Poznan.pl

Poznański Serwis Oświatowy

Pominąłeś menu
Gimnazja na planie Dodaj obiekt -

Gimnazjum nr 40

Opis

KSZTAŁCIMY UMYSŁY I ROZWIJAMY TALENTY SPORTOWE

„CZTERDZIESTKA” OD LAT SŁYNIE Z KLAS SZERMIERCZYCH,
które wykształciły mistrzów, wicemistrzów Polski i świata oraz olimpijczyków w szermierce. Ciekawa oferta zajęć sportowych – szermierka, piłka nożna i siatkowa, koszykówka i aerobik, tenis stołowy, zajęcia w siłowni, nauka jazdy na łyżwach, nartach i snowboardzie – przyciąga do gimnazjum miłośników aktywnego trybu życia.

ROZWIJAMY PASJE NAUKOWE
Uczniowie mogą rozwijać swoje zainteresowania w sekcjach naukowych. Proponujemy sekcje naukowe: matematyczno-informatyczną, polonistyczno-dziennikarską, przyrodniczą, artystyczną (np. fotograficzną, plastyczną, muzyczną, taneczną) oraz sportową. Badacze i odkrywcy mogą ponadto zasilić szeregi licznych kół naukowych. Uczniowie chętnie też uczestniczą w programie turystyczno-ekologicznym oraz brali udział w wielu projektach m.in. „Wielkopolski Styl Życia”, „Z matematyką, fizyką i przedsiębiorczością zdobywamy świat”, „Ekonomia w szkolnej ławce”, "Eduscience" oraz "Zagrajmy o sukces".
Ponadto proponujemy bogatą ofertę zajęć wyrównawczych i rozwijających zainteresowania.
ROZWIJAMY TALENTY ARTYSTYCZNE
Domeną „CZTERDZIESTKI” są także liczne programy autorskie i innowacje pedagogiczne,np. "Klasa Aktywności Twórczej", w której zajęcia to szeroka gama działań inspirowanych pasjami uczniów. Młodzi muzycy spotykają się na zajęciach chóru i zespołu fletowego. Sekcja artystyczna to kuźnia młodych talentów. Samorząd szkolny jest prężnym organizatorem ciekawych imprez kulturalnych, rozrywkowych i licznych konkursów.

ZABYTKOWE, KLIMATYCZNE WNĘTRZA – NOWOCZESNE WYPOSAŻENIE
Szkoła posiada: dwie pracownie komputerowe, pracownie interaktywne, Centrum Multimedialne, salę gimnastyczną i szermierczą, siłownię, aulę, bogatą skomputeryzowaną bibliotekę oraz internetowy dostęp rodziców do systemu kontroli ocen i frekwencji.

CERTYFIKATY NASZYM ZNAKIEM JAKOŚCI
Gimnazjum posiada certyfikaty: „Szkoła z klasą”, „Szkoła wolna od narkotyków i przemocy”, „Nauczyciel z klasą” oraz honorowy tytuł „Szkoły otwartej na Unię Europejską".

W roku szkolnym 2016/2017 proponujemy klasy:

KLASA PIERWSZA SPORTOWA SZERMIERCZA
Klasa z programem sportowym z szermierki.
Termin egzaminu sprawnościowego dla kandydatów do klasy sportowej szermierczej 20 maja 2016 r. godz. 14:00 - sala gimnastyczna.
Język wiodący do wyboru - angielski lub niemiecki oraz drugi spośród proponowanych: angielski, niemiecki, rosyjski – zajęcia w grupach międzyoddziałowych dostosowanych do poziomu zaawansowania uczniów.
Stwarzamy możliwość utworzenia grupy językowej z rozszerzonym j. angielskim (5 godz./tyg.).
Ponadto nauka matematyki odbywać będzie się międzyoddziałowo w zależności od poziomu wiedzy i umiejętności.

KLASA PIERWSZA OGÓLNODOSTĘPNA
Klasa ogólnodostępna. Język wiodący do wyboru - angielski lub niemiecki oraz drugi spośród proponowanych: angielski, niemiecki, rosyjski – zajęcia w grupach międzyoddziałowych dostosowanych do poziomu zaawansowania uczniów.
Stwarzamy możliwość utworzenia grupy językowej z rozszerzonym j. angielskim (5 godz./tyg.).
Ponadto nauka matematyki odbywać będzie się międzyoddziałowo w zależności od poziomu wiedzy i umiejętności.

Dodatkowo w szkole realizowane są zajęcia KLASY AKTYWNOŚCI TWÓRCZEJ - negocjacje, rozwiązywanie zagadek problemowych, kręcenie filmów, rysowanie komiksów, taniec, film, poznawanie tajników radia, telewizji, portali internetowych, podejmowanie różnorodnych wyzwań, twórcze kreowanie postaw i przestrzeni.

