfowych. Było to możliwe dzięki regularnej obserwacji trendów na giełdzie i wykorzystaniu mechanizmu wstępnego ogłoszenia informacyjnego, który umożliwił skrócenie czasu trwania postępowania przetargowego i wcześniejsze otwarcie ofert. Dzięki temu uzyskano cenę jednostkową niższą od cen taryfowych oferowanych przez spółki energetyczne.

Jeżeli w 2019 roku dojdzie do spadku cen energii elektrycznej na Towarowej Giełdzie Energii, stawki w umowie zostaną proporcjonalnie obniżone, zgodnie z tzw. mechanizmem indeksacji ceny.

PALIWO GAZOWE

Miasto Poznań po raz piąty przeprowadziło procedurę przetargową na grupowy zakup gazu dla swoich jednostek organizacyjnych. Podobnie jak w roku ubiegłym, grupowy zakup obejmował wszystkie punkty poboru gazu należące do Miasta Poznania.

W ramach postępowania ofertę złożyła spółka PGNiG Obrót Detaliczny Sp. z o.o. Wartość umowy Miasta Poznań szacuje się w wysokości ok. 11 mln zł brutto. Pomimo gwałtownego wzrostu cen paliwa gazowego na Towarowej Giełdzie Energii, Poznańska grupa zakupowa zdołała uzyskać najkorzystniejsze ceny w stosunku do innych grup zakupowych. 

Podobnie jak w przypadku energii elektrycznej, również stawki za paliwo gazowe mogą zostać w przyszłości zmniejszone, poprzez zastosowanie mechanizmu indeksacji ceny.


 • Poznański Dzień Energii 2018

3 edycja Poznańskiego Dnia Energii przeszła do historii! 15 września 2018 r., w parku Kasprowicza przy Hali Widowiskowo-Sportowej Arena, odbył się organizowany przez Miasto Poznań piknik rodzinny, w trakcie którego poznaniacy zdobywali wiedzę z zakresu efektywności energetycznej.

Na uczestników pikniku czekało Miasteczko Energii oraz trzy strefy tematyczne (miejska, wiedzy i laboratoryjna), w których w przystępny i ciekawy sposób swoją działalność prezentowali partnerzy wydarzenia. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko Miasta Poznań, na którym każdy poznaniak mógł otrzymać upominek za udzielenie poprawnej odpowiedzi na wylosowane pytanie związane z energetyką.

W trakcie pikniku mieszkańcy mieli możliwość wzięcia udziału w licznych konkursach, warsztatach i zabawach, których tematem przewodnim była energia i ekologia. W tym roku były to m.in.: energetyczne warsztaty - energia chemiczna, wody, powietrza i słońca; kącik małego elektronika; warsztaty plastyczne oraz warsztaty i zabawy z psami. Również najmłodsi poznaniacy mogli skorzystać z darmowych atrakcji. Specjalnie dla nich przygotowano kącik z dmuchanym zamkiem, trampoliną, zjeżdżalnią i innymi zabawami, a także występy animatorów - Jogina Śmiechu i Pani Melodii. Całość pikniku uświetniły występy artystów. Wystąpił między innymi tenor Bartosz Kuczyk oraz Pierwsza Poznańska Niesymfoniczna Orkiestra Ukulele. Piknik zakończył koncert Natalii Szroeder, wschodzącej gwiazdy polskiej sceny muzycznej.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom pikniku i mamy nadzieję, że spotkamy się za rok!

Partnerami Poznańskiego Dnia Energii 2018 byli:

 • Veolia Energia Poznań
 • Wielkopolskie Przedsiębiorstwo Inżynierii Przemysłowej
 • Gaz-System
 • Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu
 • Politechnika Poznańska
 • Technikum Energetyczne w Poznaniu
 • Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo
 • Elektro-Eko
 • SUEZ Zielona Energia
 • Signify
 • Sukces po poznańsku

Przedsięwzięcie pn.: "Poznański Dzień Energii" dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu


 • Konferencja "Zarządzanie energią"

W czwartek 13 września 2018 r. w Sali Białej Urzędu Miasta Poznania odbyła się konferencja "Zarządzanie energią", zorganizowana w ramach trzeciej edycji Poznańskiego Dnia Energii. Dyskusję uroczyście otworzył zastępca Prezydenta Miasta Poznania, pan Tomasz Lewandowski, który w swoim wystąpieniu przypomniał o strategicznym znaczeniu bezpieczeństwa klimatyczno-energetycznego dla Miast i Gmin.

Podczas konferencji zaprezentowano 10 referatów, podzielonych na 3 panele:

Panel 1

 • Trzy wymiary bezpieczeństwa energetycznego - Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
 • Klastry i spółdzielnie energetyczne szansą na rozwój energetyki i lokalnych społeczności - Politechnika Poznańska

Panel 2

 • Inteligentne systemy zarzadzania energią - WPiP
 • Gospodarka energetyczna w przedsiębiorstwie transportu miejskiego - MPK Poznań
 • Nowoczesna zarządzanie systemami ciepłowniczymi: narzędzia IT i komunikacja z klientami - Veolia Energia Poznań
 • Instalacja Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych w Poznaniu - SUEZ Zielona Energia

Panel 3

 • Nowoczesne systemy zarządzania oświetleniem ulicznym - Signify
 • Gminny Energetyk - osoba odpowiedzialna za zarzadzanie energią w gminie - WFOŚiGW w Poznaniu
 • Działania adaptacyjne do zmian klimatu w Metropolii Poznań - Stowarzyszenie Metropolia Poznań
 • Zarządzanie energią w mieście - Miejski Energetyk w Poznaniu - Miasto Poznań

Każdy panel kończyła krótka dyskusja, w trakcie której zgromadzenie goście zadawali pytania osobą referującym. Konferencja cieszyła się dużym zainteresowaniem - jej uczestnikami byli Włodarze Miasta Poznania, reprezentanci miejskich jednostek organizacyjnych, przedstawiciele sąsiednich gmin oraz pracownicy instytucji naukowych i zakładów przemysłowych.

Przedsięwzięcie pn.: "Poznański Dzień Energii" dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu


 • POZNAŃSKI DZIEŃ ENERGII 2018 - KONKURS "MALUJĘ Z ENERGIĄ" - WYNIKI

Coroczny konkurs plastyczny "Maluję z Energią", który odbywa się w ramach Poznańskiego Dnia Energii został rozstrzygnięty.  W tym roku - podobnie jak w ubiegłym, do organizatorów wpłynęło wiele prac konkursowych od przedszkolaków i uczniów poznańskich szkół. Najwięcej prac plastycznych wpłynęło w kategorii "Kolorowa energia", która była dedykowana najmłodszym.

Lista laureatów:

Kategoria I - "Kolorowa energia"

1 miejsce: Natalia Wasiutek

2 miejsce: Mateusz Koperski

3 miejsce: Nikola Kolendowicz

3 miejsce: Lena Piasecka

Kategoria II - "Kalendarz z energią"

1 miejsce: Klaudia Przybył

2 miejsce: Maria Drobnik

3 miejsce: Szymon Kutkowski

Wyróżnienie: Wiktoria Mikołajczak

Kategoria III - "Gra z energią"

1 miejsce: Mateusz Walczak

2 miejsce: Tomasz Kossel

3 miejsce: Jakub Szymczak

Wyróżnienie: Zuzanna Zawodna

GRATULEJEMY ZWYCIĘZCOM!

Nagrodzone prace są elementami wystawy zorganizowanej w holu Urzędu Miasta na Placu Kolegiackim, którą można oglądać w dniach od 3 do 21 września 2018 roku.

Zwycięski kalendarz oraz zwycięska gra zostały wydane w limitowanej edycji.

Wręczenie upominków, które zostały ufundowane przez Partnerów Poznańskiego Dnia Energii 2018, dla laureatów oraz osób wyróżnionych nastąpi w trakcie rodzinnego pikniku w Parku Kasprowicza, przy Hali Arena, w dniu 15 września 2018 roku. Już teraz serdecznie zapraszamy!

Przedsięwzięcie pn.: "Poznański Dzień Energii" dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu


 • Poznański Dzień Energii - piknik rodzinny

Już 15 września 2018 odbędzie się III edycja pikniku rodzinnego z okazji Poznańskiego Dnia Energii na którą chcielibyśmy serdecznie zaprosić.

Impreza rozpocznie się o 14 a zakończy około 20:30.

Piknik odbędzie się w Parku Kasprowicza przy Hali Widowiskowo-Sportowej Arena.

W programie energetycznej imprezy znalazły się między innymi:

- konkursy z atrakcyjnymi nagrodami,

- warsztaty recyklingowe,

- strefa gier i zabaw,

- pokazy baniek mydlanych,

- pokazy taneczne,

- warsztaty ukulele i wiele innych fantastycznych atrakcji, będących okazją do wspólnego spędzenia czasu.

Piknik zakończy się koncertem gwiazdy wieczoru Natalii Szroeder, który rozpocznie się o godzinie 19.00 i pokazem iluminacji świetlnych na Arenie.

Serdecznie zapraszamy!

Przedsięwzięcie pn.: "Poznański Dzień Energii" dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu


 • KONKURS PLASTYCZNY "MALUJĘ Z ENERGIĄ"

Rozpoczęliśmy przygotowania do kolejnej edycji Poznańskiego Dnia Energii!!

Jedną z atrakcji tego wyjątkowego wydarzenia jest konkurs plastyczny dedykowany dzieciom i młodzieży z poznańskich przedszkoli i szkół.

W tym roku, podobnie jak w zeszłym, mamy 3 kategorie:

 • "Kolorowa energia" - dla przedszkolaków i uczniów klas 1-3 szkół podstawowych
 • "Kalendarz z energią" - dla uczniów klas 4-8 szkół podstawowych
 • "Gra z energią" - dla uczniów szkół ponadpodstawowych.

Szczegóły konkursu i kryteria znajdują się w regulaminie.

Do pracy plastycznej należy dołączyć zgłoszenie konkursowe.

Na laureatów czekają atrakcyjne nagrody! W ubiegłym roku były to m.in. tablety, rower, gry edukacyjne, plecaki itp.

Zachęcamy do udziału w konkursie!

Dodatkowe informacje można uzyskać wysyłając e-maila na adres: energia@um.poznan.pl

Przedsięwzięcie pn.: "Poznański Dzień Energii" dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu

Załączniki


 • KAWKA bis

Szanowni mieszkańcy!

Ruszyła KAWKA bis - druga odsłona pogramu, dzięki któremu możemy zadbać o nasze zdrowie i czyste powietrze w mieście.

Sukces programu w latach 2015-2017 sprawił, że pomimo braku dofinanasowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, władze Miasta przeznaczyły znaczne środki z budżetu Miasta na kontynuację Kawki.

Podobnie jak w pierwszej edycji, ideą programu jest likwidacja dokuczliwych pieców i kotłów opalanych węglem i zastąpienie ich ciepłem systemowym, gazem, olejem opałowym, energią elektryczną lub pompami ciepła.

Szczegółowe informacje dot. możliwości uzyskania dotacji, kosztów kwalifikowanych, obszarów objętych programem oraz formularze wniosków znajdą Państwo na stronie http://www.poznan.pl/mim/main/informacje-ogolne,p,40749,40750.html.

Wnioski można składać od 27 grudnia 2017 do 15 marca 2018.

Zachęcamy do wzięcia udziału w programie!


 • Grupowe zakupy Miasta!

ENERGIA ELEKTRYCZNA

Miasto Poznań po raz szósty przeprowadziło procedurę przetargową na grupowy zakup energii elektrycznej. Z uwagi na dotychczasowy sukces, do grupy zakupowej w roku 2017 przystąpiło 59 uczestników. W jej skład oprócz Miasta Poznań i podległych mu jednostek weszło również 12 gmin zrzeszonych w Stowarzyszeniu Metropolia Poznań i wiele podmiotów z terenu Miasta i w/w gmin.

