wspólne tworzenie pracy plastycznej

Przekłuj Bańkę Niepełnosprawności - akcja na placu Wolności

2018-09-06 ( czwartek )
plac Wolności, Poznan

"Myślę, że wielu ludzi w obecności osób z niepełnosprawnościami odczuwa zakłopotanie, są spięci i wycofani, unikają wzroku. Nie wynika to jednak ze złej woli, a częściej z tego, że rzadko przychodzi nam się spotkać" sugeruje jedna z wolontariuszek projektu Bańka Niepełnosprawności, którego założeniem jest przełamywanie barier i budowanie nowych postaw w relacjach z osobami z niepełnosprawnościami w naszym otoczeniu i mieście.

Jedną z pierwszych okazji do takiego spotkania może być akcja uliczna organizowana 6 września na Placu Wolności w Poznaniu od godziny 10 do 14 przez wolontariuszy Fundacji Masz Wielką Wartość. Do zespołu Bańki Niepełnosprawności należą zarówno pełnosprawni, jak i osoby z niepełnosprawnościami. "Chcielibyśmy zaprosić przechodniów, chociaż na krótką chwilę, do współpracy w tworzeniu pracy plastycznej, a przy okazji umożliwić nawiązanie kontaktu w komfortowych, życzliwych warunkach, gdzie jesteśmy w równej relacji - bez obaw o popełnienie gafy" zapowiada Bartosz Bednarek prezes Fundacji Masz Wielką Wartość.

Może się wydawać, że taki mały gest niewiele zmienia, ale takie zetknięcie z osobą z niepełnosprawnościami bez zbędnego współczucia czy litości może doprowadzić właśnie do "pęknięcia bańki" która złudnie nas oddziela. W następnych kontaktach, gdziekolwiek do nich dojdzie, w miejscu pracy czy na ulicy nie będziemy już odczuwać strachu, a może nawet będziemy dążyć do wzajemnego zrozumienia. Takiego, w którym odsuwamy na bok dysfunkcje, które dotyczą danej osoby i traktujemy ją jako pełnoprawnego członka społeczeństwa i jednostkę która odczuwa tak samo jak my, również brak akceptacji i odrzucenie.

"Jest to niezwykle ważne, szczególnie w obliczu ostatnich wydarzeń i toczącej się debaty społecznej, abyśmy nie narzucali na ten kontekst własnych wyobrażeń, a spróbowali przybliżyć się do realiów codziennego życia ludzi z niepełnosprawnościami. Cieszę się, że w przypadku Bańki Niepełnosprawności przyjęliśmy regułę "nic o nas, bez nas" i w działaniach wspierają nas wolontariusze, którzy mogą podzielić się własnymi doświadczeniami i mają już takie spotkania za sobą, więc pytania nie powinny sprawiać żadnej ze stron zakłopotania" zapewnia Ewa Barczak wolontariuszka fundacji.

Kolejnym etapem projektu Bańka Niepełnosprawności będą realizowane jesienią w poznańskich szkołach ponadgimnazjalnych warsztaty obsługi wózka inwalidzkiego i savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnościami.