Okładka książki

"Polityka i kultura" Rafała Grupińskiego - spotkanie autorskie

2019-09-19 ( czwartek )
Fundacja Malta, ul. Ratajczaka 44 (I piętro), Poznań

O próbach połączenia świata polityki i kultury oraz o najnowszej historii pisze w swojej nowej książce Rafał Grupiński - polityk, historyk kultury, krytyk literacki, wydawca, założyciel poznańskiego czasopisma "Czas kultury".

"Polityka i kultura" zaskakuje szczegółami oraz nowymi interpretacjami Polski ostatniego półwiecza. Rafał Grupiński opowiada w niej o czasach opozycji demokratycznej, stanie wojennym z poznańskiej perspektywy, by chwilę potem odsłaniać kulisy sejmowej i rządowej polityki po 1989 roku. Książka opowiada także o próbach połączenia świata polityki i kultury.
Fundacja Malta zaprasza na spotkanie z autorami książki, Rafałem Grupińskim oraz Łukaszem Perzyną, w siedzibie Fundacji Malta. Rozmowę poprowadzi dr Krzysztof Hoffman.
Wstęp wolny.

Uczestnicy:
Rafał Grupiński
Historyk kultury, publicysta, wydawca, wykładowca akademicki, krytyk literacki i poeta, poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Po 1976 roku był aktywnym działaczem opozycji demokratycznej, a po zmianach ustrojowych związał się z Kongresem Liberalno-Demokratycznym, Unią Wolności. W Platformie Obywatelskiej od 2004 roku. W 2005 roku został wybrany Posłem na Sejm RP. W rządzie Donalda Tuska pełnił funkcję Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, w VII kadencji Sejmu Przewodniczący Klubu Parlamentarnego PO. Obecnie jest przewodniczącym Platformy w Wielkopolsce PO.
Łukasz Perzyna
Dziennikarz "Opinii", Polityczni.pl i "Samorządności", autor filmu o Aleksandrze Kwaśniewskim (emisja TVP1 w 2006 r.) oraz dziewięciu książek, w tym "Uwaga, idą wyborcy..." i "Jak z Pierwszej Brygady", "Polityka i kultura". Pracował m.in. w "Wiadomościach TVP" i "Życiu", kierował działem krajowym "Obserwatora Codziennego". W latach 80. był działaczem Konfederacji Polski Niepodległej i redaktorem prasy podziemnej.
Prowadzenie:
dr Krzysztof Hoffmann
Krytyk literacki, tłumacz, historyk. Adiunkt w Zakładzie Poetyki i Krytyki Literackiej IFP UAM. Interesuje go literatura XX i XXI wieku (zwłaszcza poezja) oraz jej związki z innymi dyskursami. W latach 2012-2014 redaktor prowadzący serii literackiej "Ilorazy Ironii" (wydawnictwo FORMA). Redaktor w "Czasie Kultury", sekretarz w "Przestrzeniach Teorii", sekretarz serii Biblioteka Przestrzeni Teorii oraz felietonista "Gazety Wyborczej".