W ramach postępowania ofertę złożyły trzy przedsiębiorstwa energetyczne, z których najkorzystniejszą ofertę cenową złożyła spółka ENEA S.A. Łączna wartość umów grupy zakupowej na rok 2018 wynosi ok. 67,5 mln zł, w tym wartość umowy Miasta Poznań szacuje się w wysokości ok. 10,9 mln zł brutto. Pomimo wzrostu cen energii elektrycznej na Towarowej Giełdzie Energii, Poznańska grupa zakupowa zdołała uzyskać oszczędności, które szacuje się w wysokości ok. 36 mln zł w stosunku do cen taryfowych. W ramach umów na grupowy zakup energii zastosowano mechanizm indeksacji ceny w przypadku obniżki cen notowanych na Towarowej Giełdzie Energii, która pozwala na osiągnięcie dodatkowych oszczędności.

Umowy, w ramach grupowego zakupu, zostaną zawarte w dniu 15 listopada 2017 r. w Sali Białej Urzędu Miasta Poznania o godz. 11:00.  Dla Miasta Poznań umowa zostanie zawarta przez Pana Tomasza Lewandowskiego i Pana Macieja Wudarskiego - Zastępców Prezydenta Miasta, a dla pozostałych uczestników odpowiednio przez Burmistrzów i Wójtów jednostek samorządu terytorialnego oraz Prezesów i Dyrektorów podmiotów związanych z Miastem i Gminami.

PALIWO GAZOWE

Miasto Poznań po raz czwarty przeprowadziło procedurę przetargową na grupowy zakup gazu dla swoich jednostek organizacyjnych. W tym roku rozszerzono grupę o punkty z taryf W-1, W-2, obejmując tym samym grupowym zakupem już wszystkie punkty poboru gazu należące do Miasta Poznania.

W ramach postępowania ofertę złożyła spółka PGNiG Obrót Detaliczny Sp. z o.o. Wartość umowy Miasta Poznań szacuje się w wysokości ok. 9,5 mln zł brutto. Pomimo gwałtownego wzrostu cen paliwa gazowego na Towarowej Giełdzie Energii, wynikające m.in. z uwolnienia rynku gazu, Poznańska grupa zakupowa zdołała uzyskać najkorzystniejsze ceny w stosunku do innych grup zakupowych. W ramach umowy na grupowy zakup paliwa gazowego zastosowano mechanizm indeksacji ceny w przypadku obniżki cen notowanych na Towarowej Giełdzie Energii, która pozwoli na osiągnięcie dodatkowych oszczędności.

Umowa została zawarta przez Pana Tomasza Lewandowskiego i Pana Macieja Wudarskiego Zastępców Prezydenta Miasta w dniu 13 listopada 2017 r.


 • EKOkredyt Prosument II

Drodzy mieszkańcy!

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej udostępnił Bankowi Ochrony Środowiska 40 mln zł, w tym do 12 mln zł na dotacje, z przeznaczeniem na zawieranie umów z klientami indywidualnymi oraz wspólnotami i spółdzielniami mieszkaniowymi na zakup i montaż m.in. instalacji fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych, pomp ciepła czy kotłów na biomasę.

BOŚ ma rozpocząć swój program "EKOkredyt Prosument II" od 16 października 2017 r.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie banku: https://www.bosbank.pl/klienci-indywidualni/finansowanie-twoich-marzen/kredyty-dla-domu/kredyty/ekokredyt-prosument-ii

W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z doradcami energetycznymi z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, którzy służą swoją energetyczną poradą!


 • Poznański Dzień Energii 2017 - konkurs plastyczny "Maluję z Energią"

W tym roku - podobnie jak w ubiegłym obchodzić będziemy Poznański Dzień Energii, który miejmy nadzieję zagościł już na stałe do kalendarza poznańskich wydarzeń.

Podobnie jak w ubiegłym roku organizację tego wydarzenia poprzedza konkurs konkurs plastyczny pod tytułem "Maluję z Energią", który kierujemy do poznańskich szkół i przedszkoli.

Czekamy na ciekawe i kreatywne prace, które będą stanowić inspirację dla wszystkich działań związanych z produkcją, przetawrzaniem i efektywnym (czyt. oszczędnym) wykorzystaniem energii. 

Podobnie jak w ubiegłym roku zwycięscy mogą się spodziewać ciekawych nagród ufundowanych przez Partnerów Poznańskiego Dnia Energii. Ponadto prace, która zdobędą I miejsce zostaną wykorzystane do promocji "Poznańskiego Dnia Energii" w roku 2018.

Wybrane prace zostaną również elementami wystawy zorganizowanej w holu Urzędu Miasta na Placu Kolegiackim.

Wręczenie upominków dla laureatów oraz osób wyróżnionych nastąpi w trakcie wydarzenia "Poznański Dzień Energii" w dniu 9 września 2017 roku.

Regulamin i zgłoszenia do konkursu znajdziecie w załączonych plikach.

 • Lista laureatów:

Kategoria I - przedszkola i klasy 1-3 "Kolorowa energia"

1 miejsce: Pola Feliniak

2 miejsce: Antonina Gomoracka

3 miejsce: Hugo Korin

wyróżnienie: Zofia Nieboj

Kategoria I - klasy 4-6 "Kalendarz z energią"

1 miejsce: Aleksander Widman

2 miejsce: Dobrochna Dostatnia

3 miejsce: Julia Kuźniewska

Kategoria I - szkoły ponadpodstawowe Plakat - "Miasto z energią"

1 miejsce: Zofia Barczyńska

2 miejsce: Marta Bendowska

3 miejsce: Adrian Grzesiak

GRATULEJEMY ZWYCIĘZCOM!

Przedsięwzięcie pn.: "Poznański Dzień Energii" dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu

Załączniki


 • Poznański Dzień Energii 2017 - piknik rodzinny

W sobotę 9 września 2017r. w Parku Kasprowicza przy Hali Widowiskowo - Sportowej Arena serdecznie Was zapraszamy na II edycję pikniku rodzinnego organizowanego w ramach Poznańskiego Dnia Energii.

Mając na uwadze ubiegłoroczne doświadczenia przygotowaliśmy dla wszystkich uczestników tego wydarzenia moc atrakcji, w tym: warsztaty recyklingowe, konkursy z nagrodami, energorower, pokazy taneczne, kącik dla dzieci, zawody sportowe, stoiska specjalistów, przejażdżki samochodem elektrycznym i wiele innych.. 

Finałem tego festiwalu energii będzie koncert Eweliny Lisowskiej i pokaz iluminacji świetlnych na Arenie.

Startujemy o 14:00 a kończymy około 20:30.

Serdecznie zapraszamy!! 

 • Krótka relacja z wydarzenia

Po raz kolejny mieszkańcy Poznania pokazali, że temat energii w mieście jest dla nich ważny i nie jest im obcy! 9 września 2017 roku odbyła się druga edycja Poznańskiego Dnia Energii, który ponownie zgromadził tłumy Poznaniaków pod Areną, w Parku im. Jana Kasprowicza. W tym roku na przybyłych gości czekała moc atrakcji: warsztaty, konkursy z nagrodami, energorower, warsztaty recyklingowe, pokazy taneczne, kącik dla dzieci, zawody sportowe i wiele innych. Atrakcje te sprawiły, że w przystępny i przyjazny sposób rozmawialiśmy o energii, a tym samym poprawialiśmy świadomość energetyczną Poznaniaków. Podczas festynu można było również skorzystać z porad doradców znajdujących się na stoiskach Partnerów wydarzenia. Przedstawiciele Veolia Energia Poznań SA, Politechniki Poznańskiej, WFOŚiGW w Poznaniu czy WAZE Sp. z o.o. świetnie poradzili sobie jako eksperci energetyczni, jednocześnie przygotowując ze swojej strony szereg konkursów i energetycznych atrakcji dla mieszkańców w każdym wieku. Na naszym stoisku Miasta Poznania również czekały liczne niespodzianki i konkursy, m.in. konkursy wiedzy na temat energii oraz materiały informacyjne na temat oszczędzania energii. Ponownie dużym zainteresowaniem najmłodszych cieszył się PYRCLOCK, który odliczał czas na pikniku. Gwiazdą wieczoru była Ewelina Lisowska, która dała niesamowity, energetyczny koncert, który był doskonałym zwieńczeniem naszego wspólnego wydarzenia.

Dziękujemy wszystkim za tak liczne przybycie! Mamy nadzieję, że spotkamy się za rok!

Przedsięwzięcie pn.: "Poznański Dzień Energii" dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu


 • Konferencja "Czysta Energia dla miast i gmin"

Już w ten czwartek 22 czerwca 2017r. w ramach wydarzeń związanych z Poznańskim Dniem Energii 2017 odbędzie się konferencja "Czysta energia dla miast i gmin". Stanowi ona rozszerzenie dotychczasowych działąń Miasta w dziedzinie edukacji energetycznej.

Konferencja odbędzie  w godz. 9:00 - 15:00, w Sali Białej Urzędu Miasta Poznania przy placu Kolegiackim 17.

Podczas konferencji zostaną poruszone zagadnienia związane m.in. z efektywnością energetyczną, gospodarką niskoemisyjną, grupowymi zakupami energii elektrycznej i gazu, czy też kwestie związane z energooszczędnym oświetleniem i sieciami elektroenergetycznymi.

Tematy prelekcji wygłaszanych podczas konferencji :

 • Uwarunkowania wzrostu efektywności energetycznej i rozwoju OZE w Wielkopolsce - Wielkopolska Agencja Zarządzania Energią Sp. z o.o.
 • Bezpieczeństwo i niezawodność sieci elektroenergetycznych. Sieci inteligentne. - Politechnika Poznańska
 • Jak inwestycje, modernizacje i rozwój systemu ciepłowniczego wpływają na poprawę jakości powietrza w Poznaniu? - Veolia Poznań Energia SA
 • Oświetlenie - energochłonne czy energooszczędne? - Philips Lighting Poland Sp. z o.o.
 • Instalacja Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych jako źródło energii. - Miasto Poznań
 • Efektywność energetyczna w Mieście Poznań - Miasto Poznań
 • Wsparcie finansowe i doradcze WFOŚiGW w Poznaniu w zakresie efektywności energetycznej oraz odnawialnych źródeł energii - Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu
 • Doświadczenia Stowarzyszenia Metropolia Poznań w działaniach na rzecz gospodarki niskoemisyjnej - Stowarzyszenie Metropolia Poznań
 • Efekty grupowych zakupów energii - Miasto Poznań

Wstęp na konferencję jest bezpłatny.Wymaga zgłoszenia chęci uczestnictwa pod adresem pde@um.poznan.pl. Liczba osób, które mogą wziąć udział w konferencji jest ograniczona.

Serdecznie zapraszamy!

 • Krótka relacja z wydarzenia

Pierwsza konferencja zorganizowana w ramach Poznańskiego Dnia Energii już za nami. W czasie jej trwania poruszono wiele istotnych kwestii związanych z energią i jej czystym przetwarzaniem i wykorzystaniem.

Przez te kilka godzin Poznań był w centrum dyskusji o sposobach poprawy efektywności energetycznej i co za tym idzie środowiska naturalnego, w którym przyszło nam żyć. Dziękujemy wszystkim prelegentom za ciekawie przedstawione tematy oraz gościom za liczny udział.

Do zobaczenia w przyszłym roku..

To jednak nie koniec Poznańskiego Dnia Energii 2017. Do końca czerwca czekamy jeszcze na prace konkursowe (patrz niżej), a już 9 września 2017r. czekamy na Was przy Arenie na rodzinnym pikniku edukacyjnym.

