Anonimowa Ukrainka, SMS pod numer 4320 o treści PR1 lub telefon pod numer 61 646 33 44

Jedna z wielu tysięcy cudzoziemek mieszkających i pracujących w Poznaniu

Poznań dziękuje jej, że swoją obecnością, pracą i osiągnięciami wzmacnia wizerunek miasta, jako jednego z najbardziej przyjaznych cudzoziemcom miast w Polsce.

Oficjalnie szacuje się, że na początku 2018 roku na terenie Wielkopolski mieszkało około 20 tys. cudzoziemców, z czego większość stanowią Ukrainki i Ukraińcy. To prawdopodobnie zaniżone dane. Ukrainki pracują w różnych miejscach i zawodach, często również studiują lub dokształcają się w inny sposób. Wykazują się ogromnym samozaparciem, wytrzymałością i odpornością, zmagając się z trudnościami natury prawnej i społecznej, często również doświadczając różnych form wykluczenia. Błyskawicznie uczą się języka polskiego, pracują w sklepach, kawiarniach, firmach, mieszkaniach, szkołach, punktach usługowych, instytucjach kultury i wielu innych miejscach. Gdyby nagle postanowiły przestać pracować - Poznań zatrzymałby się.

Anonimowa Ukrainka mieszkająca i pracująca w Poznaniu to osoba, którą spotykamy codziennie, ale często nie znamy jej prawie wcale. Ona sama często stara się nie zwracać na siebie specjalnej uwagi, wtopić w tłum, dostosować do obowiązujących zwyczajów. A jednocześnie walczy o kontakt z rodziną, przyjaciółmi, którzy zostali na Ukrainie, wysyła im pieniądze, pielęgnuje swoją tożsamość. Wymaga to często wyjątkowych umiejętności i cieprliwości - dyplomacji i uporu. Swoją obecnością, pracą, rozwojem i osiągnięciami wzmacnia wizerunek Poznania, jako jednego z najbardziej przyjaznych i otwartych miast w Polsce.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej