Maria Siemionow, SMS pod numer 4320 o treści PS106 lub telefon pod numer 61 646 33 44

Chirurg i transplantolog. Pochodzi z Poznania, obecnie pracuje w USA. Dzięki badaniom nad produkcją tzw. komórek chimerycznych odkryła nowatorską metodę leczenia dystrofii mięśniowych (zanik mięśni). Wpływ na powstanie tej choroby mają wady genetyczne. Najczęściej spotykane są dystrofie typu Duchenne'a (DMD), które mają bardzo ciężki przebieg.

Maria Siemienow ukończyła Akademię Medyczną w Poznaniu. Od 1995 r. kieruje oddziałem chirurgii plastycznej i mikrochirurgii w Klinice Kolegium Medycyny w Cleveland w stanie Ohio; od 2005 r. jest profesorem na tamtejszym wydziale chirurgicznym. Od 2012 r. jest członkiem rady naukowej polskiego czasopisma medycznego "Przypadki Medyczne", w której pełni funkcję honorowej przewodniczącej. Wciąż podtrzymuje współpracę z Uniwersytetem Medycznym w Poznaniu. Dzięki jej poparciu ponad 20 polskich stażystów otrzymało stypendia i mogło uczyć się w klinice w Cleveland. 7 października 2013 r. odebrała doktorat honoris causa Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Jest poliglotką, zna 5 języków.

W grudniu 2008 r. Maria Siemienow dokonała czwartej na świecie i pierwszej w USA udanej operacji przeszczepu twarzy. W czasie 22-godzinnej operacji ośmioosobowy zespół pod jej kierunkiem przeszczepił ok. 80 proc. powierzchni twarzy kobiecie, będącej ofiarą postrzelenia. Operacja miała charakter pionierski. Nikt dotąd nie dokonywał przeszczepu tak dużego fragmentu twarzy. Operacja wymagała połączenia licznych kości, mięśni, nerwów i naczyń krwionośnych. Dzięki niej pacjentka odzyskała utraconą w wyniku wypadku szczękę wraz z podniebieniem, górną wargę, policzki, nos, powiekę dolną, a także odzyskała zdolność samodzielnego oddychania, mówienia i jedzenia. 

Nominacja za bezprecedensowy, światowy sukces w skomplikowanej dziedzinie wiedzy, zdominowanej do tej pory przez mężczyzn. Za wytyczanie nowych ścieżek rozwoju chirurgii plastycznej, inspirowanie innych i odwagę w przekraczaniu barier oraz niezłomną wiarę w sukces. Za udane łączenie praktyki z teorią oraz podejmowane wysiłki na rzecz poprawy kondycji osób po przeszczepach oraz wspieranie młodych talentów z Polski.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej