Nie wszystkie nowe podmioty gospodarcze będą mogły rozliczać się według jednej 19 - proc. stawki podatku

Dyskryminacja nowych firm


Tylko przedsiębiorcy, którzy do 20 stycznia danego roku podatkowego złożą naczelnikowi urzędu skarbowego stosowne oświadczenie, będą mogli płacić podatek 19 proc. Wynika to z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych na przyszły rok, uchwalonej przez Sejm i przekazanej do Senatu (patrz tekst ustawy opublikowany na stronach Sejmu RP). Możliwość skorzystania z tej formy opodatkowania odebrano więc firmom, które zostaną założone w ciągu roku. Przedsiębiorcy uważają, że taki przepis dyskryminuje nowe podmioty gospodarcze, i domagają się jego zmiany.
Przedsiębiorca, który zarejestruje na początku przyszłego roku działalność gospodarczą i wybierze rozliczenie się z urzędem skarbowym podatkiem 19 proc. i złoży oświadczenie naczelnikowi urzędu skarbowego do 20 stycznia będzie mógł według tej stawki rozliczać się przez cały rok podatkowy. Natomiast jeżeli przedsiębiorca uruchomi firmę w ciągu roku np. w marcu zgodnie z uchwaloną przez Sejm uchwałą nie będzie mógł rozliczać się z podatku według stawki 19 proc..
Dla jasności zaznaczyć należy, że sprawa nie dotyczy tylko przyszłego roku. Z ustawy wynika, że każdy nowy podmiot gospodarczy , który rozpocznie działalność po 20 stycznia danego roku podatkowego, naturalnie również po 20 stycznia 2004 r. nie będzie mógł rozliczać się według stawki 19 proc. w tym roku.
Informację podano za Rzeczpospolitą z dnia 5.11.2003 r. Nr 258, która szerzej pisze na ten temat.