Przedsięwzięcie pn.: "Poznański Dzień Energii" dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu


 • Ubóstwo energetyczne

Ubóstwo energetyczne jest zjawiskiem, które polega na doświadczeniu trudności (braku możliwości) w zaspokojeniu podstawowych potrzeb energetycznych za przystępną cenę w miejscu swojego zamieszkania.

W podejściu absolutnym weryfikuje się gospodarstwa domowe, czy są w stanie pokryć koszty energii  w ramach posiadanego budżetu. Jeżeli wydatki na potrzeby energetyczne przekraczają próg 10%, gospodarstwa te uznawane są za ubogie energetycznie. Wyróżnia się trzy główne czynniki, które wpływają na zjawisko ubóstwa energetycznego:

 • efektywność energetyczna gospodarstwa domowego,
 • ceny energii elektrycznej, energii cieplnej oraz gazu,
 • poziom dochodu gospodarstwa domowego.

Omawiane zjawisko może doprowadzić do m.in. negatywnego wpływu na zdrowie fizyczne oraz psychiczne, do degradacji budynków, zwiększenia zadłużenia oraz zwiększonej emisji dwutlenku węgla.

Wspólnie z Wojskową Akademią Techniczną przygotowaliśmy ankiety, które pomogą ocenić to zajwisko w naszym mieście.

Zapraszamy do ich wypełnienia poprzez poniższe odnośniki.


 • 10 listopada 2016r. - zawarto umowy na grupowy zakup energii elektrycznej i gazu w roku 2017.

W dniu 10 listopada 2016r. w Sali Sesyjnej S2 zawarto umowy na zakup energii elektrycznej oraz gazu z Wykonawcami wyłonionymi w postępowaniach przetargowych przeprowadzonych  przez Miasto Poznań.

Miasto Poznań po raz piąty przeprowadziło postępowanie przetargowe na grupowy zakup energii elektrycznej. Z uwagi na dotychczasowy sukces, do grupy zakupowej w roku 2016 przystąpiło 62 uczestników (o trzech więcej niż w roku ubiegłym). W jej skład oprócz Miasta Poznań i podległych mu jednostek weszło również 13 gmin zrzeszonych w Stowarzyszeniu Metropolia Poznań i wiele podmiotów z terenu Miasta i w/w gmin.

W ramach postępowania ofertę złożyły trzy przedsiębiorstwa energetyczne, z których najkorzystniejszą ofertę cenową złożyła spółka ENEA S.A. Łączna wartość umów grupy zakupowej na rok 2017 wynosi ok. 67 mln zł, w tym wartość umowy Miasta Poznań szacuje się w wysokości ok. 10,3 mln zł brutto. Pomimo wzrostu cen energii elektrycznej na Towarowej Giełdzie Energii, Poznańska grupa zakupowa zdołała uzyskać oszczędności, które szacuje się w wysokości ok. 50 tys. zł w stosunku do roku poprzedniego i ok. 48 mln zł w stosunku do cen taryfowych. W ramach umów na grupowy zakup energii zastosowano mechanizm indeksacji ceny w przypadku obniżki cen notowanych na Towarowej Giełdzie Energii, która pozwala na osiągnięcie dodatkowych oszczędności.

Po raz trzeci Miasto Poznań przeprowadziło również  postępowanie przetargowe na grupowy zakup gazu dla swoich jednostek organizacyjnych.

W ramach w/w postępowania ofertę złożyła spółka PGNiG Obrót Detaliczny Sp. z o.o. Wartość umowy Miasta Poznań szacuje się na ok. 8,3 mln zł brutto, a oszczędności w roku 2017 szacuje się na kwotę ok. 700 tys. zł w stosunku do roku poprzedniego oraz ok. 1 mln zł w stosunku do cen taryfowych. Zastosowany w umowie mechanizm indeksacji może pozwolić na osiągnięcie dodatkowych oszczędności

Ze strony Miasta Poznań obie umowy zostały zawarte przez Panów Tomasza Lewandowskiego i Macieja Wudarskiego Zastępców Prezydenta Miasta Poznania.


 • Noc Naukowców znowu w Poznaniu!

Noc Naukowców to jedyna taka noc w Europie. Noc pełna niezapomnianych wrażeń! W tym samym czasie 30 września 2016r. w całej Europie odbędą się imprezy popularno-naukowe i rozrywkowe pod hasłem: Researchers' Night. Celem imprezy jest zbliżenie naukowców i społeczeństwa, stworzenie okazji do spotkania, poznania się i wspólnych działań. A wszystko to w atmosferze zabawy.

Tej jedynej nocy naukowcy odejdą od swoich codziennych obowiązków, aby bawić się wspólnie z publicznością. Każdy będzie mógł się przekonać, że nauka jest pasjonująca i ciekawa. Zobaczymy naukowców w nietypowych sytuacjach, a publiczność w roli naukowców.
Czeka nas noc pełna atrakcji: pokazów, eksperymentów, warsztatów.

Nie można przespać tej Nocy!

Dla kogo?

Program Nocy Naukowców jest skierowany do wszystkich, niezależnie od wieku. Każdy znajdzie w nim coś ciekawego.
DZIECI - konkursy, eksperymenty, warsztaty.
MŁODZIEŻ - konkursy, warsztaty naukowe, warsztaty.
DOROŚLI - pokazy, konkursy naukowe, warsztaty naukowe,
WSZYSTKIE GRUPY WIEKOWE - zwiedzanie laboratoriów, warsztaty, pokazy naukowe z udziałem publiczności.

Na wszystkie imprezy i koncerty Nocy Naukowców WSTĘP WOLNY.

Realizacja projektu jest możliwa dzięki dofinansowaniu Komisji Europejskiej
w ramach konkursu w Programie Ramowym UE Horyzont 2020.


 • Poznański Dzień Energii 2016

Już 10 września  (sobota) zapraszamy Was na Poznański Dzień Energii do Parku im. Kasprowicza na terenie przyległym do Hali Arena !!!

Od 14:00 czeka na Was mnóstwo atrakcji, w tym: pokazy i kursy tańca, konkursy z nagrodami, występy muzyczne, pokaz iluzjonistyczny, warsztaty ekologiczne i muzyczne, tworzenie lampionów i latawców, maraton spiningowy, stacjonarny triathlon, porady trenerów, pomiary sprawnościowe, kącik zabaw dla dzieci, eksperymenty laboratoryjne, pokazy specjalistycznego sprzętu, edukacja energetyczna, porady ekspertów, panele dyskusyjne, mammobus i wiele innych atrakcji..

 • Krótka relacja z wydarzenia:

10 września 2016r. przeszedł już do historii tak jak pierwszy Poznański Dzień Energii, który odbył się w Parku im. Jana Kasprowicza. Kiedy kurz już opadł przed oczami pozostały nam tylko zadowolone twarze mieszkańców, którzy tak licznie przybyli. W naszym mieście był to pierwszy taki piknik z ENERGETYCZNYM przesłaniem edukacyjnym. Poznaniacy mogli się dowiedzieć jak świadomie korzystać z energii i jak być eko. Podczas festynu można było brać udział w wielu przygotowanych na ten dzień atrakcjach zarówno rozrywkowych jak i naukowych. W strefie laboratoryjnej, studenci Politechniki Poznańskiej pokazywali, m.in. jak stworzyć prąd z niczego. Na stoiskach doradczych i warsztatowych Poznaniacy mogli się dowiedzieć m.in. jakie możliwości dają odnawialne źródła energii, jak świadomie i racjonalnie gospodarować energią, a także jak sami możemy ją wytwarzać i odzyskiwać. Na naszym miejskim stoisku przygotowaliśmy m.in. konkursy wiedzy na temat energii oraz materiały informacyjne na temat oszczędzania energii i tego jakie Miasto Poznań prowadzi w tym zakresie działania. Nasz PYRCLOCK też pracował i odliczał czas na nowych pyrach.. Uczestnicy tego wydarzenia mogli oglądać też pokazy tańca, iluzji i występy zespołów muzycznych. Gwiazdą wieczoru była MARGARET. Po jej koncercie, na zakończenie dnia energii odbył się wyjątkowy pokaz iluminacji świetlnej na Hali Widowiskowo - Sportowej Arena, podkreślający niezwykle ciekawy charakter tego obiektu niewidoczny po zmroku przy tradycyjnym oświetleniu.

Poznański Dzień Energii zgromadził tłumy Poznaniaków, którzy licznie przewijali się przez Park Kasprowicza i przez cały czas trwania tego wydarzenia byli jego aktywnymi uczestnikami. Do zobaczenia w przyszłym roku..?!


 • 10 września 2016r. w godzinach 10.00 - 14.00 na terenie Elektrociepłowni Karolin organizowana jest kolejna edycja tzw. Ciepłej Soboty z VEOLIĄ w Poznaniu. 

Ciepła Sobota z Veolią - czyli tradycyjne Drzwi Otwarte w Elektrociepłowni Karolin ​- od kilkunastu lat budzą ogromne zainteresowanie mieszkańców Poznania. Całymi rodzinami licznie przybywają oni w drugą sobotę września, aby zobaczyć, jak powstaje ciepło i prąd, zajrzeć w miejsca niedostępne na co dzień dla osób postronnych. Po zakończeniu odwiedzin w Karolinie zapraszamy pod Arenę na Poznański Dzień Energii -  gdzie Veolia będzie również z nami.

 • Krótka relacja z wydarzenia

Jak co roku w drugą sobotę września można było zwiedzić elektrociepłownię Karolin w ramach tzw. "Ciepłej Soboty z Veolią". Wielu zainteresowanych gromadziło się przy przygotowanych specjalnie na ten dzień stanowiskach ekspertów energetycznych, pokazach ratownictwa i pierwszej pomocy, a także warsztatach poświęconych energii. Dużym zainteresowaniem cieszyły się konkursy o tematyce energetycznej i ekologicznej. W specjalnym autobusie chętni mogli oddawać krew. Z licznych atrakcji korzystali zarówni dzieci, jak i dorośli.


 • Maluję z Energią - konkurs plastyczny

Wydział Godpodarki Komunalnej Urzędu Miasta Poznania ogłasza konkurs plastyczny pod tytułem "Maluję z Energią".

Jego celem jest promocja zaplanowanego na dzień 10 września 2016r. na terenie przyległym do hali widowiskowo - sportowej Arena, wydarzenia pod nazwą "Poznański Dzień Energii"  oraz poszerzenie świadomości energetycznej dzieci i młodzieży. Wydarzenie to będzie miało charakter pikniku rodzinnego, w trakcie którego przewiduje się szereg atrakcji, m.in gry i konkursy energetyczne z nagrodami, wystawa pojazdów wlektrycznych, strefa laboratoryjna z udziałem studentów Politechniki Poznańskiej oraz strefa dla dzieci,

Konkurs ma również wpłynąć na rozwój kreatywności uczestników oraz popularyzację działań i technik plastycznych.

Konkurs  jest skierowany do przedszkolaków i uczniów szkół z terenu Poznania.

Zwycięscy mogą się spodziewać ciekawych nagród ufundowanych przez Partnerów Poznańskiego Dnia Energii. Ponadto prace, która zdobędą I miejsce zostaną wykorzystane do promocji "Poznańskiego Dnia Energii" w roku 2017.

Planowane jest również zorganizowanie wystawy stworzonej z wybranych prac w holu Urzędu Miasta na Placu Kolegiackim.

Wręczenie upominków dla laureatów oraz osób wyróżnionych nastąpi w trakcie wydarzenia "Poznański Dzień Energii" w dniu 10 września 2016 roku.

