Znamy zwycięzców XIX edycji Konkursu Poznański Wolontariusz Roku

12 grudnia, o 12 w południe, rozpoczęła się Gala XIX edycji Konkursu Poznański Wolonatriusz Roku, podczas której poznaliśmy tegorocznych laureatów i wyróżnionych. Kolejna odsłona konkursu, tym razem pod hasłem "Ludzie z sercem na dłoni", obfitowała w wiele emocji. Wyniki były utrzymywane w sekrecie do ostatnich chwil, a ze sceny popłynęło wiele spontanicznych łez szczęścia, pięknych słów wdzięczności i wzajemnego wsparcia.

zdjęcie
zdjęcie

W kategorii wolontariat pracowniczy zwyciężył Aquanet SA - Wolontariat pracowniczy "Płyń z pomocą". Firma wspiera pomysły własnych wolontariuszy poprzez udzielanie im grantów na realizację projektów związanych, m.in. z działania na rzecz środowiska czy przygotowywaniem posiłków w ramach akcji "Zupa na Głównym". Wyróżnienia otrzymali: Carl Zeiss Shared Services - CSR team i Stowarzyszenia Centrum Rozwoju Edukacji Obywatelskiej CREO.

Wolontariat w Szkole Podstawowej nr 57 im. J. Kostrzewskiego zwyciężył w kategorii wolontariat szkolny. Jego wolontariusze, pomimo młodego wieku i jedynie kilku lat funkcjonowania, mają już na koncie szereg różnorodnych akcji, np. "Czary-mary Okulary" czy Smochowicki Bieg po Zdrowie. Wyróżnienia otrzymali: Klub Wolontariatu "Lubimy Pomagać" Internatu Zespołu Szkół Przyrodniczych, Szkolne Koło Wolontariatu przy Zespole Szkół Mechanicznych im. Komisji Edukacji Narodowej oraz Branżowa Szkoła I stopnia nr 42.

Najbardziej wyrównane wyniki były w Kategorii Senioralnej, gdzie zwyciężył Jerzy Sikorki - chirurg, wykładowca, redaktor i współzałożyciel Polskiego Towarzystwa Leczenia Oparzeń. Po przejściu na emeryturę, bezinteresownie wspomaga zespół Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. J. Strusia w Poznaniu. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymali Bożena Szczerba, śpiewaczka Teatru Wielkiego w Poznaniu, oraz Włodzimierz Nowakowski, od 19 lat wspomagający mieszkańców Hospicjum Palium.

Franciszek Szkudelski został laureatem kategorii młodzieżowej. W czasie wolnym pracuje on w Jadłodajni Caritas, wspiera Seniorów, organizuje zbiórki odzieży i żywności dla potrzebujących, pomaga swoim młodszym kolegom w nauce. Współtworzy Klub Ośmiu przy VIII LO w Poznaniu. Wyróżniona została Kornelia Rabo, która pomimo przygotowań do matury, zawsze znajduje czas na wolontariat w Hospicjum Palium.

W kategorii zespołowej zwyciężyli Studenci UAM bez Granic - międzynarodowy projekt edukacyjny, realizowany przez zespół studentów i doktorantów działających przy Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zespół od pięciu lat wyjeżdża do krajów, w których przez miesiąc realizuje wybrane cele edukacyjne. Wyróżnienia otrzymali: zespół Ruben Rausz, Wiktor Wojciechowski, Michał Smętek, Stanisław Nowicki; Grupa Projektowa "Bieg Motyli" z IX LO; Wolontariusze Stowarzyszenia Pomocy Wzajemnej Flandria.

Poznańską Wolontariuszką Roku 2018 w kategorii indywidualnej została Katarzyna Bujakiewicz. Poznańska aktorka od 10 lat jest przewodniczącą Rady Fundacji Anny Wierskiej "Dar Szpiku", biega promując idee dawstwa szpiku, uczestniczy w wydarzeniach, których celem jest pozyskiwanie funduszy dla podopiecznych fundacji. Jest ambasadorem kampanii promującej transplantologie oraz badania profilaktyczne, wspiera Wioski Dziecięce. Będąc wielką miłośniczką zwierząt namawia do adopcji i czynnie wspiera Fundację Wyróżnienie otrzymali: Paulina Mencel, Lidia Bukowska, Anna Maria Szymkowiak oraz Kacper Kozanecki.

Kolejną niespodzianką było uhonorowanie wieloletniej poznańskiej działaczki na rzecz osób z niepełnosprawnościami, Haliny Grzymisławskiej-Słowińskiej, Srebrną Pieczęcią Prezydenta Miasta Poznania. Po krótkiej przerwie, zebrani na Sali Ziemi MTP wolontariusze mieli okazję posłuchać na żywo Kamila Bednarka, który nawiązał świetny kontakt z zebraną publicznością.

Gala była podsumowaniem dwóch konkursów, ogłoszeni zostali również laureaci "Barw Wolontariatu".