Bezpieczna żywność według norm Unii

HACCP po raz kolejny.
HACCP - ten skrót stanie się wkrótce jednym z istotnych elementów przesądzających o sprzedaży polskich produktów w UE.
Analiza Zagrożeń i Krytyczne Punkty Kontroli (Hazard Analysis and Critical Control Point System - HACCP) to system zapewniający bezpieczeństwo żywności.
Polska musi wdrożyć regulacje dotyczące HACCP do 1 maja 2004 r.
Uchybienia grożą zastosowaniem klauzul ochronnych, które w praktyce mogą wykluczyć polskie produkty z rynku UE. Polska wprawdzie nie ma obowiązku pełnego wdrożenia przepisów dyrektywy przed tą datą, ale ze względu na potencjalne konsekwencje istotne jest, aby wszyscy producenci na rynku spożywczym i gastronomicznym zrobili to jak najszybciej.
Przepisy ustawy z 11 maja 2001 r. o warunkach zdrowotnych żywności i żywienia (DzU nr 63, poz. 634 z późn.zm.) rozpoczęły stopniowe wprowadzanie postanowień dyrektywy. Po ostatniej nowelizacji ustawa ta ze skutkiem od 1 stycznia 2004 r.zobowiąże do stosowania HACCP przedsiębiorców zatrudniających ponad 50 osób. Ponieważ dyrektywa nie przewiduje wyjątków w stosunku do małych przedsiębiorców, można się spodziewać, że od 1 maja również oni będą musieli stosować przepisy ustawy.
Wdrożenie systemu HACCP jest obowiązkowe, uzyskanie potwierdzającego certyfikatu - dobrowolne. W praktyce jednak przedsiębiorcy, którzy poniosą koszty wdrożenia systemu, powinni zainteresować się certyfikatem. Zazwyczaj jest on wymagany przez nabywców unijnych. Wdrożenie systemu trwa kilka miesięcy.
(informacja za: Puls Biznesu z dnia 12.11.2003 r.)