Termin drzwi otwartych: 15 marca 2016 godz. 17:00 aula szkoły

Historia szkoły

Szkoła mieści się w zabytkowym stuletnim budynku u zbiegu ulic Niedziałkowskiego i Różanej. Gimnazjum nr 40 powstało 01.09.1999 r. na mocy uchwały nr XII/94/III/99 Rady Miasta Poznania z dniem 1 września 1999 r. Od 01.09.2002 r. wraz ze Szkołą Podstawową nr 42 współtworzy Zespół Szkół nr 5.

Osiągnięcia szkoły

SPORT
Z naszej szkoły wywodzą się mistrzowie, wicemistrzowie Polski i świata oraz reprezentanci Polski na olimpiadzie w szermierce: Małgorzata Wojtkowiak, Tomasz Ciepły, Andrzej Witkowski, Martyna Synoradzka, Damian Koper, Mikołaj Basiński.
Uczniowie odnoszą sukcesy sportowe na szczeblu miejskim w innych dyscyplinach sportowych np. I miejsce w Młodzieżowym Turnieju Piłki Nożnej , I miejsce w III Mistrzostwach Polski Młodzików w Boksie (2014). Ogólnopolski Turniej Młodzików i Dzieci (Toruń 2015 r.)- II, III i V miejsce, Ogólnopolski Turniej w szpadzie (Bydgoszcz 2015 r.) - I, II, III miejsce.

CHÓR
Chór szkolny uzyskuje prestiżowe nagrody i wyróżnienia na szczeblu miejskim i ogólnopolskim np. I miejsce i Puchar Kuratora Oświaty w Poznaniu, Srebrny Kamerton w 1999 , 2000 i 2005 roku w Bydgoszczy w Konkursie Chórów a' capella dzieci i Młodzieży, Puchar Kuratora Oświaty w Poznaniu dla najlepszego chóru w Eliminacjach Woj. XXV Ogólnopolskiego Konkursu Chórów a' capella Ostrów 2005, Srebrny Dyplom w Wielkopolskim Konkursie Chórów Szkolnych w 2011 r. Chór naszej szkoły był uczestnikiem ogólnopolskiego programu "Śpiewająca Polska". W 2007 roku jako jeden z pięciu chórów z całego kraju został zaproszony do Warszawy na wspólne kolędowanie z Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego K.M. Ujazdowskim. W roku 2014 chór uzyskał Srebrny Dyplom w V Wielkopolskim Konkursie Chórów Szkolnych "Śpiewająca Wielkopolska".

NAUKA
Nasi uczniowie są laureatami i finalistami wojewódzkich konkursów przedmiotowych oraz finalistami olimpiad ogólnopolskich. Finalista Ogólnopolskiej Olimpiady Matematycznej Gimnazjalistów 2014 r. Uzyskują dyplomy za bardzo dobre wyniki w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym KANGUR, nasi uczniowie reprezentowali wielokrotnie Poznań na Sejmie Dzieci i Młodzieży w Warszawie, od wielu lat uzyskują Wyróżnienia I lub II stopnia w Konkursie Towarzystwa Miłośników Miasta Poznania. W roku 2010 grupa projektowa zdobyła II miejsce na Festiwalu Nauki obejmującym trzy województwa w ramach projektu „Z fizyką, matematyką i przedsiębiorczością zdobywamy świat”.

CERTYFIKATY
Posiadamy honorowy tytuł " Szkoły otwartej na Unię Europejską" , certyfikaty " Szkoła z Klasą", "Szkoła wolna od narkotyków i przemocy", "Wielkopolski Styl". Uczestniczyliśmy w programie edukacyjno - terapeutycznym Ortograffiti oraz wielu projektach naukowych m.in. „Z fizyką, matematyką i przedsiębiorczością zdobywamy świat”, " Eduscience" w ramach których szkoła współpracuje z uczelniami wyższymi.

Koła zainteresowań

-sekcje naukowe,
- sekcje artystyczne,
- sekcja sportowa,
- koło informatyczne
- koło dziennikarskie,
- koło historyczne,
- chór szkolny,
- zespół fletowy,
- wolontariat uczniowski,
- SKS (piłka nożna i siatkowa, aerobik, tenis stołowy, siłownia, nauka jazdy na nartach i snowbordzie na stoku Malta Ski).
- koło turystyczne

Dojazd

Autobusem nr 71 - przystanek ul. Niedziałkowskiego,
Tramwajem nr 6,12- przystanek ul. Królowej Jadwigi lub ul. Wierzbięcice
Tramwajem Nr 10 - przystanek ul. Wierzbięcice
Tramwajem nr 2,9 - przystanek przy ul. Różanej

Języki obce

- Język angielski
- Język hiszpański
- Język niemiecki
- Język rosyjski

Wróć do listy