Nowe warunki zatrudniania osób niepełnosprawnych

Zwrot tylko za adaptację.

Zmienione zostały zasady, na jakich państwowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych zwraca koszty przystosowania stanowiska pracy dla osoby niepełnosprawnej.
obowiązkowy okres zatrudniania jej na takim stanowisku został skrócony z 4,5 do 3 lat. nie będzie natomiast zwrotu kosztów utworzenia dla niej stanowiska pracy.
zmiany wprowadziła nowelizacja ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (dzu z 2003 r. nr 7, poz. 79) oraz wydane na jej podstawie rozporządzenie w sprawie zwrotu kosztów przystosowania stanowisk pracy do potrzeb osób niepełnosprawnych (dzu z 2003 r. nr 115, poz. 1081), które weszło w życie 17 lipca br.
o zwrot kosztów należy wystąpić do starosty lub prezydenta Miasta na prawach powiatu. środki na ten cel pochodzą z pfron.mogą się o nie ubiegać ci pracodawcy, którzy przystosowali stanowisko pracy w związku z zatrudnieniem niepełnosprawnego pracownika, skierowanego przez powiatowy Urząd pracy lub zatrudnionego wcześniej w ich zakładzie, jeżeli niepełnosprawność powstała w okresie pracy i nie była spowodowana naruszeniem przepisów przez pracodawcę bądź pracownika.zwrócić można najwyżej kwotę 20 - krotnego przeciętnego wynagrodzenia (wynosi ono obecnie 2228 zł 68 gr, czyli 20 - krotność to 44573 zł 60 gr).
pracodawca może też zabiegać o zwrot kosztów poniesionych na rozpoznanie przez służbę medycyny pracy potrzeb wynikających z rodzaju i stopnia niepełnosprawności pracownika.
nie będą natomiast zwracane, ponoszone przez pracodawcę, koszty utworzenia stanowiska pracy (dotychczas można się było starać o zwrot kosztów zarówno na przystosowanie, jak i na utworzenie stanowiska dla niepełnosprawnego).także na innych niż dotychczas zasadach będzie częściowo zwracane wynagrodzenie i składki na ubezpieczenia społeczne zatrudnionych w firmie takich osób.
Pracodawca, któremu zwrócono koszty przystosowania stanowiska pracy, będzie musiał zatrudniać niepełnosprawnego przynajmniej przez trzy lata (dotychczas przez 4,5 roku).jeżeli nie spełni tego warunku, będzie musiał zwrócić część pieniędzy.
(informacja za: Rzeczpospolita nr 169 z dn. 22.07.2003 r. - dodatek dobra firma)