 • Lista Laureatów

Przedszkolaki:

I miejsce - Agata Wyrzykowska  z Przedszkola nr 174 "Królewna Śnieżka"

II miejsce - Antonina Gomoracka z Przedszkola nr 35 "Król Maciuś I"

II miejsce -  (równorzędne) - Kinga Chojan z Przedszkola nr 113 "Mali Sportowcy"

III miejsce - Mikołaj Boryński z Przedszkola nr 66 "Zaczarowany Ogród"

Wyróżnienia: Alicja Karpińska z Przedszkola nr 86 "Tęczowy Świat" i Michalina Wojtas z Przedszkola nr 174 "Królewna Śnieżka"

   Uczniowie klas 1-3

I miejsce - Lena Wagner ze Szkoły Podstawowej nr 7

II miejsce - Zofia Drzewiecka ze Szkoły Podstawowej nr 87

III miejsce - Maciej Gazda ze Szkoły Podstawowej nr 71

Wyróżnienia: Mateusz Kopeć ze Szkoły Podstawowej nr 87 i Zuzanna Malicka ze Szkoły Podstawowej nr 71

Zwycięzcom gratulujemy, a pozostałym uczestnikom konkursu serdecznie dziękujemy za udział.

Wszystkie Wasze prace były pełne energii!


 • 14 marca 2016r. - odbyło sie spotkanie przedstawicieli Miasta w Poznańskim Ośrodku Specjalistycznym Usług Medycznych.

Obiekt ten w ostatnim roku przeszedł gruntowną termomodernizację uwzględniającą zastosowanie systemów zarządzania energią, odzysku ciepła z wentylacji, pomp ciepła czy paneli hybrydowych. Było to zatem doskonałe miejsce na spotkanie w sprawie poprawy efektywności energetycznej budynków użyteczności publicznej. W trakcie spotkania rozważano m.in. pomysł projektu dot. zarządzania energią w obiektach oświatowych. Póki co jest to pomysł i dotyczy ok. 50 obiektów oświatowych, które miałyby zostać wyposażone w systmy zarządzania energią poprawiające znacznie efektywność energetyczną tych obiektów. Spotkał się on jednak z aprobatą i mamy nadzieję, na dalszy rozwój tego projektu.


 • 20 listopada 2015r. - zawarto umowę na grupowy zakup gazu

Miasto Poznań opierając się na doświadczeniu w przeprowadzeniu grupowego zakupu energii elektrycznej jako pierwsza w Polsce gmina podjęła działania w celu utworzenia grupy zakupowej gazu. W ubiegłym roku przeprowadzono pionierski proces przygotowania dokumentów przetargowych, inwentaryzację punktów poboru gazu oraz powołano grupę jednostek miejskich. W skład grupy zakupowej weszło blisko 150 jednostek podległych Miastu Poznań, które wykorzystują gaz dla celów grzewczych w taryfach W4, W5 i W6.

W wyniku ubiegłorocznego postępowania przetargowego wybrano ofertę spółki DUON Marketing and Trading S. A., która była korzystniejsza od wcześniejszych umów taryfowych z PGNiG S.A. o około 200 tys. zł.

Sukces grupowego zakupu gazu zdecydował o kontynuacji projektu. W kolejnym postępowaniu na grupowy zakup gazu na rok 2016 najkorzystniejszą ofertę złożyła firma PGNiG Obrót Detaliczny Sp. z o.o. o wartości ok. 9,9 mln zł brutto.

Oszczędności grupy w roku 2016 wynikające z zawartej umowy szacuje się na kwotę ok. 750 tys. zł w stosunku do roku bieżącego oraz ok. 900 tys. zł w stosunku do obowiązujących obecnie cen taryfowych PGNiG Obrót Detaliczny Sp. z o.o.


 • 9 listopada 2015r. - zawarto umowy na zakup energii elektrycznej

Spotkanie w sprawie zawarcia umów na grupowy zakup energii elektrycznej pomiędzy uczesnikami Poznańskiej Grupy Zakupowej a spółką PGE Obrót S.A. z siedzibą w Rzeszowie odbyło sie w Sali Sesyjnej Urzędu Miasta Poznania.

W imieniu Miasta Poznań umowa zostanie zawarta przez Prezydenta Miasta Pana Jacka Jaśkowiaka, a w przypadku pozostałych uczestników odpowiednio przez Burmistrzów i Wójtów jednostek samorządu terytorialnego oraz Prezesów i Dyrektorów podmiotów związanych z Miastem i Gminami.

W ramach postępowania ofertę złożyły cztery przedsiębiorstwa energetyczne, z których najkorzystniejszą ofertę cenową złożyła spółka PGE Obrót S.A. Szacowane oszczędności grupy zakupowej wynikające z zawartych umów oscylują na poziomie ok. 5 mln zł w stosunku do roku ubiegłego i ok. 35 mln zł w stosunku do stawek taryfowych spółki ENEA S.A.


 • 14 października 2015r. - Poznań otrzymał wyróżnienie w konkursie ECO-MIASTO 2015.

Miasto Poznań realizuje wiele przedsięwzięć z dziedziny efektywności energetycznej. Wśród nich można wymienić takie jak:

 1. Budowa Instalacji Termicznego Przetwarzania Odpadów Komunalnych;
 2. Montaż kolektorów słonecznych w budynkach użyteczności publicznej (np. Szpital im.Strusia i domy pomocy społecznej);
 3. Termomodernizacja budynków użyteczności publicznej (np. budynek POSUM i placówki oświatowe);
 4. Wymiana i modernizacja instalacji ogrzewania w budynkach użyteczności publicznej (np. budynki Urzędu Miasta i oświatowe);
 5. Zmiana źródła ciepła w budynkach użyteczności publicznej (podłączenie do miejskiej sieci cieplnej);
 6. Wykonywanie audytów budynków użyteczności publicznej;
 7. Modernizacja oświetlenia ulicznego (np. oświetlenie LED w ramach programu SOWA);
 8. Działania na rzecz mieszkańców (np. program "Trzymaj ciepło" i KAWKA).

ECO-MIASTO jest konkursem organizowanym przez Ambasadę Francji w Polsce, który ma na celu wyróżnić zaangażowanie miast w zakresie zrównoważonego rozwoju. Rywalizacja miast odbywa się w czterech kategoriach:

 1. Mobilność zrównoważona,
 2. Efektywność energetyczna,
 3. Gospodarka odpadami,
 4. Gospodarka wodna.

Miasto Poznań zgłosiło aplikację przedstawiając swój dotychczasowy dorobek w zakresie efektywności energetycznej.

Na tle innych miast został on zauważony i wyróżniony w kategorii miast z liczbą mieszkańców powyżej 100 000. W konkursie doceniono nasz wkład w kompleksowe podejście do zagadnienia promowania efektywności energetycznej.


 • 25 września 2015r. - NOC NAUKOWCÓW 2015 - jedyna taka noc w Europie!

Od ponad 10 lat pewnej wrześniowej nocy, każdy może stanąć ramię w ramię z naukowcem i razem z nim stworzyć coś niezwykłego. Noc Naukowców to ogólnoeuropejska impreza, za której cel organizatorzy postawili sobie zmianę wizerunku naukowca. Największe poznańskie uczelnie otwierają swoje drzwi przed wszystkimi gośćmi, którzy zechcą doświadczyć cudów nauki.

Wśród wielu atrakcji nie może zabraknąć "energetycznych akcentów". Na Politechnice Poznańskiej odbędą się następujące warsztaty i pokazy:

 1. "Koleżanko i Kolego, przyjdź i zrób prąd z niczego" - Budynek Wydziału Elektrycznego , ul.Piotrowo 3A w godzinach 17.00-20.00
 2. "Festiwal Wysokich Napięć" - Hala 23, Laboratorium Wysokich Napięć, w godzinach 16.00-22.50 (KONIECZNA WCZEŚNIEJSZA REJESTRACJA)
 3. "Samochody Elektryczne i Hybrydowe-co jest pod maską?" - Hala A17/1, Laboratorium Diagnostyki Pojazdów Samochodowych w godzinach 17.00-20.45 (KONIECZNA WCZEŚNIEJSZA REJESTRACJA)

Natomiast na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza będzie można zbudować swoją własną  małą elektrownię w Collegium Geographicum na ul. Dzięgielowa 27 na Campusie Morasko, w godzinach 17.00-19.45 (KONIECZNA WCZEŚNIEJSZA REJESTRACJA).

 Więcej informacji: NOC NAUKOWCÓW 2015


 • Krótka relacja z wydarzenia

Noc Naukowców 2015 przeszła już do historii. W tym roku na Campusie Politechniki Poznańskiej, który odwiedziliśmy z aparatem, pojawiło się ponad 30 000 pasjonatów nauki.

Wśród atrakcji przygotowanych przez kadrę i młodych naukowców uczelni technicznej były pokazy, warsztaty, konkursy i wykłady. Odbywały się one na całym Poligrodzie, w: Centrum Wykładowym i Bibliotece Technicznej, Wydziale Elektrycznym, halach laboratoryjnych, Centrum Mechatroniki Biomechaniki i Nanoinżynierii oraz na Wydziale Elektroniki i Telekomunikacji. Szereg imprez towarzyszących odbywał się na placu przed Centrum Wykładowym. Każdy z uczestników tej wyjątkowej nocy (tylko jednej takiej w Europie!) mógł zobaczyć i przetestować bolid Formuły 1 zbudowany przez studentów Politechniki, zrobić prąd z niczego, zbudować własnego robota, wziąć udział w warsztatach chemicznych i fizycznych, "zobaczyć" wysokie napięcie z bliska czy poczuć się jak pilot szybowca w symulatorze Fregaty oraz wiele, wiele innych....Największą popularnością cieszył się Fizyka Wind Show, który gromadził ponad 600 osób na każdym pokazie. Jubileuszowa edycja po raz kolejny okazała się wspaniałym widowiskiem, a nauka zyskała nowych zwolenników!


 • 12 września 2015r. w godzinach 10.00 - 14.00 na terenie Elektrociepłowni Karolin organizowana jest tzw. Ciepła Sobota z VEOLIĄ w Poznaniu. 

Na gości, którzy przybędą na to wydarzenie czeka wiele atrakcji,  w tym zwiedzanie elektrociepłowni z przewodnikiem, "Laboratorium zimna", warsztaty "Prąd z niczego" prowadzone przez naukowców i studentów z Politechniki Poznańskiej i.. tradycyjna grochówka!

Więcej informacji: Dzień Otwartych Drzwi w Elektrociepłowni Karolin


 • Krótka relacja z wydarzenia:

W sobotę, 12 września 2015r. elektrociepłownię Karolin odwiedziło ponad tysiąc osób! Zwiedzający z zainteresowaniem oglądali miejsca, urządzenia, instalacje niedostępne na co dzień dla osób postronnych, często zadawali przewodnikom dodatkowe, dociekliwe pytania.

W namiotach ekspertów nie tylko dzieci chętnie brały udział w doświadczeniach chemicznych; dużym zainteresowaniem cieszyła się możliwość zrobienia sobie zdjęcia kamerą termowizyjną, wiele zainteresowania też budziły szczegóły eksploatacji miejskiej sieci ciepłowniczej. Nie zabrakło okazji do zapoznania się z działaniami zakładowej straży pożarnej, jak zwykle można było wypróbować swoje umiejętności udzielania pierwszej pomocy. Stanowisko sportowców z WKS Grunwald oblegali chętni do wypróbowania siły swoich mięśni; każdy chciał zobaczyć przy namiocie naukowców z Politechniki Poznańskiej jak zrobić prąd z niczego, czego może dokonać ciekły azot i jakie zagadki kryją zwykłe (zdawałoby się) drewniane zabawki; olbrzymie bańki mydlane budziły zachwyt szczególnie najmłodszych gości.  Mali i nieco więksi artyści brali udział w tradycyjnym konkursie rysunkowym.

Nadwątlone siły ratowała nieodłączna grochówka, wielu chętnych wygrywało parasole w konkursie wiedzy o ekologii, a dla młodszych gości przewidziano książeczki i komiks o tematyce związanej z działalnością Veolii.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej