Muzyka 23.06 - 7.07

23 czerwca /pt./

godz. 21.00 - SORRY BOYS, koncert otwarcia

WSTĘP WOLNY

Zespół powstał w Warszawie z inicjatywy Tomasza Dąbrowskiego i Piotra Blaka, do których dołączyła charyzmatyczna wokalistka Bela Komoszyńska. Ich debiutancka płyta "Hard Working Classes" ukazała się jesienią 2010 roku i zebrała znakomite recenzje.

Kolejne wydawnictwo Sorry Boys, "Vulcano", ujrzało światło dzienne trzy lata później i zostało uznane za jeden z najlepszych polskich albumów 2013. Album ugruntował pozycję zespołu jako nowatorskiego i niebojącego się sięgać po nieoczywiste rozwiązania muzyczne.

W roku 2016 muzycy zaprezentowali najnowszy album  "Roma", napisany w połowie po polsku i angielsku,  który ponownie znalazł się w większości najważniejszych podsumowań najlepszych płyt. Wydawnictwo przyniosło zespołowi nominację do Fryderyka 2017 w kategorii "Album Roku - Muzyka Alternatywna" i przysporzyło wielu nowych fanów.

Sorry Boys intensywnie koncertują grając trasy klubowe i goszcząc na najważniejszych festiwalach muzycznych w Polsce. Grupa pojawiła się także na zagranicznych festiwalach - szczególne uznanie zdobyła podczas jednego z najważniejszych festiwali  "The Great Escape" w brytyjskim Brighton. W tym roku Sorry Boys pojawią się na scenie głównej festiwalu Open'er oraz wezmą udział w koncertach Męskiego Grania.


24 czerwca /sob./

godz. 14.00 - CIOCIA JADZIA, Teatr Fuzja/ Poznań, spektakl muzyczny dla dzieci

WSTĘP WOLNY

Ciocia Jadzia to ciocia, o jakiej marzy każde dziecko, a przynajmniej niezależne i zadziorne dziewczynki, którym ciągle ktoś dorosły mówi, co mają robić. Ciocia Jadzia to ciepły, pełny humoru i zaskakujący spektakl, w którym zobaczymy prócz tytułowej bohaterki inne barwne postaci jak Pelagia Rzepa czy Stefan Salceson, Genek Powsinoga.

Ciocia Jadzia jest siostrą mojego tatusia. Nie wiem, jak jednocześnie można być siostrą i ciocią, ale chyba można. W każdym razie cioci Jadzi się udaje. Ciocia Jadzia jest taka duża, że nie wiadomo gdzie się zaczyna, a gdzie kończy. Trochę jak deszczowa chmura. Tylko, że deszczowej chmury można się przestraszyć, a cioci Jadzi nie, bo zawsze jest zadowolona i uśmiechnięta.

Autorzy: Anna Rozmianiec, Tomasz Rozmianiec, Jakub Woźniak, Artur Sosen Klimaszewski


godz. 21.00 - MICHAŁ KMIECIAK, koncert

WSTĘP WOLNY

Pianista, kompozytor i producent o wszechstronnych zainteresowaniach muzycznych. Obecnie koncertuje z solowym projektem, pokazując jego współczesne podejście do muzyki klasycznej. Przepełnione melancholią często określane jako "muzyka do filmu, która jeszcze nie istnieje". Jego utwory są często napędzane tajemniczymi i naprawdę hipnotyzującymi emocjami. Sale koncertowe wielokrotnie zmieniają się w intymne komnaty, gdzie publiczność, z zamkniętymi oczami, może podjąć podróż w tajemniczy i melancholijny świat dźwięków.


25 czerwca /ndz./

godz. 14.00 - SZABADABADA, Teatr Fuzja/ Poznań, spektakl muzyczny dla dzieci

WSTĘP WOLNY

SHABADABADA
czyli...
PODWÓRKOWY savoir vivre

Dylematy i problemy,
o czym niby wszyscy wiemy
to jak jemy jak siedzimy
o "dzień dobry" czy mówimy?
Jak się ubrać co jest w modzie
czy przystoi spać w ogrodzie?
Kto z was wie niech wiedzą błyśnie
Jak myć zęby i czy wszystkie?

Autorzy: Agnieszka Mikulska, Tomasz Rozmianiec, Jakub Woźniak


29 czerwca /czw./

godz. 21.00 -  SKRZYPEK NA DACHU, Teatr Muzyczny w Poznań, spektakl

SPEKTAKL Z BEZPŁATNYMI WEJŚCIÓWKAMI*

Muzyka: JERRY BOCK
Libretto:
JOSEPH STEIN
Przekład:
ANTONI MARIANOWICZ
Przekład tekstów:
ANTONI MARIANOWICZ
Teksty piosenek:
SHELDON HARNICK
na motywach opowiadań Szołem Alejchema za specjalnym zezwoleniem Arnolda Pearla
Reżyseria i choreografia oryginalnego nowojorskiego przedstawienia: Jarome Robbins
Producent nowojorskiego przedstawienia: Harold Prince

Jeden z najsłynniejszych brodwayowskich musicali w znakomitej polskojęzycznej adaptacji Antoniego Marianowicza. Perypetie rodziny mleczarza Tewiego opowiedziane są tu - raz z humorem, raz przez łzy - na tle losów dwóch społeczności zamieszkujących rosyjską wioskę Anatewka. Rosjanie i Żydzi współistnieją tu, starając się nie wchodzić sobie w drogę. Pełna ujmującej pogody i optymizmu postawa życiowa głównego bohatera zabarwia tę liryczną i piękną opowieść filozoficzną nutą rozważań o podstawowych wartościach życia i znaczeniu tradycji. Spektakl barwny, roztańczony, pełen muzycznych przebojów, które pozostają w uszach jeszcze długo po wyjściu z teatru.

* więcej informacji w zakładce Bilety


30 czerwca /pt./

godz. 21.00 - OLY., koncert

WSTĘP WOLNY

OLY. to młoda artystka o charakterystycznym, delikatnym głosie i wyjątkowym instrumentarium - ukulele, kalimba, gitara elektryczna i elektronika. Oprócz koncertów klubowych występowała już m.in. na Open'er Festival, Spring Break, Halfway Festival, Soundrive, Liveurope Showcase, Nextpop Festival oraz Targach Muzycznych Co Jest Grane. Oly.Otwierała występy How To Dress Well i Lou Doillon. Zagrała wspólną trasę z Low Roar, który następnie wystąpił gościnnie na jej debiutanckiej płycie pt. "Home" w utworze "The Loneliest Whale On Earth". Aktualnie pracuje nad swoją drugą płytą.


godz. 22.00 - LOR, koncert

WSTĘP WOLNY

Lor to grupa tworzona przez utalentowane nastolatki z Krakowa: Julię Skibę (komponuje i gra na pianinie), Paulinę Sumerę (pisze teksty), Jagodę Kudlińską (śpiewa) i Julię Błachutę (gra na skrzypcach). Zespół prezentuje muzykę niezwykle klimatyczną, opartą na brzmieniach skrzypiec i pianina, które świetnie współgrają z subtelnym i ujmującym wokalem. Same o sobie mówią, że grają folk, a inspiracją do tworzenia stanowią artyści tacy jak: Tom Rosenthal, Sóley, Agnes Obel, czy Birdy.

Lor powstał na początku 2015 roku, gdy pod wpływem obrazu Ogród Szczęśliwych Zmarłych Friedricha Hundertwassera została skomponowana pierwsza piosenka The Garden of Happy Dead People. We wrześniu tego samego roku powstał teledysk do utworu Windmill, który spotkał się z bardzo dobrym odbiorem i zainteresowaniem takich mediów jak TVN czy Polskie Radio.

Zespół miał okazję zagrać na takich wydarzeniach jak: Spring Break, Slot Art, Soundrive, Europejskie Targi Muzyczne Gazety Co Jest Grane, a także supportował norweską artystkę Aurorę.16 lutego 2017 ukazał się najnowszy klip zespołu do utworu Keaton.


1 lipca /sob./

godz. 14.00 - DOM WARIATÓW, Teatr Wariate/ Poznań, spektakl muzyczny dla dzieci

WSTĘP WOLNY

W pewnym domowym laboratorium ekscentryczny Profesor Eugeniusz od lat próbuje stworzyć wynalzek swojego życia. We wszystkich szalonych próbach wiernie asystuje mu gosposia Zofia.

Po kolejnej naukowej porażce Profesor postanawia wyhodować Sztuczną Inteligencję, czyli Mózg. Chce wydobyć z niego esencję - Eliksir Mądrości, dzięki któremu umysł Profesora zabłyśnie genialną inwencją twórczą. Jednak zadanie wcale nie jest łatwe. Na nic się nawet zdaje użycie starego wynalazku Profesora - Wielofunkcyjnego Robota Kuchennego "Alberta". Mózg jak orzeszek, ptasi móżdżek - to etapy dalekie od doskonałości... Czy uda im się osiągnąć upragniony cel?

"Dom wariatów" próbuje zachęcić młodych widzów do twórczych poszukiwań. Nie brak w nim tytułowego wariactwa, ale i refleksji nad tym, co w życiu najważniejsze. To zabawny, ekspresyjny spektakl o geniuszu drzemiącym w każdym z nas...


godz. 21.00 - POZNAŃ JAZZ PHILHARMONIC ORCHESTRA, koncert

WSTĘP WOLNY

Poznan Jazz Philharmonic Orchestra to jedna z pierwszych orkiestr jazzowych w Poznaniu. Od standardowego big bandu różni się przede wszystkim innowacyjnym podejściem zarówno do kompozycji, jak i instrumentarium, indywidualnie dopasowanego do każdego utworu. Muzyka, której nie da się jednoznacznie zaszufladkować oraz poszukiwanie takich środków wyrazu, które najlepiej potrafią przekazać treść utworów - to jedne z najważniejszych cech projektu. Bardzo istotną kwestię stanowi też dbałość o wysoki poziom artystyczny oraz zgranie zespołu.

Pierwszego lipca na dziedzińcu urzędu miasta poznania pod egidą PJPO wystąpi septet wykonujący muzykę Weezdob Collective - obecnie jeden z najważniejszych poznańskich zespołów jazzowych. 

Wystąpią: 

Kacper Smoliński - Harmonijka
Maciej Kądziela - Saksofon Altowy
Kuba Marciniak - Saksofon Tenorowy
Piotr Scholz - Gitara
Krzysztof Dys - Fortepian
Damian Kostka - Kontrabas
Adam Zagórski - Perkusja


2 lipca /ndz./

godz. 14.00 - SZEWC DRATEWKA, Teatr Bis/ Poznań, spetakl muzyczny dla dzieci

WSTĘP WOLNY

Szewc Dratewka na podstawie tekstu Marii Kownackiej - to znana wszystkim bajka o pięknej Królewnie, straszliwym Smoku, tchórzliwych Rycerzach i dzielnym Szewczyku. Jednak nasi artyści opowiadają ją w zupełnie inny, niekonwencjonalny sposób - postacie z bajki zostają przedstawione jako "prezenty". Kartonowe pudła ubrane w kolorowe papiery i wstążki, stają się w rękach aktorów bohaterami bajki. Aktorzy podczas przedstawienia z łatwością wchodzą w rolę dzieci, a sposobem opowiadania historii uwalniają dziecięcą wyobraźnię małych widzów, gwarantują tym samym niepowtarzalną zabawę. Celowa oszczędność scenografii oraz pomysłowa aranżacja udowadniają, że można stworzyć wspaniałe widowisko teatru lalek, bez ich udziału!

reżyseria: Lech Chojnacki


7 lipca /pt./

godz. 21.00 - DAGADANA: koncert finałowy

WSTĘP WOLNY

Zespół DAGADANA już od ośmiu lat znakomicie łączy elementy kultury ukraińskiej i polskiej za pomocą jazzu, elektroniki czy world music. Po 4 latach podróży do Państwa Środka muzycy z zespołu DAGADANA wraz z sekcją dętą zagrają materiał z płyty "Meridian 68". Przybysze z Dalekiego Wschodu w swojej twórczości pokazują piękno mongolskiej tradycji połączonej z muzyką współczesną. Śpiew gardłowy miesza się z wirtuozyjnymi partiami wiolonczeli i morin-khuuru. Nie stroniący od eksperymentowania muzycy spotkali się wraz z polsko-ukraińskim zespołem DAGADANA w 2013 roku w Pekinie. Jedynym językiem porozumienia była muzyka. Silna więź, determinacja oraz wsparcie zarówno Instytutu Polskiego w Pekinie, Instytutu Adama Mickiewicza, jak i Wydziału Kultury Miasta Poznania pozwoliły doprowadzić do wydania płyty "Meridian 68" oraz wspólnego koncertowania w Polsce i Chinach.W stolicy Wielkopolski zespół zagra z gośćmi w postaci sekcji dętej.

Skład koncertowy:

Daga Gregorowicz - wokal, elektronika
Dana Vynnytska - wokal, instrumenty klawiszowe
Mikołaj Pospieszalski - wokal, kontrabas
Bartosz Mikołaj Nazaruk - perkusja
Hasibagen - wokal, morin khuur
Michał Tomaszczyk - puzon, puzon basowy 
Cyprian Baszyński - trąbka, flugelhorn
Dawid Główczewski - saksofon altowy, saksofon sopranowy
Przemysław Florczak - klarnet basowy, saksofon tenorowy, flet