Groźny VAT

Producenci materiałów budowlanych przestrzegają


Przedsiębiorcy obawiają się skutków podniesienia VAT na materiały budowlane i likwidacji ulgi remontowej. Może to przyczynić się do wzrostu szarej strefy oraz upadłości firm działających w bramży budowlanej - alarmuje Związek Pracodawców Producentów Materiałów dla Budownictwa działajacyc przy Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych.

Firmy z branży materiałów budowlanych szacują, że spowodowany zmianami podatkowymi spadek sprzedaży na rynku krajowym wyniesie 15-25 proc. Przewidują, że może to przyczynić się nie tylko do wzrostu cen, ale i dalszej ucieczki w szarą strefę. Już teraz w budownictwie indywidualnym często kupuje się produkty i wykonuje usługi bez rachunków. Zjawisko to nasiliło się po likwidacji dużej ulgi budowlanej.
Przedsiębiorcy przewidują więc bardzo duże kłopoty finansowe i zamykanie zakładów, ponieważ ze względów technologicznych ograniczanie produkcji może okazać się nieopłacalne. Także stabilizacja cen i prowadzenie działalności na granicy ryzyka grozi upadłością i drastycznym ograniczaniem zatrudnienia.
Wyższe opodatkowanie jest niekorzystne, nawet gdy przedsiębiorstwa odzyskują zapłacony podatek. Firmy bowiem odprowadzają VAT do urzędów skarbowych na koniec miesiąca, nawet jeśli nie otrzymały zapłaty, a same oczekują na zwrot około 2,5 miesiąca. Zdaniem przedstawicieli związku oznaczać to będzie zamrożenie kwoty stanowiącej nawet do 16 proc.wartości obrotu miesięcznego. Doprowadzić to może do utraty płynności przez wiele firm, zwłaszcza w początkowym okresie po wprowadzeniu wyższej stawki VAT.
Informację przekazano za Rzeczpospolitą dodatek Dobra Firma z dnia 5.08.2003 r. Nr 181