NORMY JAKOŚCI przed wejściem do Unii

Przedsiębiorco - zadbaj o normy jakości

W Unii Europejskiej obowiązują zharmonizowane (czyli ujednolicone) przepisy dotyczące wytwarzania i obrotu wyrobami - mają one wyższą rangę niż prawo krajowe państw członkowskich.
Jednak aby nie powstało zbyt dużo szczegółowych uregulowań, które i tak musiałyby być szybko zmieniane w efekcie postępu technologicznego, przyjęto nowe zasady ustalania przepisów technicznych.
Zasady te - nazwane Nowym Podejściem - polegają na harmonizacji tylko przepisów technicznych związanych z bezpieczeństwem i zdrowiem użytkowników oraz z ochroną środowiska.
Dyrektywy harmonizacyjne zawierają wyłącznie zasadnicze wymagania wobec wyrobów, natomiast szczegóły techniczne zawarte są w odpowiednich normach europejskich EN, których stosowanie jest dobrowolne.
Wyroby, które spełniają wymagania dyrektyw i powiązanych z nimi norm, znakowane są symbolem CE.
Symbol CE jest dowodem na to, że producent jest odpowiedzialny za zgodność swojego wyrobu ze wszystkimi postanowieniami odpowiednich dyrektyw Wspólnoty Europejskiej. Jednocześnie znak CE jest obowiązkowy i musi być umieszczony na wyrobie zanim wyrób objęty dyrektywami Nowego Podejścia lub też innymi dyrektywami przewidującymi jego umieszczenie, zostanie wprowadzony na rynek oraz wprowadzony do użytku.
Jeżeli chcesz sprawdzić, czy Twój wyrób podlega dyrektywom Nowego Podejścia i znakowaniu CE, skorzystaj z publikacji multimedialnej "Oznaczenie CE - przewodnik", opracowanej przez Biuro Doradztwa Gospodarczego ACME przy współpracy z Urzędem Komitetu Integracji Europejskiej oraz z informacji dostępnych na stronach internetowych Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej.
Informacje mogą być przydatne dla przedsiębiorców, którzy zamierzają skorzystać z możliwości ubiegania się o dotacje na certyfikację produktów z Programu
"Wstęp do jakości" (w ramach Phare 2000 - Krajowy program rozwoju MSP).
Szczegóły dot. Programu "Wstęp do jakości" dostępne są na stronach Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.